پیاده روی و کاهش خطر سکته مغزی

پیاده روی و کاهش خطر سکته مغزی

پیاده روی و کاهش خطر سکته مغزی

اشتراك گذاری نوشته

پیاده روی و کاهش خطر سکته مغزی

تازه-های-سلامتی-پیاده-روی

پیاده روی و کاهش خطر سکته مغزی

آیا می دانستید پیاده روی و کاهش خطر سکته مغزی با یکدیگر در ارتباطند ؟ و مطالعات نشان می دهند بین فعالیت فیزیکی و کاهش خطر سکته مغزی ارتباط وجود دارد.

بر طبق پژوهش انجام گرفته در اسپانیا، زنانی که حداقل ۳ ساعت در هفته پیاده روی می کنند کمتر از زنانی که کمتر پیاده روی می کنند یا اصلا فعالیت ندارند، دچار سکته مغزی می شوند.

خوزه ماریا هورتا، از مقامات بهداشتی منطقه مورسیا در اسپانیا به خبرگذاری حوزه سلامت رویترز بیان می کند:” این نتیجه برای جمعیت عمومی می تواند قابل استناد باشد: فعالیت تفریحی منظم برای سلامتی افراد مفید است.”

 

فعالیت فیزیکی و کاهش خطر سکته مغزی

همچنین، مطالعات قبلی نشان می دهند که بین فعالیت فیزیکی و کاهش خطر سکته مغزی ارتباط وجود دارد، که می تواند باعث ایجاد ضایعات شریانی و یا پاره گی رگ های خونی در مغز شود. این در حالی است که مطالعات کنونی قادر به اثبات این مسئله در زنان نمی باشند، بلکه ارتباط بین انواع خاصی از تمرینات و خطر ابتلا به بیماری های خاص را در اندام ظریف نشان می دهد.

زنانی که به مدت ۲۱۰ دقیقه یا بیشتر در هر هفته پیاده روی می کنند، نسبت به زنانی که کم تحرک تر هستند یا میزان فعالیت آنها کمتر است، با احتمال کمتری به سکته مغزی مبتلا می شوند.

در مجموع، در اواسط سال ۱۹۹۰ میلادی، نزدیک به ۳۳ هزار زن و مرد، به عنوان بخشی از یک پروژه بزرگ سرطان در اروپا، پرسشنامه فعالیت بدنی را تکمیل نمودند. این نتایج، که در مجله استراک (Journal Stroke) به چاپ  رسید، در مشارکت کنندگان به صورت دوره ای برای ثبت هر سکته مغزی بررسی شد. طی ۱۲ سال بررسی دوره ای، در مجموع ۴۴۲ سکته مغزی در میان زنان و مردان صورت پذیرفت.

هورتا بیان می کند که :” نتایج برای زنانی که پیاده روی منظم داشتند، نسبت به گروه غیر فعال، ۴۳% کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی را نشان داد.”

در این پژوهش هیچ کاهشی در میان مردان براساس نوع یا فراوانی تمرین وجود نداشت. هورتا این فرضیه را بیان کرد که مردان می توانند در شرایط فیزیکی بهتر نسبت به زنان مورد مطالعه قرار گیرند، اما شواهدی در اثبات این فرضیه وجود ندارد. با وجود شیب وقوع سکته های مغزی منسوب به کنترل فشار خون و کمپین های ضد استعمال دخانیات، سازمان بهداشت جهانی افزایش رشد سکته مغزی را در جمعیت عمومی دنیا پیش بینی کرده است.

بر طبق گزارش انجمن قلب آمریکا، در ایالات متحده هر سال حدود ۷۹۵ هزار نفر  دچار سکته مغزی می شوند. به عبارت دیگر، هر ۴۰ ثانیه یک سکته مغزی رُخ می دهد و هر ۴ دقیقه یک نفر می میرد.

منبع: گروه علم و سلامت روبینا بازار