هورمونهای زنان

هورمونهای زنان

اشتراك گذاری نوشته

هورمونهای زنان

هورمونهای زنان

هورمونهای زنان

هورمونهای زنان ، هورمونهای جنسی زنان و هورمونهای جنسی زنان پس از یائسگی موضوع این مقاله از مجموعه مقالات سلامت زنان است.

هورمون (Hormone) ماده ای شیمیایی است که در غدد درون ریز ساخته شده و از طریق مایعات در بدن حرکت می نماید تا سایر بافت های بدن را تحت تاثیر قرار دهد. در اصل هورمون ها “پیام های شیمیایی” هستند. بسیاری از هورمون ها، بویژه هورمونهای تاثیرگذار بر رشد و رفتار، در زنان و مردان وجود دارد. با وجود این، زنان اغلب بیشتر تحت تاثیر این هورمون ها قرار می گیرند.

هورمونهای جنسی در زنان

هورمونهای جنسی در زنان

هورمونهای جنسی در زنان

بعضی هورمون ها نگرانی ویژه زنان را شامل می شوند. هورمون های جنسی تولید شده توسط تخمدان ها نه تنها در رشد، نگه داری، و تعمیر بافت های تناسلی، بلکه بر سایر بافت های بدن از جمله توده استخوانی تاثیر گذارند. این امر می تواند برای زنانی که برای کاهش چربی بدن خود تلاش می کنند (مانند ورزشکاران، مدل ها و بالرینها) مشکل ساز بوده و اختلالات زیادی را برای ایشان به همراه داشته باشد. در زنان با چربی پایین بدن اغلب هورمونهای جنسی به اندازه کافی تولید نمیشود. بنابراین، پس از پایان دوران قاعدگی، اغلب ایشان دچار پوکی استخوان، شکستگی استخوان و سایر اختلال های بعد از یائسگی، می شوند.

هورمونهای جنسی زنان پس از یائسگی

هورمونهای جنسی زنان پس از یائسگی

هورمونهای جنسی زنان پس از یائسگی

پس از یائسگی، هورمونهای زنانه مانند استروژن و پروژسترون کمتر تولید می شود. علائم گذار از یائسگی ممکن است برخی از زنان را دچار مشکل نماید. بسیاری از پزشکان هورمونهای درمانی مانند (HT، HRT، ERT، ET) را برای تسکین علائم یائسگی تجویز می کنند. اگر چه این هورمون درمان بایستی در مدت کوتاهی ، به دلیل افزایش ضربان قلب و خطر ابتلا به سرطان سینه مدیریت گردد.

مشکلات هورمونی برای زنان محدود به هورمونهای جنسی نیست. برای مثال، بیماری تیروئید ، از جمله پر کاری یا کم کاری تیروئید در زنان بیشتر از مردان است.

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار