نشانه های تومور مغزی در زنان

اشتراك گذاری نوشته

نشانه های تومور مغزی در زنان

نشانه های تومور مغزی در زنان

نشانه های تومور مغزی در زنان

برای زنان زیر ۲۰ ، تومورهای مغزی دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان هستند . به گفته انجمن تومور مغزی آمریکا ، برای زنان بین ۲۰ تا ۳۹ ساله ، تومورهای مغزی پنجمین علت مرگ و میر ناشی از سرطان هستند.

تومورهای مغزی ، که شامل سلولهای غیر طبیعی هستند ، می توانند خوش خیم یا سرطانی باشند. برخی از تومورهای مغزی در مغز (تومورهای اولیه مغز ) شکل می گیرند ؛ در حالیکه سایر تومورها از دیگر نقاط بدن شروع به گسترش می نمایند.

 

شایع ترین نشانه های تومور مغزی

شایع ترین نشانه های تومور مغزی عبارتند از سردرد ، ضعف در یک قسمت بدن ، اختلال روانی و تشنج که در بیماران مسن تر بیشتر دیده می شود. اما علائم تومور مغزی در زنان چیست ؟ بیماران زن می توانند این علائم را تجربه کنند ، اما باید از علائم خاص تومورهای مغزی که در زنان بیشتر رایج است ، آگاه باشند.

 

علائم مننژیت

به گفته انجمن تومور مغزی آمریکا ، مننژیت ها شایع ترین نوع تومور اولیه مغزی هستند که ۳۴ درصد موارد را تشکیل می دهند. این نوع تومور مغزی مننژها – غشایی که مغز و نخاع را پوشش می دهند – را تحت تاثیر قرار می دهند.

در بین بیماران میان سال، در میان زنان شایع تر است . در مننژیومای مغز ، زنان آنرا سه بار بیشتر از مردان تجربه می کنند مننگیوماهای نخاعی این عدد به شش می رسد.

علائم مننژیت به محل آن وابسته است . به عنوان مثال ، مننژیت در نخاع ممکن است باعث ایجاد درد و یا درد در اندام گردد. مننژیم ها در قسمت زیرین مغز ، می توانند عصب های مغزی را فشرده و علائم آن می تواند درد شدید صورت ، کاهش شنوایی ، اسپاسم عضلانی صورت ، سر درد و سخت راه رفتن را ایجاد نمایند.

اگر بیمار مبتلا به مننژیوم اسفنوئیدی باشد ، که در پشت چشم قرار دارد ، می تواند مسمومیت پوستی و بینایی داشته باشد. اگر مننژیوما در اطراف حفره های چشم رشد کند ، به نام مننژیوم داخل مغزی ، چشمان بیمار به علت فشار بیش از حد برآمده شده و ممکن است بینایی خود را از دست دهد.

مننژیوم تحدبی ، که در سمت جلو مغز قرار دارد ، بیمار دچار سردرد و تشنج می شود. مننژیوم داخل وریدی که در بطن مغز قرار دارد می تواند باعث سرگیجه و سردرد گردد.

مننژیومی که در امتداد عصب بینی و مغز رشد می کند می تواند منجر به از دست دادن حس بویایی و حتی مشکل بینایی گردد. اگر بیماری دارای مننژیوم پاراساژیتال بزرگ باشد ، ممکن است دچار ضعف در هر دو پا نیز گردد.

 

علائم تومور  هیپوفیز

انجمن تومور مغزی آمریکا اعلام کرده که ۱۳ درصد تومورهای اولیه مغزی ، تومورهای هیپوفیز هستند که بر غده هیپوفیز تاثیر می گذارند. غده هیپوفیز نقش مهمی در تنظیم هورمون ها در بدن دارد مانند هورمون تحریک کننده تیروئید ، هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک ، هورمون رشد و  پرولاکتین .

زنان دارای بیشترین فراوانی تومورهای هیپوفیز هستند.

مرکز تومور مغزی بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشکده پزشکی هاروارد توضیح می دهد که فراوانی افزایش  پرولاکتینوما که در تولید  پرولاکتین دخیل است ، در زنان ۲۰ تا ۳۰ سال رخ می دهد و زنان چهار بار بیشتر از مردان در معرض آن قرار می گیرند.

علائم  پرولاکتینوما به سطح  پرولاکتین بستگی دارد. به عنوان مثال ، در یک بیمار با افزایش کم  پرولاکتین ، ممکن است قاعدگی نامنظم یا توقف قاعدگی اتفاق بیفتد.  در موارد افزایش  پرولاکتین ، بیمار تولید شیر بیشتر در سینه های خود را تجربه می کند. بعضی از بیماران نیز کاهش میل جنسی را تجربه می کنند.

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار