بیماریهای شایع در زنان

بیماریهای شایع در زنان

بیماریهای شایع در زنان

اشتراك گذاری نوشته

بیماریهای شایع در زنان

بیماریهای شایع در زنان

بیماریهای شایع در زنان

بیماری های شایع در زنان و عفونت ها و اختلالات شایع در زنان موضوع این بخش از مقالات سلامت زنان برای ارتقاء سطح بهداشت و سلامت زنان است.

بسیاری از بیماریها به طور یکسان بر زنان و مردان تاثیر می گذارند، اما برخی از بیماری ها در زنان دارای فراوانی بیشتری است. به عنوان مثال، سنگ های صفراوی در زنان سه تا چهار برابر بیشتر از مردان است. حدود ۱۸ درصد از زنان در ایالات متحده از سردرد میگرنی رنج می برند که این در مقایسه با آمار ۶ درصدی مردان، نسبتی سه به یک را برای ایشان ایجاد نموده است. سایر شرایطی که اغلب در زنان بیشتر از مردان دیده می شود عبارتند از : سندروم روده تحریک پذیر و عفونت های دستگاه ادراری.

عفونت ها و اختلالات شایع در زنان

عفونت ها و اختلالات شایع در زنان

عفونت ها و اختلالات شایع در زنان

عفونت های دستگاه ادراری ، از جمله سیستیت (عفونت مثانه) و عفونت کلیه (پیلونفریت) از جمله مشکلات سلامتی هستند که به ویژه بر زنان اثر می گذارند. بیماری کلیه علت اصلی فشار خون بالا است. بعد از ۵۰ سالگی فشار خون بالا در زنان بیشتر از مردان است.

همچنین اختلالات خود ایمنی  (به عنوان مثال، اسکلروزیس چندگانه، سندروم Sjögren و لوپوس) در زنان شایع تر از مردان است.  در این بیماری ها ، سیستم ایمنی بدن به بافت خود بدن حمله می کند. اختلالات اتوایمیون حداقل ۱۲ میلیون را مبتلا می کند که ۷۵% آنها را زنان تشکیل می دهند. یکی از هر ۷۰ هزار زن در ایالات متحده به سرطان تخمدان مبتلا می شوند. سرطان کولورکتال ( سرطان روده بزرگ و مقعد) بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال رخ می دهد. خطر ابتلا به سرطان کولورکتال در زنان مبتلا به سرطان پستان، رحم یا تخمدان بیشتر است. غربالگری منظم برای همه زنان بالای ۵۰ سال توصیه می گردد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات در کنار استفاده از آنتی اکسیدان ها خطر ابتلای زنان به سرطان کولورکتال و تعدادی دیگر از سرطان ها را کاهش می دهد.

سرطان ریه علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در میان زنان است. همانطور که سیگار کشیدن علت اصلی سرطان ریه است،  بایستی برای تضمین سلامت در دراز مدت از کشیدن سیگار جلوگیری نمود.

تهیه و تنظیم : گروه علم وسلامتی روبینا بازار