انواع کاندوم که باید در مورد آن بدانید

انواع کاندوم که باید در مورد آن بدانید

انواع کاندوم

انواع کاندوم که باید در مورد آن بدانید

انواع کاندوم

انواع کاندوم که باید در مورد آن بدانید

در داروخانه ها کاندوم را با رنگ ها و برندهای مختلف مشاهده می کنید. اما آیا تا کنون در مورد انواع کاندوم و ویژگی های آن چیزی شنیده اید ؟

 

انواع کاندوم : کاندوم لاتکس

پرمصرف ترین کاندوم مورد استفاده و پر فروش ترین کاندوم ، کاندوم لاتکس است. کاندوم لاتکس کاندومی استاندارد و قابل اطمینان برای جلوگیری از بارداری و بیماریهای مقاربتی است. اما احتمال هر گونه خارش ، قرمزی و یا حساسیت بعد از استفاده از کاندوم لاتکس می تواند وجود داشته باشد.

در صورت هر گونه حساسیت پس از استفاده از کاندوم لاتکس باید با پزشک خود مشورت کنید. حساسیت به لاتکس امری طبیعی است . این حساسیت می تواند در استفاده از سایر محصولات تولید شده با لاتکس مانند دستکش لاتکس نیز اتفاق بیفتد. Angela Chaudhari استادیار زنان و زایمان در دانشگاه Northwestern می گوید: استفاده از کاندوم لاتکس می تواند باعث تحریک پوست مثل خارش یا خشکی بیش از حد شود.

 

کاندوم غیر لاتکس

در صورت حساسیت به لاتکس می توان از کاندوم های غیر لاتکس استفاده نمود. با این حال دکتر Angela Chaudhari اشاره دارد که کاندوم غیر لاتکس به اندازه کاندوم لاتکس موثر نمی باشد. سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش می دهد که کاندوم غیر لاتکس دارای میزان اثربخشی کمتری نسبت به کاندوم لاتکس بوده و اثربخشی آن در حدود ۹۵ درصد است. اما کاندوم غیر لاتکس از چه موادی ساخته می شود ؟

شایع ترین مواد برای ساخت انواع کاندوم غیر لاتکس مواد پلی اورتان هستند، اما برخی از کاندوم های غیر لاتکس از پلی ایزوپرن ، نیتریل و یا پوست بره تولید می شوند.

 

کاندوم پوست بره

کاندوم پوست بره جزء بحث برانگیزترین کاندوم های موجود در بازار است. دکتر Angela Chaudhari می گوید : برخی از افراد از کاندوم های پوست بره استفاده می کنند حساسیت کمتری نسبت به کاندوم لاتکس ایجاد می کنند و باعث افزایش لذت جنسی می شوند. اما کاندوم های پوست بره در پیشگیری از بارداری و جلوگیری از بیماریهای مقاربتی موثر نیستند.

علت پایین بودن ایمنی در کاندوم های پوست بره منافذ طبیعی بزرگ در پوست بره بوده که باعث می گردد برخی از ویروس ها ( مانند HIV و herpes) به راحتی از آن عبور نمایند. بنابراین کاندوم های پوست بره به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

 

کاندوم اسپرم کش

اسپرم کش ، ماده ای شیمیایی است که باعث از بین مرگ اسپرم ها می گردد و آنها را از بین می برد. این اسپرم کش ها در انواع مختلف (ژله ای ، فوم ، کرم ، فیلم و یا شیاف ) وجود دارند و اغلب با یک روش جلوگیری و مانع مانند کاندوم ترکیب می شوند. اسپرم کش ها به تنهایی ۷۰ تا ۸۰ درصد اثر بخشی دارند اما زمانی که با کاندوم ترکیب می شوند این اثربخشی به ۹۷ درصد می رسد که هنوز هم ۱ درصد از اثر بخشی انواع کاندوم کمتر است. علت این امر این است که اسپرم کش ها ممکن است به لاتکس آسیب برسانند. البته بایستی بدانید که :

اسپرم کش ها نیز می توانند موجب تحریک و یا واکنش آلرژیک گردند.

 

کاندوم زنانه

دکتر  Angela Chaudhari می گوید : ما اغلب درباره کاندوم های زنانه چیزی نمی شنویم . علت این امر این است که کاندوم زنانه به دلیل استفاده دشوار دارای اثر بخشی کمتری نسبت به کاندوم مردانه است. کاندوم های زنانه نوعاً دارای نرخ شکست ۲۱% هستند . اما هنگامی که به درستی استفاده شوند نرخ موفقیت آنها به ۹۵% نیز می رسد و در مواردی می توانند در جلوگیری از بارداری و بیماریهای مقاربتی موثرتر از کاندوم های مردانه عمل کنند.

 

کاندوم روان ساز شده

کاندوم های روان ساز شده به دلایلی از جمله خشکی واژن بکار می روند . چون استفاده از هر گونه روان کننده مانند لوبریکانت ، روغن و یا کرم باعث آسیب به کاندوم می شود لذا از کاندوم های روان ساز شده استفاده می گردد.

 

کاندوم بسیار نازک

بسیاری از افراد به دلیل عدم راحتی با کاندوم و عدم لذت جنسی ترجیح می دهند از کاندوم های بسیار نازک استفاده کنند. اما کاندوم های بسیار نازک احتمال آسیب بالاتری نسبت کاندوم های لاتکس دارند.

 

کاندوم های نو ظهور

کاندوم های نو ظهور خیلی تفاوت ساختاری در مواد اولیه با کاندوم های لاتکس ندارند و تنها در نوع بسته بندی و شکل ظاهری جذاب آنها است که مورد استفاده قرار می گیرند. این کاندوم ها همانند کاندوم های لاتکس کاملاً ایمن بوده و هیچ گونه عدم اطمینانی در استفاده از آنها وجود ندارد.

 

کاندوم طعم دار

همانند کاندوم های نو ظهور ، تنها تفاوت این کاندوم با کاندوم های لاتکس افزودن طعم به آنهاست. این کاندوم ها تنها کاندوم های لاتکسی هستند که طعم دار شده اند.

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

اشتراك گذاری نوشته