تاریخچه انسولین

تاریخچه انسولین

تاریخچه انسولین

تاریخچه انسولین

تاریخچه انسولین

کشف و پیشرفت انسولین به عنوان روشی درمانی برای دیابت به قرن 19 باز می گردد. تحقیقات در زمینه توسعه انسولین دانشمندان را گام های مهمی برای شناخت بیولوژی انسان هدایت کرده است و تعدادی از جوایز نوبل به جهت تحقیق در مورد هورمون اعطاء شده است.

تاریخچه انسولین
کشف و پیشرفت انسولین به عنوان روشی درمانی برای دیابت به قرن 19 باز می گردد.
 • 1869

  کشف جزایر لانگرهانس

  پاول لانگرهانس ، دانشجوی پزشکی در برلین ، مجموعه ای مشخص از سلولهای داخل لوزالمعده را کشف کرد. این سلولها بعدها جزایر لانگرهانس نامیده شد.

 • 1889

  آزمایش بر روی سگ ها

  اُسکار مینکوفسکی و جوزف فون مورینگ پانکراس سگی را برای مطالعه اثرات هضم از بدن آن خارج کردند. مگس ها از طریق ادرار سگ تغذیه کردند و این نشان می داد که ادرار سگ حاوی قند است.

 • 1901

  کشف علت دیابت

  Eugene Opie متوجه شد که جزایر لانگرهانس انسولین تولید می کنند و تخریب این سلول ها منجر به دیابت می شود.

 • 1916

  توسعه ماده استخراجی از پانکراس

  پرفسور رومانیایی Nicolae Paulescu ماده استخراجی از پانکراس را توسعه داد که نشان می داد قند خون در سگ ها را کاهش می داد. جنگ جهانی اول مانع ادامه آزمایش ها شد و تا سال 1921 این دانشمند شواهدی از تجربیات خود را منتشر کرد.

 • 1921

  گسترش تحقیقات در مورد انسولین

  دکتر Frederick Banting و دانشجوی پزشکی Charles Best آزمایشاتی بر روی پانکراس سگ ها در تورنتو ، کانادا ، انجام دادند. پرفسور John Macleod آزمایشگاهی برای این دو نفر مهیا نمود.

  هنگامی که پانکراس ها برداشته شدند سگ ها علائم دیابت را نشان دادند. پانکراس سپس برش داده شد و به عصار تزریق متصل شد. این تزریق چند بار در روز انجام شد و به سگ ها کمک کرد تا سلامت خود را بدست آورند.

  با توجه به موفقیت های اولیه ، Macleod می خواست شاهد شواهد بیشتری باشد و لذا ماده ای پانکراس های بریده شده از گاوها تولید کرد که آنرا انسولین نامید.

  بیوشیمیستی به نام Bertram Collip ، به تیم تحقیقاتی برای تصفیه انسولین به منظور آزمایش بر روی انسانها کمک نمود. Banting   و Best  به وضوح به انسولین اعتماد داشتند ؛ زیرا آنها اولین انسانهایی بودند که انسولین را به خود تزریق نمودند که باعث ضعف و سرگیجه شد و از نشانه های هیپوگلیسمی ( افت قند خون) بود.

  پس از آنکه گروه به اندازه کافی برای دریافت دوز مورد نیاز و بهترین روش درمانی هیپوگلیسمی آزمایش انجام داد ، انسولین آنها آماده آزمایش بر روی بیماران شد.

 • 1922

  لئونارد تامپسون اولین دریافت کننده انسولین

  پسر 14 ساله مبتلا به دیابت نوع اول به نام لئونارد تامپسون (Leonard Thompson) اولین حکم اجرای پزشکی برای دریافت انسولین را دریافت می نماید. دوز دوم که توسط James B. Collip تصفیه شده بود ، موفقیت آمیز بود.  لئونارد 13 سال دیگر به زندگی خود ادامه داد. این در حالی بود که پیش از این بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 با رژیم های غذایی سخت تنها می توانستند چند ماه زنده بمانند . لئونارد 13 دیگر و قبل از تسلیم شدن در برابر سینه پهلو زنده ماند.

  همچنان که خبرهای موفقیت انسولین پخش می شد ، Banting و Best شروع به دریافت حروف برای کمک به سایر بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 کردند . این دو تکنیک های خود را برای تولید انسولین بهبود داند و Eli Lilly به اولین تولید کننده انسولین تبدیل شد.

 • 1923

  دریافت جایزه نوبل توسط Banting و Macleod

  Banting و Macleod جایزه نوبل در فیزیولوژی و پزشکی را دریافت کردند. این دو نفر پول جایزه نوبل را با دو همکار دیگر خود یعنی Best و Collip که به همان اندازه واجد دریافت این جایزه بودند ، تقسیم کردند.

 • 1936

  کشف افزایش تاثیر انسولین

  Hans Christian Hagedorn پزشک دانمارکی اثر انسولین را که می توانست با اضافه کردن پروتامین بیشتر شود را کشف کرد.

 • 1950

  عرضه انسولین توسط شرکت Novo Nordisk

  NPH ،  انسولین با کارآمدی متوسط ، توسط شرکت دارویی دانمارکی Novo Nordisk به بازار عرضه شد.

 • 1955

  توالی انسولین

  انسولین بوسیله Frederick Sanger بیوشیمیست بریتانیایی توالی شد و اولین پروتئین کاملا توالی داده شده بود.  Frederick Sanger در سال 1958 جایزه نوبل شیمی را برای پژوهش خود دریافت نمود.

 • 1963

  تکامل در انسولین

  انسولین به اولین پروتئین انسانی که به صورت شیمیایی ترکیب شده بود، تبدیل شد.

 • 1978

  تکنیک دی ان ای نوترکیب در تولید انسولین

  شرکت بیوتکنولوژی Genentech از تکنیک های دی ان ای نوترکیب برای تولید انسولین ترکیبی انسانی استفاده کرد . انسولین اولین پروتئین انسانی تولید شده از طریق بیوتکنولوژی است.

 • 1982

  توزیع گسترده تر انسولین

  انسولین ترکیب شده به نام انسولین انسانی نامگذاری شد که آنرا از انسولین مشتق شده از حیوانات متمایز می نمود. مزیت انسولین انسانی احتمال کمتر واکنش های آلرژیک نسبت به انسولین حیوانی است. Humulin یا همان انسولین تزریقی انسانی ، تولید شده بوسیله Eli Lilly ، از دهه ی 80 به صورت گسترده در دسترس قرار گرفت.

 • 1985

  قلم انسولین

  Novo Nordisk سیستم تحویل قلم انسولین را معرفی کرد.

 • 1992

  پمپ انسولین

  Medtronic پمپ انسولین MiniMed 506 را که مقداری کمی غذا و انسولین روزانه را تحویل می داد ، منتشر نمود.

 • 1996

  انقلابی در انسولین

  Eli Lilly پروتئین انسولین مشابه را تحت نام Humalog به بازار ارائه کرد. انسولین مشابه یک نوع انسولین اصلاح شده ژنتیکی بود که به موجب توالی اسید آمینه  تغییر جذب ، پخش ، توزیع ، متابولیسم و دفع انسولین را دگرگون ساخت.

 • 2000

  کمک بیشتر به بیماران دیابتی

  بیش از 470 بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 پیوند سلول جزیره را در طی 5 سال دریافت کردند. این فرآیندها به بیماران دیابتی کمک شایانی می کند .

 • 2013

  توسعه پانکراس مصنوعی

  دانشگاه کمبریج یک پانکراس مصنوعی را که در کنار تکنولوژی پمپ انسولین با یک مانیتور پیوسته گلوکز همراه بود را توسعه داد.

 • 2015

  معرفی دستگاه iLet

  دکتر Edward Damiano دستگاه iLet را که “پلی به درمان” نامید ، معرفی کرد . این دستگاه یک پانکراس مصنوعی بود که در صورت نیاز انسولین و گلوکاگون را هر پنج دقیقه فراهم می نمود.

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید