میگرن چیست

میگرن-چسیت

میگرن چیست

میگرن-چسیت

میگرن چیست ؟

میگرن نوعی از سردرد است که اغلب در موضع مشخصی از سر قرار دارد، و اغلب نسبت به نور و صدا حساس بوده و بروز می یابد. از علائم عمومی میگرن می توان حالت تهوع و استفراغ را نام برد. میگرن معمولاً به صورت تدریجی شروع شده، و به تدریج دردناک می گردد. میگرن معمولاً به صورت تدریجی شروع شده، و به میگرنِ شدید، ضربان دار توصیف می گردد. برخی از میگرن هابا حرکت سر، عطسه و فعالیت بدنی بدتر می گردد. از آنجا که بسیاری از بیماران به نور و صدا حساس هستند، برای از بین بردن این علائم در یک اتاق آرام و تاریک استراحت می کنند.

میگرن یک بیماری مزمن می باشد که در زنان شایع تر از مردان است. سردردهای میگرنی ممکن است به ندرت یا چندین بار در هفته رُخ دهند. اگر چه میگرن می تواند در هر زمانی از روز شروع شود امّا بیشتر مواقع در صبح بروز پیدا می کند. شروع میگرن معمولاً بین سنین ۵ و ۳۵ سالگی رُخ می دهد. این بیماری قابل درمان، امّا غیرقابل علاج است، و هر چند به ندرت منجر به سکته مغزی می گردد ولی به عنوان یک بیماری تهدید کننده ی زندگی در نظر گرفته نمی شود.با این حال، سردردهای شدید و مکرّر، می تواند تأثیر بسیار بد بر زندگی فرد داشته باشد.

بسته به علائم، میگرن به عنوان “میگرن همراه به اورا”  (که قبلاً میگرن کلاسیک نامیده می شود) و “میگرن بدون اورا” (که قبلاً میگرن مشترک نامیده می شد) طبقه بندی می شود.

(اورا -aura- نوعی حس ذهنی یا پدیده حرکتی که قبل از یک وضعیت نورولوژیک علی الخصوص یک تشنج صرعی یا میگرن بروز کرده و مشخصه آن به حساب می آید.)

میگرن با اورا : با برخی از نشانه های عصبی آغاز می شود، شایع ترین آنها اختلالات بینایی است. اورای بینایی معمولاً به  صورت سوسوی ناهموار نور در میدان دید بینایی شروع می گردد. علامت بعدی بی حسی و سوزن سوزن شدن لب ها، قسمت پائین صورت و انگشتان یک دست می باشد. برخی از بیماران نیز فلج موقت در یک طرف از بدن را تجربه می نمایند. اورا به ندرت طولانی تر از یک ساعت است و در ۹۳% مواقع سردرد به دنبال دارد.

میگرن بدون اورا : اغلب میگرن شایع نامیده می شود چرا که ۸۰% از افراد را شامل می گردد. این نوع میگرن با  تغییرات خلق و خو، خستگی، و ابهام ذهنی همراه است. در این میگرن، بیمار ممکن است دچار اسهال، افزایش ادرار، تهوع و استفراغ شود. این نوع میگرن بسته به نوع درمان می تواند سه یا چهار روز باقی بماند. در هر دو نوع میگرن آبریزش بینی، ترشح اشک، درد یا فشار سینوسی وجود داشته باشد. این مورد گاهی به اشتباه سردرد سینوسی تشخیص داده می شود. سردرد سینوسی واقعی معمولاً با یک عفونت حاد سینوس همراه است و نشانه های آن اغلب شامل تب و ترشحات مخاطی غلیظ می باشد.

منبع : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

    مقاله پیشنهادی : تفاوت انواع میگرن

اشتراك گذاری نوشته