مصرف چربی را کاهش دهید

مصرف-چربی-را-کاهش-دهید

مصرف چربی را کاهش دهید

مصرف-چربی-را-کاهش-دهید

 

مصرف چربی را کاهش دهید

 

اگر فردی مبتلا به بیماری دیابت باشد ، باید در رژیم غذایی خود مقدار چربی را به حداقل برساند ، زیرا خوردن مواد شامل چربی به ویژه چربی های اشباع شده حیوانی ، کلسترول خون را افزایش می دهد و سرانجام به سکته ی قلبی یا مغزی می انجامد. از سوی دیگر با خوردن چربی ها ، قند خون هم کنترل نمی شود و عوارض دیابت ظاهر می گردد. بنابراین در رژیم غذایی بیمار دیابتی مقدار چربی باید به حداقل برسد و شرایط زیر همیشه در نظر گرفته شود :

–         هنگامیکه می خواهید از فروشگاه ها غذاهای آماده و فرآوری شده بخرید ، برچسب آنرا بخوانید و ببینید چه نوع چربی دارد و اگر چربی اشباع شده دارد ، آنرا نخرید.

–         شیر و لبنیات کم چرب بخرید و مصرف کنید.

–         از روغن های مایع برای تهیه سالاد یا پختن غذا استفاده کنید. برای مثال تخم مرغ را با روغن مایع نیمرو کنید.

–         از خوردن غذای سرخ شده در رستوران ها بپرهیزید و سعی کنید غذاهای آب پز یا بخارپز شده در منزل تهیه و استفاده نمائید.

–         گوشت و سبزیجات را بدون اضافه کردن روغن روی آتش بگذارید تا بپزد و ادویه جات و مواد گیاهی معطر به آن اضافه کنید تا خوش بو و خوشمزه شود.

–         گوشتی بخرید که کم چرب باشد. اگر هنگام پختن و خوردن نیز هنوز چربی دارد ، تا حد امکان چربی آنرا جدا کنید و دور بریزید.

–         پوست گوشت مرغ و ماکیان را قبل از پختن از آنها جدا کنید.

–         به گوشت و سبزی های مورد مصرف خود ، آبلیمو ترش یا ادویه جات اضافه کنید و از اضافه کردن کره و روغن و مارگارین و مایونز خودداری کنید.

–         بر روی سالاد و غذاها ، سس های چرب مانند مایونز نریزید و به جای آنها سس هایی که با روغن زیتون تهیه شده اضافه کنید.

–         به همراه مصرف سالاد ، چند عدد زیتون استفاده نمائید.

–         هفته ای دو نوبت ماهی که دارای امگا سه می باشد مصرف کنید. غذاهای دریایی دارای چربی های اشباع نشده با چند باند مضاعف می باشند استفاده نمائید (این غذاها را جایگزین گوشت قرمز نمایید)

–         با صبحانه ی خود چند عدد مغز گردو یا مغر بادام ، بادام هندی یا بادام کوهی مصرف نمائید.

 

منبع : کتاب بیماری دیابت ، دکتر جواد فیض

اشتراك گذاری نوشته


تخفیف ویژه کاندوم 3 تایی و 12 تایی (کد تخفیف festival98) / تخفیف ویژه ماسک سه لایه (کد تخفیف face98)