علائم دیابت نوع یک در کودکان

علائم دیابت نوع یک در کودکان

علائم دیابت نوع یک در کودکان

اشتراك گذاری نوشته

علائم دیابت نوع یک در کودکان

علائم-دیابت-نوع-یک-در-کودکان

علائم دیابت نوع یک در کودکان

علائم بیماری دیابت نوع یک در کودکان معمولاً به سرعت و در خلال چند چند هفته ظاهر می شود. موقعی که بیماری در کودک شروع می شود ، مقدار انسولین به طور متناوب در بدن کم می شود و مقدار قند خون افزایش می یابد.

زمانی که مقدار قند خون بیش از آستانه دفع کلیه ها گردد ، مقدار دفع ادرار در روز زیاد و همچنین ادرار در شب زیاد می گردد. موقعی که سلول های بتای لوزالمعده کار خود را از دست می دهند و انسولین ترشح نمی شود ، دفع ادرار زیاد زیادتر و کودک نیز دچار شب ادراری می شود.

در این حالت میل به نوشیدن آب و عطش زیادتر می گردد. دفع قند در ادرار سبب می گردد که کودک بیش از حد میل به خوردن غذا داشته باشد. اگر کودک به حد گافی غذا نخورد موجب لاغری او می گردد. در نوزادان و شیرخواران پیدایش عفونت قارچی (برفک) ، کاهش وزن ، بی قراری و بی حالی ممکن است اولین علامت بیماری دیابت باشد.

سایر علائم دیابت نوع یک در کودکان

همچنین عفونت قارچی دستگاه تناسلی نوجوانان ممکن است اولین علامت باشد. یک کودک ده ساله که دچار بیماری دیابت می شود ممکن است در ۲۴ ساعت ۵ لیتر آب و ۲۵۰ میلی گرم قند (گلوکز) یعنی ۱۰۰۰ کالری روزانه از راه ادرار از دست بدهد. بنابراین اگر انسولین کاملاً در دسترس بدن کودک قرار نگیرد ، مواد چربی در بدن وخته می شود و کتون به وجود می آید که آنرا کتواسیدوز (استفراغ ، تنفس تند و عمیق ،شکم سفت و دردناک که پزشک را به آپاندیسیت مشکوک می کند) ظاهر شود. به طور خلاصه اگر کودک یا نوجوانی دچار خستگی و بی حالی توام با علائم زیر باشد. باید به بیماری دیابت مشکوک شد :

  • ادرار کردن زود به زود
  • تشنگی شدید
  • گرسنگی دائمی
  • از دست دادن وزن و لاغری

منبع : کتاب بیماری دیابت ، دکتر جواد فیض