حقایقی در مورد انسولین

حقایقی در مورد انسولین

حقایقی در مورد انسولین

حقایقی در مورد انسولین

حقایقی در مورد انسولین

انسولین هورمونی است که به طور طبیعی ترشح می شود و بدن بدون آن نمی تواند کار کند. هنگامی که انسولین در بدن دفع می گردد ، یا آسیب می بیند ، مقدار گلوکز در خون تنظیم نمی شود ، چرا که بدن مقدار قابل توجهی از انرژی خود را از طریق گلوکز به دست می آورد.

 

نقش انسولین در درمان دیابت چیست ؟

حقایقی در مورد انسولین

پاسخ به این سوال به نوع دیابتی که بیمار به آن مبتلا است بستگی دارد. در دیابت نوع اول که در آن مقدار انسولین ناکافی است و یا به طور کامل نابود می گردد، همواره و به صورت مداوم بیمار به درمان با انسولین نیازمند است.

وقتی که درمان انسولین برای دیابت نوع ۱ نامنظم و یا ضعیف است ، ممکن است سطح قند خون افزایش یابد. در چنین مواقعی بدن بر چربی خود تکیه می کند. اگر این شرایط مدیریت نگردد ، ممکن است یک عارضه تهدید کننده حیاتی به نام اسیدوز دیابتی رخ دهد.

نشانه های این اختلال بسیار زیاد است و در بدترین حالت ممکن غیر قابل فهم است. نشانه های معمول عبارتند از :

  • رنگ پریدگی

  • تعریق

  • افزایش ضربان قلب

  • تاری در دید

  • گرسنگی

دیابت نوع ۲ کمی متفوات تر است. در دیابت نوع دوم بدن به طور فعال انسولین را نابود نکرده ، اما ترکیبی از عوامل باعث افزایش مقاومت نسبت به مزایای مثبت انسولین می شود.

 

اختلال تحمل گلوکز

در سطح پیش دیابت ، به عنوان تحمل گلوکز شناخته می شود.

در این مرحله ، لوزالمعده شروع فعالیت بیش از حد می کند و نمی تواند به اندازه کافی برای نیاز بدن انسولین تولید کند. هنگامی که پانکراس از عهده این مسئولیت بر نمی آید ، احتمالا نیاز به درمان با انسولین وجود دارد.

با این حال ، این فقط حدود ۲۵% از بیماران دیابت نوع ۲ ( در مرحله پیشرفته بیماری) را تحت تاثیر قرار می دهد و در بسیاری از موارد می توان این نوع بیماری را از طریق رژیم غذایی و ورزش کنترل نمود.

 

انواع انسولین

محصولات انسولین بسیار فراوان هستند ، اما انسولین را می توان به چهار نوع اصلی تقسیم نمود :

انسولین کوتاه مدت

انسولین Soluble باعث عمل سریعتر ( ۳۰ تا ۶۰ دقیقه) شده و بین ۶ تا ۸ ساعت دوام دارد . بعضی از انواع آن ممکن است سریعتر و کوتاه تر عمل کنند.

انسولین با تاثیر میان مدت

 انسولین ایزوفان کمی کند تر (۱ تا ۲ ساعت ) عمل کرده و بین ۱۰ تا ۱۴ ساعت دوام دارد.

انسولین طولانی مدت

این نوع انسولین به آرامی ( ۱ تا ۲ ساعت) عمل می کند و تا ۲۴ ساعت دوام دارد.

مخلوط انسولین

مخلوط انسولین در واقع ترکیبی از تاثیر فوری و کوتاه است که بسته به مورد بیمار به مقادیر مختلف تقسیم می گردد.

 

انسولین مناسب کدام است ؟

انسولین بیشتر در سه رژیم غذایی مختلف تجویز می گردد ، گرچه ممکن است با توجه به نیازهای بیماران متفاوت باشد.

دو بار در روز – انسولین کوتاه و میان مدت . قبل از خوردن غذا ( قبل از صبحانه و نهار) . انسولین کوتاه مدت پایداری در کل صبح و عصر ایجاد می کند و انسولین میان مدت ثباتی در بعد از ظهر و شب ایجاد می کند.

سه بار در روز – قبل از صبحانه کوتاه مدت و میان مدت / قبل از شام کوتاه مدت ، و قبل از خواب میان مدت ( دوره یکساله را پوشش می دهد.)

چند روزه – قبل از غذا کوتاه مدت ، قبل از خواب میان مدت و بلند مدت ( یک دوره شبانه را پوشش می دهد. )

رژیم های دیگری هم وجود دارد ، برخی از شرایط دیابت ممکن است با تزریق انسولین بلند مدت کنترل شوند.

 

چگونه انسولین را مصرف کنیم ؟

تزریق انسولین می تواند یکی از اصلی ترین سبک های زندگی بیماران دیابتی باشد. یک رژیم تزریق می تواند روال روزانه بسیاری از بیماران دیابتی ، به ویژه نوجوانان و کودکان را مختل کند.

به طور کلی انسولین از طریق قلم انسولین یکبار مصرف یا از طریق آمپول های طراحی شده برای قلم های چند منظوره تجویز می شود . اکثر مردم معمولا از سر سوزن های  ۸ میلی متری استفاده می کنند ؛ اگر چه سر سوزن ها با طول های دیگر ( ۱۲ میلی متر ، ۱۶ میلی متر) نیز در دسترس هستند.

پمپ های انسولین نیز گاهی اوقات استفاده می شوند. پمپ به طور مرتب به بیمار متصل می شود و از طریق سرسوزن مقدار ثابت انسولین تزریق می گردد.

تزریقات انسولین هنوز هم روش محبوب برای مدیریت انسولین هستند . آنها اجازه می دهند تا انعطاف پذیری بیشتری داشته باشیم و بیشتر شبیه فرآیندهای طبیعی هستند که باید در بدن اتفاق بیفتند.

انسولین خوراکی به سرعت در حال تبدیل شدن به یک واقعیت است. چندین شرکت در سراسر جهان به تولید انسولین استنشاقی مشغولند .  

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید