بیماری آلبینیسم

بیماری-آلبینیسم

بیماری آلبینیسم

بیماری-آلبینیسم

بیماری آلبینیسم

بیماری آلبینیسم  یا زالی یک بیماری ارثی ژنتیکی است که باعث کاهش میزان رنگدانه ملانین در پوست ، مو و / یا چشم می گردد. البینسم در همه ی گروه های نژادی یا قومی در سراسر دنیا رخ می دهد. در ایالات متحده در حدود یک در ۱۸ هزار تا ۲۰ هزار مبتلا به نوعی از  آلبینیسم هستند. در برخی از نقاط دنیا ، این آمار می تواند بسیار بالاتر بود و به عدد ۳ هزار نزدیک شود. والدین اکثر کودکانی که با بیماری آلبینیسم به دنیا می آیند ، دارای موها و رنگ چشم نرمال در پیشینه قومی خود هستند.

یک افسانه رایج در مورد افراد مبتلا به آلبینیسم داشتن چشمان قرمز رنگ است. اگر چه شرایط نوری باعث می شود که عروق خونی در پشت چشم دیده شوند، و لذا رنگ چشم ها به صورت بنفش یا مایل به قرمز به نظر می رسد اما بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری دارای رنگ چشم آبی و یا قهوه ای هستند. انواع مختلفی از آلبینیسم وجود دارد و میزان رنگدانه در چشم متفاوت است ، بنابراین بین این بیماری و مشکلات بینایی رابطه وجود دارد.

بینایی و  آلبینیسم

افراد مبتلا به این بیماری دارای مشکلات بینایی هستند که علاوه بر آنکه دید کمی دارند قابل اصلاح با عینک نیز نمیباشد. رشد غیر طبیعی شبکیه چشم و الگوهای اتصالات عصبی بین چشم و مغز باعث بروز مشکلات بینایی در این بیماری می گردد. یکی از علائم تشخیص آلبینیسم وجود این مشکلات در چشم است.

درجه بینایی در انواع مختلف آلبینیسم متفاوت است. اگر چه افراد مبتلا به این بیماری از نظر قانونی نابینا در نظر گرفته می شوند اما این افراد روش دیدن در فعالیت های روزمره را فرا می گیرند و حتی قادر هستند فعالیت هایی مانند مطالعه ، دوچرخه سواری و حتی ماهیگیری را به راحتی انجام دهند. البته بعضی از این افراد دارای دید کافی برای رانندگی نیز می باشند.

پوست و  آلبینیسم

از آنجا که اکثر افراد مبتلا به این بیماری رنگ روشنی دارند، برای جلوگیری از صدمات ناشی از نور خورشید به پوست و چشم بایستی اقدامات احتیاطی مانند استفاده از کرم های ضد آفتاب ، کلاه ، عینک آفتابی و پوشیدن لباس های مخصوص ضد نور خورشید را انجام دهند.  

انواع بیماری آلبینیسم

در حالی که اکثر افراد مبتلا به  آلبینیسم دارای پوست و موی بسیار روشن هستند، سطوح رنگدانه بسته به نوع آلبینیسم متفاوت است.

انواع آلبینیسم عبارتند از آلبینیسم چشمی ، مو و آلبینیسم پوست.

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

    مقاله پیشنهادی : حقایقی در مورد حمله قلبی

اشتراك گذاری نوشته