انواع سرنگ

انواع سرنگ

اشتراك گذاری نوشته

انواع سرنگ

انواع سرنگ

انواع مختلف سرنگ

انواع سرنگ ، انواع سر سوزن سرنگ، شناخته شده ترین سرنگ ، و سرنگ های ایمن موضوع بررسی این مقاله می باشد. سرنگ جزء پر مصرف ترین تجهیزات پزشکی یکبار مصرف می باشد. آشنایی با انواع سرنگ در این حوزه بسیار حیاتی است.

بسیاری از افراد به خاطر ترس از سوزن زدن از رفتن به دکتر اجتناب می کنند. بر خلاف سر سوزن های اوایل دهه ۱۹۰۰ که دارای لبه ضخیم ، غیر استریل ، و ضخیم بودند ؛ تغییرات تکنولوژیکی درد و آسیب سر سوزن های کنونی را بسیار کاهش داده و باعث شده که افراد بیشتر به تزریق دارو رو بیاورند تا خوردن آن و بدین ترتیب دوره درمانی خود را کوتاه تر می نمایند.

اجزاء سرنگ

یک سرنگ از مجموعه سر سوزن و محافظ آن ، محفظه استوانه ای مدرج ، و سیلندر تشکیل شده است. شایع ترین استفاده از سرنگ ، تزریقات به بدن است . سرنگ ها در طرح ها ، اندازه های متفاوت ، و به منظور کاربردهای گوناگون استفاده می شوند. سرنگ ها به اشکال مختلفی شناخته می شود :

شکل نوک سرنگ : در این حال سرنگ ها با عناوین سرنگ لوئر لاک (سرنگ سر پیچی) ، سرنگ لوئر اسلیپ (سرنگ غیر پیچی) ، سرنگ کاتتری و سرنگ با نوک پهن

سیلندر سرنگ : در صورتی که قسمت انتهایی سیلندر سرنگ دارای گسکت (لاستیک مشکی رنگ) باشد با عنوان سرنگ سه قطعه ای / سرنگ آزمایشگاهی و یا سرنگ پیستون دار شناخته می شود و در غیر این صورت به صورت سرنگ ساده یا سرنگ دو قطعه ای نام برده می شود.

در سرنگ های لوئر لاک یا سرنگ های سر پیچی ، هاب سر سوزن به صورت پیچی در بدنه سرنگ قفل شده و امکان جدا شدن سر سوزن در هنگام کار با سرنگ وجود ندارد ، اما در سرنگ های لوئر اسلیپ ، سر سوزن با فشار وارد شده به قسمت هاب و با اصطکاک به وجود آمده بین هاب و نوک سرنگ ، سر سوزن در جای خود سفت می گردد. در این سرنگ ها معمولاً امکان بیرون آمدن سر سوزن در هنگام استفاده وجود دارد.

معمولاً از سرنگ های لوئر لاک برای موارد مانند شستشوی دهان و یا چشم توسط متخصصین استفاده می گردد.

 انواع سر سوزن سرنگ یا نیدل سرنگ

انواع سرنگ

انواع سرنگ

سر سوزن ها با ضخامت های مختلف و با پارامتر گیج طبقه بندی می شوند که معمولاً گیج آنها بین ۱۴ تا ۳۰ و طول سر سوزن بین یک چهارم تا ۲ اینچ است. سر سوزن های کوتاه تر برای تزریق مستقیم زیر پوست استفاده می شوند و سر سوزن های بزرگتر برای تزریقات عضلانی بکار می روند. بین گیج سر سوزن و طول سر سوزن رابطه معکوس وجود دارد. یعنی هر چقدر گیج سر سوزن بزرگتر باشد طول سر سوزن کوتاه تر است.

شایع ترین و شناخته شده ترین سرنگ

شایع ترین و شناخته شده ترین سرنگ

شایع ترین و شناخته شده ترین سرنگ

شایع ترین و شناخته شده ترین سرنگ ، سرنگ انسولین U-100 است. این سرنگ های انسولین یکبار مصرف و دارای هزینه پایین تری هستند. U-100 غلظت انسولین را نشان می دهد یعنی ۱۰۰ واحد انسولین در هر میلی لیتر وجود دارد. سر سوزن سرنگ انسولین معمولاً بسیار نازک و دارای گیج بالاتری نسبت به سایر سر سوزن ها هستند. علت این امر کاهش میزان آسیب و کبودی در بیماران است. از سرنگ انسولین علاوه بر تزریق انسولین به بیماران دیابتی برای مواردی همچون خون گرفتن از نوزاد، تست حساسیت در بعضی از تزریقات و موارد مشابه استفاده می گردد. این سرنگ ها به دو صورت سر ثابت و سر جدا در بازار تجهیزات پزشکی موجود است.

سرنگ های ایمن

سرنگ های ایمن

سرنگ های ایمن

سرنگ های ایمن یا Safety syringes یا سرنگ گارد دار دارای یک مکانیسم ایمنی در سرنگ هستند. سر سوزن بر روی این نوع سرنگ ها می تواند به صورت جداگانه یا متصل به آن باشد. در بعضی از مدل ها یک غلاف بر روی سر سوزن قرار دارد و در بعضی دیگر سر سوزن به داخل محفظه پیستون کشیده می شود. این کارایی برای محافظت کاربر بکار برده می شود. نرخ استفاده از این سرنگ ها در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به دلیل مقررات و قوانین دولتی بسیار بالا و در حال رشد است.

تهیه و تنظیم : گروه علم سلامتی روبینا بازار

فروش انواع سرنگ

 • انواع سرنگ ساده
  ۰ out of 5

  انواع سرنگ ساده

  انواع سرنگ ساده پیکول

  • انواع سرنگ ۲ ، ۵ و ۱۰ سی سی
  • تزریق مواد دارویی به بدن
  • جهت گرفتن نمونه خون از بدن در آزمایشگاه ها
  ۶,۰۹۱ ۶۱,۶۹۸ 
 • انواع-سرنگ-پیستوندار
  ۰ out of 5

  انواع سرنگ پیستوندار

  انواع سرنگ پیستوندار پیکول

  • انواع سرنگ پیستوندار ۲ ، ۵ و ۱۰ سی سی
  • جهت تزریق مواد دارویی به بدن
  • جهت گرفتن نمونه خون از بدن در آزمایشگاه ها
  ۶,۹۴۰ ۶۱,۶۹۸ 
 • سرنگ انسولین
  ۰ out of 5

  سرنگ انسولین

  انواع سرنگ انسولین

  • سرنگ انسولین جهت تزریق مواد دارویی به بدن
  • جهت گرفتن نمونه خون در آزمایشگاه ها
  سرنگ-انسولین-1 [caption id="attachment_9022" align="aligncenter" width="200"]سرنگ انسولین سرنگ انسولین[/caption]
  ۷,۱۳۲ ۸,۱۵۱ 
 • پد الکلی
  ۰ out of 5

  پد الکلی

  پدالکلی پیکول

  • جهت مصارف پزشکی در بیمارستان ها ، مراکز درمانی ،تزریقات ......
  • مناسب جهت ضد عفونی کردن پوست ، سطوح ، ابزار و جعبه کمک های اولیه ، لوازمی همچون وسایل آزمایشگاهی و....
  • قابل استفاده جهت تزریق
  • سهولت در تزریق انسولین در افراد مبتلا به دیابت
  پد الکلی  
  ۹۸۵