انسولین چیست

انسولین چیست

اشتراك گذاری نوشته

انسولین چیست

انسولین-چیست

انسولین چیست؟

انسولین یک هورمون است که باعث جذب گلوکُز از خون توسط سلول های بدن می شود. گلوکُز در کبد و ماهیچه ها به صورت گلیکوژن ذخیره می شود و از مصرف چربی به عنوان انرژی بوسیله بدن جلوگیری می کند.زمانی که میزان انسولین در خون بسیار کم است، یا اصلاً وجود ندارد، بسیاری از سلول های بدن گلوکُز دریافت نمی کنند. در این حالت بدن ما از چربی به عنوان یک منبع انرژی استفاده می کند. علاوه بر این انسولین  یک سیگنال کنترلی برای دیگر سیستم های بدن است، مانند جذب اسید آمینه توسط سلول های بدن. سطوح قدرت این هورمون در تمام حیوانات یکسان نیست. انسولین خوک شبیه انسولین انسان است. انسان ها قادر به دریافت انسولین حیوانی هستند. با این حال مهندسی ژنتیک  امکان تولید انسولین مصنوعی  را فراهم نموده است.

لوزالمعده یا پانکراس بخشی از سیستم گوارش است که در قسمت فوقانی شکم و پشت معده قرار گرفته است. پانکراس به شکل یک برگ بوده و طول آن در حدود ۶ اینچ می باشد. پانکراس متشکل از سه قسمت سر، تنه و دم است، که قسمت سر آن در قوسی از اثنی‌عشر(دوازدهه) قرار گرفته‌است . تنه لوزالمعده در پشت معده قرار دارد و دم آن تا نزدیک طحال امتداد دارد. وزن پانکراس حدود صد گرم است.

پانکراس دو وظیفه اصلی دارد:

*      تولید آنزیم های گوارشی پانکراس

*      تولید انسولین و دیگر هورمون های گوارشی

پانکراس درون ریز بخشی از پانکراس است که انسولین و دیگر هورمون ها را تولید می کند. پانکراس برون ریز نیز آنزیم های گوارشی را تولید می کند. هنگام مصرف پروتئین و وجود قند در خون، انسولین آزاد می شود. پس از خوردن کربوهیدرات سطح قند خون بالا می رود. انسولین این امکان را برای گلوکُز فراهم می نماید که  وارد سلول های بدن شود، چرا که بدون وجود گلوکُز سلولهای بدن ما قادر به فعالیت نمی باشند. در داخل پانکراس، جزایر لانگرهانس حاوی سلول های بتا، انسولین می سازند. تقریباً یک میلیون از سه میلیون جزایر لانگرهانس بخشی از غدد لوزالمعده (به طور عمده غده مترشحه خارجی) را تشکیل می دهند، که یک پنجاهم جرم پانکراس را شامل می شود.

منبع : گروه علم و سلامتی روبینا بازار