استفاده از قطره چشم

نکاتی-درباره-استفاده-از-قطره-چشم

اشتراك گذاری نوشته

استفاده از قطره چشم

نکاتی-درباره-استفاده-از-قطره-چشم

نکاتی درباره استفاده از قطره چشم

 

آیا می دانستید که عدم استفاده صحیح از قطره های چشمی می تواند مشکلات جدی برای چشم به همراه داشته باشد؟

قطره های چشمی از جمله رایج ترین داروهای موجود در جعبه های دارویی هستند که برای درمان خشکی، آلرژیها، عفونت و یا گلوکوم (آب سیاه: گروهی از بیماریهای چشم که با افزایش فشار داخل چشم، تغییرات مرضی در دیسک بینایی و همچنین بروز نقایص ویژه میدان بینایی مشخص می شوند) استفاده می گردند. امّا نحوه ی استفاده مناسب از این قطره ها چگونه است؟

 

بایستی بدانیم که علاوه بر مصرف بی اندازه، استفاده ی نادرست نیز می تواند مخاطره آفرین باشد. در هنگام استفاده از این قطره های چشمی باید به موارد زیر دقت کرد:

 

  • عدم استفاده در یک نوبت

 

یکی از اشتباهات رایج افراد، استفاده بسیار سریع از این قطره هاست. چشم ظرفیت نگه داشتن یک قطره را داراست، به طوری که افزایش بیش از یک قطره باعث خروج دارو و به هدر رفتن آن می گردد.

به یاد داشته باشید که دستورالعمل این قطره ها – چهار قطره هر شش ساعت یکبار – به معنای استفاده چهار قطره  در یک نوبت نیست. این اشتباه می تواند به سلامت چشم آسیب رساند.

 

  • عدم استفاده همزمان

 

نبایستی به صورت همزمان از چند قطره چشم مختلف استفاده نمود. اینکار می تواند باعث سوزش و جاری شدن اشک از چشم ها گردد.

 

  • مصرف دوزهای منظم

 

در استفاده از قطره های چشم، مانند استفاده از هر داروی دیگری، بایستی برنامه منظم داشت. استفاده بیش از حد می تواند در عدم درمان بیماری مؤثر باشد.

 

  • به یاد داشتن تاریخ انقضاء

 

همیشه در طول مدت استفاده از قطره های چشمی به تاریخ انقضاء آن بایستی توجه داشت.

 

  • خود تجویزی ممنوع !

 

هرگز برای برطرف نمودن قرمزی چشم، بدون مشورت با پزشک از قطره ی چشمی استفاده ننمایید. اگر در چنین مواردی ۲۴ یا ۴۸ ساعت بهبودی حاصل نشد، بایستی به پزشک مراجعه نمایید.

 

  • قطره گوش را به جای قطره چشم استفاده ننمایید

 

همیشه قبل از استفاده از قطره، دو بار آن را چک نمایید. بدترین اشتباه در استفاده از قطره ها، مصرف قطره ی گوش به جای قطره ی چشم است.

 

 

منبع : گروه علم و سلامتی روبینا بازار