کاهش وزن با دویدن

تازه-های-سلامتی-کاهش-وزن-با-دویدن

اشتراك گذاری نوشته

کاهش وزن با دویدن

تازه-های-سلامتی-کاهش-وزن-با-دویدن

 

 

کاهش وزن با دویدن

در صورتیکه می خواهید یک برنامه دویدن را اجرا نمایید، هدف و انگیزه ی  شما از انجام این کار قبل از شروع دارای اهمیت است. بسیاری از افراد به از دست دادن وزن یا تناسب اندام فکر می کنند. اگر هر دو یا یکی از این موارد از اهداف شما باشند، انجام این کار قویاً توصیه می گردد. دراین مقاله به برخی از سؤالات ابتدایی رایج در مورد اجرای این روش و کاهش وزن پاسخ خواهیم داد.

آیا کاهش وزن خواهیم داشت؟

اگر شما تصمیم به عرق ریختن گرفته باشید، مطمئن باشید که تنها نیستید. در حالی که مزایای بی شماری در دویدن وجود دارد، کم کردن وزن یکی از مزایای جانبی این ورزش می باشد. بسیاری از دوندگان می خواهند در مورد میزان وزنی که می توانند از دست بدهند بدانند.

در حالی که دویدن به شما در سوزاندن کالری و لاغر شدن کمک می کند، در اینجا صبور بودن خود یک فضیلت است. در ابتدا ممکن است شما بسیار عرق کنید – بویژه اگر در زندگی کم تحرک بوده باشید- اما توجه به این نکته که داشتن  رژیم متعادل و تغذیه مناسب بسیار حیاتی است.

به گفته کیم لاوجوی مربی باشگاه دوندگان در آمریکا، “دویدن روش بسیار خوبی به منظور تناسب اندام است ” . امّا شما  در صورتی کاهش وزن خواهید داشت که مقدار کالری دریافتیتان از مقدار کالری که در فعالیت ورزشی می سوزانید کمتر باشد. به یاد داشته باشید که در اثر افزایش میزان فعالیت احساس گرسنگی نمایید، امّا خوردن میزان کافی غذا برای تأمین سوخت بدن مهمتر از کاهش چشمگیر کالری بدنتان است. برای اطمینان بهتر است با یک متخصص تغذیه یا بهداشت حرفه ای از دست دادن تدریجی وزن بدن بدون به خطر افتادن سلامتی خود مشورت نمایید.

 

چطور در هنگام دویدن کالری زیاد بسوزانیم؟

مقدار کالری از دست داده از فردی به فرد دیگر متفاوت است. امیلی بروان، دونده حرفه ای سابق و متخصص تغذیه می گوید: ” کالری سوزانده شده در حال دویدن عمدتاً بوسیله وزن بدن تعیین می گردد. به طور متوسط شما ۶۳/۰۰ معادل وزن خود (به پوند) را در هر مایل می سوزانید”.

وی همچنین می گوید:” شما با دویدن سریعتر یا افزایش مسافت قادر به سوزاندن کالری بیشتری نیز هستید. همچنان که  شما پیشرفت می کنید، کارآیی بدنتان در دویدن بیشتر می گردد، یعنی با انجام تمرینات مشابه کالری کمتری می سوزانید. شما می توانید میزان از دست دادن کالری خود را با ترکیب تمرینات و به چالشی نمودن آن به روشهای مختلف تنظیم نمایید؛ برای مثال بالا رفتن از تپه یا افزایش مسافت دویدن.”

 

آیا دویدن در حالت ناشتا منجر به از دست دادن کالری بیشتری می شود؟

به گفته امیلی بروان این بستگی به شدت تمرین شما دارد. برای انجام تمرینات با شدت کم (دویدن آهسته)، منبع سوخت اولیه چربی است، در حالی که تمرین های با شدت بیشتر (بالا رفتن از تپه، یا دویدن های طولانی مدت) نیاز به کربوهیدرات بیشتری برای سوختن دارد.

هنگامی که کربوهیدرات ها به آسانی در دسترس نمی باشند (مانند زمانی که ناشتا هستیم)، بدن میزان بالاتر از چربی را به عنوان سوخت نیاز دارد، بروان اضافه می کند که ” این بدان معنا نمی باشد که شما تمام کالری خود را می سوزانید” . در  واقع، شما کالری کمتری می سوزانید چرا که قادر به دویدن بیشتر یا سریعتر نیستید. به عنوان یک مبتدی، تعیین نوع خوراک قبل از دویدن و یا میان وعده بسیار حائز اهمیت است.

 

منبع : گروه علم و سلامتی روبینا بازار