کاندوم چیست و چه کاربردی دارد؟

کاندوم چیست و چه کاربردی دارد؟

کاندوم چیست و چه کاربردی دارد؟

کاندوم چیست ؟ کاندوم زنانه و مردانه چه تفاوتی دارند ؟ برای قرن ها کاندوم های مردانه ای که ازجنس بافت های جانوری و کتان بودند استفاده می شدند.کاندوم های لاتکسی در اواخر دهه ۱۸۰۰ معرفی شده و به دلیل قیمت کم و کارآمدی به سرعت معروف شدند.در آن زمان آنها در درجه اول برای محافظت دربرابر بیماری های مقاربتی کاربرد داشتند.

کاندوم چیست و چه کاربردی دارد

تعریف کاندوم

♦ کاندوم چیست ؟ کاندوم پوششی نازک از جنس لاتکس(لاستیک),پلی اورتان(پلاستیک) یا بافت جانوری است که روی آلت نعوظ بلافاصله قبل از مقاربت کشیده شده ودر عامه به آن ایمن(safes) یا لاستیک(rubbers) گفته می شود.

کاندوم های زنانه از پلی اورتان ساخته شده اند و قبل از مقاربت در داخل دریچه واژن قرارداده می شوند.انتهای باز کاندوم خارج واژن را پوشش می دهد و حلقه موجود در انتهای بسته پیش از سرویکس (دهانه رحم) محکم می شود.

هر دو نوع کاندوم نه تنها به عنوان مانعی برای حاملگی کاربرد دارند, بلکه همزمان مایع منی مرد را هنگام انزال جمع آوری کرده و به عنوان سدی برای مبادله ی مایعات بدن عمل می کنند ; درنتیجه ابزار مهمی برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی هستند.

کاندوم زنانه و مردانه

کاندوم زنانه و مردانه

کاندوم چیست ؟ اهداف کاندوم زنانه و مردانه

هر دو کاندوم مردانه و زنانه با هدف جلوگیری از بارداری و بیماری های مقاربتی مثل HIV ,سوزاک ,کلامیدیا و سیفیلیس استفاده می شوند که برای رسیدن به این هدف کاندوم باید به درستی استفاده شده و به طور صحیح دور انداخته شود.

هشدار

کاندوم های زنانه و مردانه نباید همراه با یکدیگر استفاده شوند چرا که در این صورت احتمال خارج شدنشان وجود دارد.

کاندوم مردانه نباید درنوک آلت تناسلی تنگ باشد بلکه برای جلوگیری ازپارگی در حین مقاربت باید فضایی حدودا به اندازه ی ۰.۵ اینچ(۱.۲۵ سانتی متر)در انتها خالی گذاشته شود.

بعد از انزال آلت باید سریعا از کاندوم خارج شود تا از افتادن کاندوم در حین کوچک شدن آلت جلوگیری شود.از این رو کاندوم مردانه همواره باید در زمانی که آلت هنوز به حالت نعوظ است برداشته شود تا مانع از ریختن اسپرم به داخل واژن گردد.

توضیحات در مورد کاندوم مردانه و کاندوم زنانه

برای قرن ها کاندوم های مردانه ای که ازجنس بافت های جانوری و کتان بودند استفاده می شدند.کاندوم های لاتکسی در اواخر دهه ۱۸۰۰ معرفی شده و به دلیل قیمت کم و کارآمدی به سرعت معروف شدند.در آن زمان آنها در درجه اول برای محافظت دربرابر بیماری های مقاربتی کاربرد داشتند.

  • شکایت متداولی که از طرف بسیاری از مصرف کننده ها می شود این است که استفاده از کاندوم میزان حساسیت آلت مردانه را کاهش داده و در اورگاسم(اوج لذت جنسی) اختلال ایجاد می کند.

  • زنان یا مردان ممکن است نسبت به کاندوم لاتکسی آلرژی داشته باشند.

  • کاندوم های زنانه کمتر مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

  • کاندوم های مردانه ممکن است به صورت روان کاری شده ,دارای خطوط یا آغشته به اسپرم کش خریداری شوند.

  • برای گرفتن نتیجه ای قابل قبول از کاندوم, آنها باید با احتیاط از واژن یا مقعد خارج شوند تا محتویاتشان داخل کانال واژن نریزد.

  • کاندوم هایی که چکه کرده یا پاره شده اند حفاظی در برابر حاملگی یا بیماری ایجاد نمی کنند.

  • در صورت استفاده صحیح ,کاندوم های مردانه به منظور جلوگیری از بارداری تا ۹۰% موثر هستند ;این مقدار با همراهی اسپرم کش تا ۹۹% می رسد.(انواع مختلفی از اسپرم کش ها موجود است و آنها می توانند به صورت کرم, ژل, فوم یا فیلم های ضد بارداری خریداری شوند.)

جنبه های مثبت کاندوم به عنوان ابزار جلوگیری از بارداری شامل دسترسی آسان (هیچ نسخه ای لازم نیست) ,راحتی استفاده و فقدان اثرات جانبی خطرناک می باشد.

مهمترین جنبه منفی کاندوم 

مهم ترین جنبه منفی کاندوم این است که عمل جنسی باید برای استعمال کاندوم قطع شود.

در زنانی که در یک دوره شش ماهه مورد برسی قرار گرفتند مشخص شد که کاندوم های زنانه در صورت استفاده صحیح و در تمام نمونه های مقاربت, منجر به جلوگیری از بارداری تا بیش از ۹۵% می شوند.در مطالعه ای مشابه ,کاندوم های زنانه هنگام استعمال غیر مستمر تا ۲۱% با شکست مواجه شدند.

یک مزیت مهم کاندوم های زنانه این است که می توانند بیش از هشت ساعت قبل از مقاربت یا بلافاصله قبل از آن جاسازی شوند;در نتیجه نیاز نیست که عمل جنسی برای قراردادن آنها متوقف شود.

در مطالعه ای که توسط یکی از سازندگان کاندوم های زنانه انجام شد مشخص شد که ۷۵%-۵۰% از زوج ها در چندین کشور جهان مشکلات استفاده  از کاندوم را قابل قبول می بینند.

    مقاله پیشنهادی : انزال تاخیری : تشخیص و درمان

اشتراك گذاری نوشته


تخفیف ویژه کاندوم 3 تایی و 12 تایی (کد تخفیف festival98) / تخفیف ویژه ماسک سه لایه (کد تخفیف face98)