تاثیر کاندوم در پیشگیری از بیماری های آمیزشی

بیماری های آمیزشی

تاثیر کاندوم در پیشگیری از بیماری های آمیزشی

تاثیر کاندوم در پیشگیری از بیماری های آمیزشی به چه صورت است . کاندوم ها باید به طور درست و مداوم برای جلوگیری از HIV و بیماری های آمیزشی STI استفاده شوند. اگر شما به طور درست و مداوم از کاندوم ها استفاده نکنید یا کاندوم استفاده شده دارای کیفیت مطلوبی نباشد، در نتیجه ممکن است سبب انتقال عفونت های STI یا ایدز شوند.

حقایقی در مورد کاندوم

آژانس توسعه بین المللی (USAID) رهبری جهانی پیشگیری از HIV را برعهده دارد. تلاش های درست و استفاده مداوم و پیوسته از کاندوم ، اصلی ترین برنامه برای جلوگیری از مبتلا شدن به HIV می باشد. با این حال هیچ روشی به طور ۱۰۰% از مبتلا شدن به HIV جلوگیری نمی کند. استفاده درست و به موقع از کاندوم و همچنین استفاده همزمان از روغن های سازگار با کاندوم می توانند به طور برجسته خطر انتقال HIV، بارداری ناخواسته و انتقال عفونت (STI) را کاهش دهند.

USAID بر روی برنامه های پیشگیری از HIV سرمایه گذاری کرد و به طور گسترده به توزیع کاندوم ها و روغن های چرب کننده (Lubricant) مردانه و زنانه با کیفیت، در قسمت های مختلف مانند کلینیک ها، داروخانه ها، بارها، هتل ها و موسسات تجاری جنسیتی پرداخت.

کاندوم

کاندوم

تاثیر کاندوم در پیشگیری از مبتلا شدن به HIV

   

تست های آزمایشگاهی نشان می دهند که کاندوم های مردانه و زنانه می توانند از نفوذ میکرو اورگانیسم ها (موجودات ریز به کوچکی ویروس ها) جلوگیری کنند.

هم کاندوم های مردانه و هم زنانه هر دو عملکرد قابل قبولی را در مقابل HIV نشان داده اند. زمانی که به درستی و به طور مداوم از کاندوم های مردانه استفاده می شود تقریبا ۹۰% میزان انتقال HIV کاهش می یابد.

کاندوم های زنانه در صورت استفاده درست و پیوسته می توانند میزان انتقال HIV را تا ۹۴% کاهش دهند.

برای افرادی که دارای رابطه جنسی مقعدی هستند، روغن های چرب کننده (Lubricant) برای لیز کردن و جلوگیری از پاره شدن کاندوم پیشنهاد می شوند.

کاندوم ها باید به طور درست و مداوم برای جلوگیری از مبتلا شدن به HIV استفاده شوند. اگر شما به طور درست و مداوم از کاندوم ها استفاده نکنید یا کاندوم استفاده شده دارای کیفیت مطلوبی نباشد، در نتیجه ممکن است سبب انتقال بیماری های آمیزشی(STI) یا ایدز شوند.

 کاندوم ها همچنین از مبتلا شدن به دیگر عفونت هایی که از طریق تماس جنسی (STI) منتقل می شوند، جلوگیری می کنند. بعضی از این بیماری ها عبارت اند از: gonorrhea، chlamydia و syphilis که بسیار آسانتر از HIV منتقل می شوند. در نتیجه کاندوم ها کاهش انتقال قابل توجهی را نشان داده اند.

 

مزایای حفاظت دو جانبه کاندوم ها

کاندوم های زنانه و مردانه روش های جلوگیری کننده از مبتلا شدن به HIV و بیماری های STI هستند به همین دلیل به حفاظت دو جانبه معروف شده اند.

مطالعات نشان داده اند که تاثیر کاندوم های مردانه برای پیشگیری از بارداری حدود ۸۷% و تاثیر کاندوم های زنانه ۹۵% می باشد.

بیماری های آمیزشی STI

بیماری های آمیزشی STI

اطلاعات تکنیکی در زمینه کاندوم ها و بیماریهای آمیزشی

USAID بر روی برنامه های پیشگیری از HIV سرمایه گذاری کرد و به طور گسترده به توزیع کاندوم ها و روغن های مردانه و زنانه با کیفیت در قسمت های مختلف مانند کلینیک ها، داروخانه ها، بارها، هتل ها و موسسات تجاری جنسیتی پرداخت. این برنامه ها به افزایش استفاده از کاندوم ها و روغن های چرب کننده که از طریق معرفی کردن محصولات جذاب و متداول تبلیغ می شوند، کمک می نمایند. برنامه های USAID از طریق منتشر کردن اطلاعات درست و دقیق بهداشتی که مربوط به مزایای استفاده از کاندوم در زمینه های تولید مثل بهداشتی و جنسی می شود، سبب افزایش استفاده از کاندوم می گردند.

جلوگیری از HIV

جلوگیری از HIV

پیشگری از بیماری های آمیزشی

تاثیر کاندوم برای پیشگیری از انتقال سایر عفونت هایی که از طریق تماس جنسی (STI) منتقل می شوند

کاندوم ها از انتقال دیگر عفونت هایی که از طریق تماس جنسی و بیماریهای آمیزشی منتقل می شوند، جلوگیری می کنند. بعضی از این بیماری ها عبارت اند از: gonorrhea، chlamydia و syphilis که بسیار آسانتر از HIV منتقل می شوند. در نتیجه کاندوم ها کاهش انتقال قابل توجهی را نشان داده اند. تحقیقات اپیدمیولوژیک اخیر نشان می دهند که استفاده درست و مداوم از کاندوم های لاتکس مردانه می تواند ۷۱% در کاهش gonorrhea، بالای ۶۶% در کاهش syphilis و بالای ۷۵% در کاهش chlamydia و trichonomiasis موثر باشد.

تبخال ها (Herpes) شکل های متفاوتی دارند و ممکن است دارای علائم و نشانه ای هم نباشند. به همین دلیل رسیدن به این نتیجه که استفاده از کاندوم میزان انتقال تبخال های اندام تناسلی را کاهش می دهد، می تواند کمی سخت باشد. اگر چه تجزیه و تحلیل های جدید نشان می دهند که افرادی که از کاندوم های لاتکس مردانه برای روابط جنسی خود استفاده می کنند، میزان خطر تبخال های اندام تناسلی در آنها ۷۵% کاهش می یابد.

تحقیقات بیشتر نشان می دهند که استفاده از کاندوم میزان مبتلا شدن افراد به HPV را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. HPV شامل انواع سرطان های دهانه رحم، مقعد و سرطان آلت تناسلی می باشد. زنانی که در هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده می کنند، میزان مبتلا شدن آنها به HPV به طور قابل توجهی کاهش می یابد، همچنین علائم بسیار کمی از زخم های پیش سرطانی در آنها دیده شده است. 

افزایش تاثیر کاندوم

روغن های چرب کننده ساخته شده از سیلیکٌن و آب، با کاندوم سازگار هستند و تاثیر کاندوم را افزایش داده و برای رابطه های جنسی مقعدی بسیار مناسب هستند. اگرچه افراد زیادی از روغن های شخصی خود مانند لوسیون های لوازم بهداشتی و آرایشی، کرم ها، ژل های نفتی و روغن های پخت و پز برای تماس جنسی استفاده می کنند که این روغن ها ممکن است سبب پاره شدن و لیز شدن کاندم گردند.

برای افرادی که دارای رابطه جنسی مقعدی هستند، روغن های چرب کننده برای لیز شدن و جلوگیری از پاره شدن کاندوم پیشنهاد می شوند. زمانی که در رابطه های مقعدی به طور درست و مداوم از کاندوم استفاده می شود، کاندوم ها به تنهایی ۷۰% تاثیر گذار خواهند بود. اما وقتی برای رابطه مقعدی از کاندوم و روغن های چرب کننده باهم استفاده شوند، در نتیجه درصد پاره شدن کاندوم از ۲۱.۴% به ۳% کاهش می یابد.

کاهش دادن انتقال HIV از طریق افزایش استفاده از کاندوم

افزایش در استفاده از کاندوم یک کاهش را در انتقال HIV  و بیماریهای آمیزشی به همراه دارد. بین سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸، آفریقای جنوبی یک کاهش ۳۵% را در مبتلا شدن به HIV تجربه کرد. یک مطالعه مهم، برآورد های شهروندی سه سال متوالی را برای اندازه گیری تغییرات نرخ HIV با هم مقایسه کرد. دو مدل ریاضی برای محاسبه تغییرات HIV به کار برده شد و از روش های پیشگیری و وارد شدن به گروه های سنی مختلف استفاده کردند. در این هنگام، دیگر فاکتور ها مانند افزایش وابستگی به درمان های Antiretroviral در میان افراد مبتلا به HIV، تا حدی سبب کاهش نرخ HIV شد.

استفاده از کاندوم به عنوان مهمترین و برجسته ترین فاکتور در کاهش انتقال HIV و بیماریهای آمیزشی شناخته شد. افراد جوان در محدوده سنی ۲۴-۱۵  به طور قابل توجهی کاهش انتقال HIV را تجربه کردند. در سال ۲۰۰۵، این گروه سنی دارای نرخ ۱۰.۳% ابتلا به HIV بودند.

در سال ۲۰۱۲ این نرخ به ۷.۳% کاهش یافت. استفاده از کاندوم در خانم های جوان میزان انتقال HIV را کمتر کرد. در سال ۲۰۰۲ فقط ۴۶% از خانم های جوان از کاندوم استفاده می کردند این در حالی است که در سال ۲۰۰۸، ۷۳%  آنها از کاندوم برای روابط جنسی خود استفاده نمودند. با این حال در آن زمان میزان نرخ ابتلا به HIV در حال کاهش بود. خانم های جوان یک کاهش ۶۰% را در ابتلا به HIV تجربه کردند. این شواهد نشان می دهند که HIV می تواند به طور موثر و قابل توجه از طریق استفاده مکرر و گسترده از کاندوم پیشگیری شود.

منبع : cdc

اشتراك گذاری نوشته