کاندوم ابزاری برای جلوگیری از انتقال HIV

کاندوم و جلوگیری از انتقال hiv

کاندوم ابزاری برای جلوگیری از انتقال HIV

کاندوم و جلوگیری از انتقال hiv

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهند که مواد مورد استفاده در تهیه کاندوم ها (مثل لاتکس ،نیتریل، پلی اورتان و پلی ایزوپرن) به HIV  اجازه عبور نداده و درنتیجه کاندوم مانع از این می شود که واژن ،آلت تناسلی مردانه ،رکتوم و دهان در معرض مایعات بدن (مثل مایع منی، مایع واژینال و مایع رکتال)که حاوی HIV هستند، قرار بگیرند.

کاندوم ابزاری برای جلوگیری از انتقال HIV

کاندوم ها موانعی فیزیکی هستند که به دلیل ساخته شدن از موادی که به HIV اجازه عبور نمی دهند، می توانند ریسک مبتلا شدن به ایدز از طریق تماس جنسی را کاهش دهند. کاندوم در صورت استفاده ی صحیح و مداوم ،راه حل بسیار موثری برای کاهش خطر انتقال HIV می باشد و از سایر عفونت های واگیر از طریق تماس جنسی (STIs)هم جلوگیری می کند البته توان حفاظت کاندوم در صورت استفاده ی غیر مستمر و/یا نادرست بسیار کمتر است.

چه نوع کاندوم هایی برای جلوگیری از انتقال HIV در دسترس هستند؟

دو نمونه از کاندوم ها برای جلوگیری از انتقال جنسی این ویروس موجود هستند:

کاندوم خارجی (external)،که به نام کاندوم مردانه هم شناخته می شود; پوششی از جنس پلی اورتان(polyurethane) ،لاتکس(latex) و یا پلی ایزوپرن(polyisoprene)است که آلت مردانه را در طول مقاربت می پوشاند.شایان ذکر است که برندها و انواع زیادی از این نمونه کاندوم موجود است.

کاندوم داخلی (internal)،که  به نام کاندوم زنانه هم شناخته می شود ;کیسه ای از جنس پلی اورتان(polyurethane) یا نیتریل(nitrile)است.این کیسه از یک طرف باز و از طرف دیگر بسته بوده و یک حلقه انعطاف پذیر در هر دو انتهایش وجود دارد.حلقه ای که در قسمت بسته قرار دارد درون مقعد یا واژن قرار داده می شود تا کاندوم را در مکانش نگه دارد وحلقه ای که در انتهای باز قرار دارد بیرون از واژن یا مقعد باقی می ماند. کاندوم داخلی ابتدا برای مقاربت از طریق واژن طراحی شده بود اما می توان از آن برای مقاربت از طریق مقعد هم استفاده کرد.

کاندوم چگونه از انتقال جنسی HIV جلوگیری می کند؟

انتقال جنسی HIV

انتقال جنسی HIV

همانطور که گفته شد، کاندوم با کاهش احتمال قرارگرفتن در معرض HIV در طول نزدیکی ،مانع از این انتفال می شود.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهند که مواد مورد استفاده در تهیه کاندوم ها (مثل لاتکس ،نیتریل، پلی اورتان و پلی ایزوپرن) به HIV  اجازه عبور نداده و درنتیجه کاندوم مانع از این می شود که واژن ،آلت تناسلی مردانه ،رکتوم و دهان در معرض مایعات بدن (مثل مایع منی، مایع واژینال و مایع رکتال)که حاوی HIV هستند، قرار بگیرند.

بعضی از کاندوم ها پوسته ای نازک از جنس روده گوسفند هستند و به نام کاندوم پوست بره(lambskin) هم شناخته می شوند.این کاندوم ها می توانند برای جلوگیری از بارداری استفاده شوند ;اما به دلیل نفوذپذیری نسبت به HIV نباید برای جلوگیری از انتقال آن مورد استفاده قرار گیرند.

کاندوم تا چه اندازه برای جلوگیری از انتقال جنسی HIV موثر است؟

کاندوم در صورت استفاده صحیح و مستمر روشی بسیار موثر است چرا که در تست های آزمایشگاهی به خوبی مطالعه شده و ثابت شده که نسبت به HIV غیر قابل نفوذ است . به بیانی دیگر HIV توانایی عبور از آن را ندارد.

در صورت پارگی، لیزخوردن یا نشت مایع در طول نزدیکی، احتمال دارد کاندوم برای جلوگیری از انتقال HIV شکست بخورد; البته با توجه به مطالعاتی که احتمال نا کارآمدی کاندوم خارجی را ۶.۵%-۰.۴% و کاندوم داخلی را ۵.۶%-۰.۱% تخمین زده اند ،این نوع شکست های مکانیکی نسبتا نادر هستند.

تحقیقات در مورد کاندوم ها

در تحقیقاتی که در مورد پارگی، سرخوردگی و نشت مایع از کاندوم انجام شد، یافتن این که چه تعداد از شرکت کننده ها کاندوم را به درستی استفاده کرده بودند غیر ممکن بود.با این حال محققین معتقدند که احتمال نا کارآمدی کاندوم با استفاده ی بیشتر و کسب تجربه از شکست های قبلی ،کاهش پیدا می کند.

این نتایج همگی به این اشاره دارند که با گذشت زمان مردم چگونگی استفاده صحیح از کاندوم را یاد گرفته و احتمال شکست را کاهش می دهند.البته این احتمال حتی برای استفاده کنندگان با تجربه ای که این ابزار را به طور مداوم و صحیح استفاده میکنند هیچ گاه به صفر نمی رسد.

میزان موفقیت کاندوم در زوج های سرودیسکوردانت( serodiscordant-زوج هایی که یک نفرشان مبتلا به ایدز بوده و دیگری نیست)می تواند بسیار متغیر باشد که علت آن استفاده غیر همیشگی و نادرست کاندوم در زندگی واقعی است.

میزان موفقیت کاندوم ها

در مطالعات مشاهده ای(observational studies) از میزان موفقیت کاندوم ، انتقال HIV در بین زوج هایی که استفاده مستمر از کاندوم را گزارش بودند در مقایسه با کسانی که هرگز از آن استفاده نکرده بودند، برسی شد;آنالیز های بعدی(متا آنالیز) با موضوع زوج های دگرجنسگرا، تخمین زد که میزان موفقیت در صورت استفاده مداوم کاندوم ۹۴%-۶۹% است .شایان ذکر است که نتایج مشابهی(۹۱%-۷۰% اثرگذاری) در مطالعات هم جنسگرایان ،دو جنسگرایان و مردانی که با مردان دیگری مقاربت دارند(gbMSM) مشاهده شده است.

این بازه های گسترده تخمینی ممکن است نتیجه مطالعات متعدد یا روش های متفاوتی که محققان برای آنالیز استفاده کرده اند ،باشد.

به طور مثال متا آنالیز ذکر شده که ۹۱% اثرگذاری را در بین gbMSM ها  ارزیابی کرد، شامل چهار پژوهش می شد که در آن محققان به دنبال میزان موفقیت کاندوم به ازای هر شریک جنسی به جای هر رابطه جنسی بودند.این محققان بیان می کنند که این نوع آنالیز تخمین نزدیک تری از میزان موفقیت کاندوم را نتیجه می دهد.

اطلاعات مشابهی با موضوع اثرگذاری کاندوم داخلی در کاهش خطر انتقال جنسی HIV از طریق واژن یا مقعد وجود ندارد ;اما به دلیل ساخته شدن از موادی نفوذ ناپذیر نسبت به HIV ،نتیجه مشابهی انتظار می رود.

اثربخشی کاندوم ها

میزان نتیجه اثر بخشی بخشی کاندوم در صورت استفاده مداوم و صحیح بیشتر از ارزیابی های ذکر شده در بالاست ;به این خاطر که در این مطالعات مشاهده ای محدودیت های زیر وجود دارد:

 • در این تحقیقات از مردم سوال نشد که آیا کاندوم را درست استفاده کرده اند یا نه ;اگرچه که ما می دانیم که استفاده نادرست می تواند منجر به پارگی ،سرخوردن یا نشت مایع از کاندوم و در نتیجه ورود HIV به بدن شود.
 • این مطالعات بر پایه گزارش های شخصی افراد مبنی بر استفاده مستمر کاندوم بود.گزارش شخصی می تواند راه غیر قابل اطمینانی برای ارزیابی رفتارهایی که از لحاظ اجتماعی ناشایست تلقی می شوند ،مثل مقاربت بدون کاندوم باشد چرا که علی رغم گزارش استفاده دائم ،زوج ها ممکن است برای هر عمل جنسی از کاندوم استفاده نکرده باشند.
 • در مطالعات مشاهده ای، زوج ها به طور تصادفی برای استفاده یا عدم استفاده از کاندوم گروه بندی نمی شوند; در نتیجه دو گروه(آنهایی که به طور مداوم از کاندوم استفاده می کردند و آنهایی که نمی کردند)ممکن است از جنبه های دیگری متفاوت باشند که به کارآمدی کمتر کاندوم منجر شود.
استفاده صحیح از کاندوم

استفاده صحیح از کاندوم

چرا استفاده صحیح از کاندوم مهم است و منظور از استفاده صحیح چیست؟

استعمال صحیح کاندوم مهم است چرا که در صورت نادرستی ،مشکلاتی مثل پارگی ،لیز خوردن یا نشت مایع از کاندوم در حین مقاربت مشاهده می شود. این مشکلات نقاط حساس بدن را در معرض مایعات محتوی HIV قرارداده وتاثیرگذاری کاندوم را کاهش می دهد.دیگر روش های نادرست استعمال ،مثل پوشیدن دیرهنگام کاندوم یا درآوردن زودهنگام آن هم می تواند ریسک انتقال HIV را افزایش دهد.

استعمال صحیح کاندوم برای به حداقل رساندن شکست و به حداکثر رساندن اثرگذاری اش شامل موارد زیر می شود:

 • یافتن کاندومی خارجی با سایز مناسب و احساس راحتی.(نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک)
 • نگه داری کاندوم در دمای اتاق و تعویض مرتب کاندوم هایی که در کیف پول ،کیف زنانه یا جیب قرار داده می شوند.
 • چک کردن تاریخ انقضا و دور انداختن کاندوم های منقضی شده.
 • اطمینان از این که پوشش کاندوم خراب نشده باشد و باز کردن با دقت بسته آن بدون استفاده از اشیا تیز.
 • استفاده از کاندوم های نو برای هر دفعه مقاربت از طریق واژن یا مقعد.
 • استعمال در طول عمل جنسی ،از آغاز تا انتها.
 • پوشیدن و درآوردن صحیح کاندوم.

پوشیدن و درآوردن صحیح کاندوم خارجی به این صورت است:

 • با دقت بسته را باز کنید به طوری که کاندوم آسیب نبیند.
 • اطمینان حاصل کنید از این که کاندوم روی آلت تناسلی بوده و دور تا دور آن قرار گرفته است.
 • پوسته اضافی آلت ختنه نشده را عقب بکشید.
 • نوک کاندوم را فشار دهید تا هوا خارج شده و فضای کافی برای جمع شدن مایع منی ایجاد شود;سپس کاندوم را روی آلت تناسلی نعوظ، تا پایه آلت بکشید.
 • از مواد روان کننده ی کافی و مناسب استفاده کنید(فقط آب- روان کننده هایی که پایه سیلیکونی دارند فقط می توانند با کاندوم های لاتکس استفاده شوند;بزاق نباید برای روان کردن استفاده شود)
 • بلافاصله بعد از مقاربت، کاندوم را هنگام خارج کردن آلت از مقعد یا واژن با دست نگه دارید.
 • زمانی که تماس فیزیکی دیگری با بدن شریک جنسی نیست با دقت کاندوم را از آلت خود درآورید و مواظب باشید که مایع منی بیرون نریزد.
 • به طور ایمن کاندوم را دور بریزید.

روش صحیح قراردادن و خارج کردن کاندوم داخلی به این صورت است:

 • با دقت بسته را باز کنید طوری که کاندوم آسیب نبیند.
 • ماده روان کننده را در سطح خارجی انتهای بسته کاندوم بکشید.
 • اطراف حلقه داخلی واقع در انتهای کیسه را فشار داده و آن را داخل واژن یا مقعد قرار دهید.
 • در حالی که حلقه خارجی به بیرون تکیه داده است حلقه داخلی را تا جایی که امکان پذیر است به داخل واژن یا مقعد فشار دهید.
 • اگر حلقه خارجی در حین مقاربت به داخل مقعد یا واژن فشرده می شود ،عمل جنسی را متوقف کرده و حلقه را در محل درست خود قرار دهید.
 • مطمئن شوید از این که آلت تناسلی مردانه بین کاندوم و دیواره رکتوم یا واژن نبوده و به داخل کاندوم وارد می شود.
 • بلافاصله بعد از مقاربت ،در حالی که مواظب هستید مایع منی به داخل واژن یا رکتوم نریزد، انتهای کاندوم را اندکی تکان داده و آن را بیرون بکشید.
 • به طور ایمن کاندوم را دور بریزید.

جنبه های مثبت و منفی استعمال کاندوم چیست؟

کاندوم ها در مقایسه با سایر استراتژی های مقابله با HIV دارای نکات مثبت زیادی هستند:

 • کاندوم راه حلی بسیار اثربخش در جلوگیری از انتقال HIV است.
 • کاندوم خطر ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی مثل سوزاک، کلامیدیا ،هرپس تناسلی و سیفیلیس را کاهش می دهد.
 • کاندوم ها ارزان و در دسترس هستند.
 • کاندوم به پیگیری یا مداخله پزشکی احتیاجی ندارد.
 • کاندوم می تواند احتمال حاملگی ناخواسته را کاهش دهد.

علی رغم نکات مثبت،کاندوم ها دارای جنبه های منفی نیز هستند که باعث سختی استفاده مستمر و صحیح از آنها می باشد:

 • راه های زیادی برای استفاده ی نادرست از کاندوم وجود دارد.
 • استعمال آن می تواند برای ارتباط برقرار کردن با شریک جنسی سخت باشد.
 • کاندوم باید در زمان نزدیکی در دسترس باشد.
 • برای بعضی افراد ،کاندوم ممکن است پایداری حالت نعوظ آلت تناسلی شان را با مشکل مواجه کند.
 • کاندوم می تواند ناخوشایند بوده و لذت و صمیمیت جنسی را کاهش دهد.
 • هنگامی که از کاندوم برای جلوگیری از انتقال HIV استفاده می شود حاملگی اتفاق نمی افتد.

منبع : CATIE

اشتراك گذاری نوشته