کاندوم اسپرم کش

کاندوم اسپرم کش

کاندوم اسپرم کش چیست ؟ کاندوم اسپرم کش با دیگر کاندوم ها تفاوت دارد زیرا با نوعی ماده  اسپرم کش پوشانده شده است ، نوعی ماده شیمیایی است که اسپرم را می کشد و به منظور جلوگیری از ورود اسپرم به رحم طراحی شده است. در صورت استفاده صحیح ، کاندوم معمولی ۹۸ درصد به عنوان نوعی از جلوگیری از بارداری مؤثر است. با این حال ، هیچ مدرک فعلی نشان نمی دهد که کاندوم های اسپرم کش در حقیقت مؤثرتر از موارد معمولی هستند.

 • کاندوم اسپرم کش : آیا این کاندوم ها واقعاً کار می کنند؟

 • کاندوم اسپرم کش چگونه کار می کند؟

 • مزایا و معایب کاندومهای اسپرم کش

 • باورهای رایج در مورد کاندوم های اسپرم کش

کاندوم اسپرم کش  : مزایا و معایب

کاندوم اسپرم کش : آیا این کاندوم ها واقعاً کار می کنند؟

کاندوم اسپرم کش (Condoms with spermicide) ، نوعی پیشگیری از کنترل تولد است که در طول فعالیت جنسی بر روی آلت تناسلی پوشیده می شود. کاندوم ضد اسپرم یک غلاف نازک است که به طور معمول از لاتکس ساخته شده است.

کاندوم اسپرم کش با دیگر کاندوم ها تفاوت دارد زیرا با نوعی ماده  اسپرم کش پوشانده شده است ، نوعی ماده شیمیایی است که اسپرم را می کشد و به منظور جلوگیری از ورود اسپرم به رحم طراحی شده است.

کاندوم اسپرم کش چگونه کار می کند؟

اسپرم کش معمولاً به صورت ژله ایجاد می شود ، اگرچه می تواند یک کرم ، کف یا ژل نیز باشد. ماده شیمیایی مورد استفاده در اسپرم کش معمولاً نانوکسینول ۹ است که از حرکت اسپرم  جلوگیری کار می کند.

هنگامی که انزال رخ می دهد ، اسپرم ها معمولاً شروع به شنا کردن به سمت دهانه رحم می کنند. با این حال ، اسپرم کش به منظور از بین بردن اسپرم قبل از رسیدن به رحم و به طور بالقوه جلوی دسترسی اسپرم به رحم را می گیرد.

در صورت استفاده صحیح ، کاندوم معمولی ۹۸ درصد به عنوان نوعی از جلوگیری از بارداری مؤثر است. با این حال ، هیچ مدرک فعلی نشان نمی دهد که این کاندوم ها در حقیقت مؤثرتر از موارد معمولی هستند.

با توجه به اینکه کدام روشهای پیشگیری از بارداری را باید امتحان نمود ، همچنین مفید است بدانید که هر گزینه در جلوگیری از بیماریهای مقاربتی (STI) چقدر مؤثر است .

در حالی که کاندوم می تواند در صورت استفاده مداوم و صحیح خطر ابتلا به بیماریهای آمیزشی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد ، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کاندومهای اسپرم کش محافظت از آن را افزایش می دهد.

در حقیقت ، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استفاده مکرر از اسپرم کش های حاوی nonoxynol-9 ممکن است خطر عفونت HIV و سایر بیمارهای آمیزشی را افزایش دهد.

همچنین این نکته را باید بدانیم که استفاده از اسپرم کش ها به تنهایی هیچ گونه محافظتی در برابر بیمارهای آمیزشی ایجاد نمی کنند و به نوعی اثربخشی کاندوم های معمولی در برابر پیشگیری از بارداری را ندارد.

مزایا و معایب کاندومهای اسپرم کش

در خرید کاندوم اسپرم کش به عنوان روشی برای پیشگیری مزایایی  وجود دارد ، از جمله:

 •     کاندومهای اسپرم کش مقرون به صرفه هستند. کاندومهای اسپرم کش یک روش ارزان برای محافظت از بارداری و بیماریهای آمیزشی هستند .
 •     آنها بدون نسخه در دسترس هستند. کاندوم های اسپرم کش برای خرید در فروشگاه ها و داروخانه ها در دسترس هستند.
 •     آنها مؤثر هستند. کاندومهای اسپرم کش در صورت استفاده درست و مداوم یک روش موثر برای پیشگیری از بارداری هستند.

با این حال ، برخی از پیامدهای منفی در استفاده از این نوع کاندوم وجود دارد که افراد باید آنها را مورد توجه قرار دهند ، مانند :

 •     آنها ممکن است گزینه ای گرانتر از کاندوم معمولی باشند.
 •     آنها تاریخ انقضا کوتاهتر از انواع دیگر کاندوم را دارند.
 •     این کاندوم ها ممکن است خطر ابتلا یا انتقال HIV به فرد را افزایش دهد.
 •     آنها ممکن است در بعضی از افراد واکنش آلرژیک ایجاد کرده و آلت تناسلی یا واژن را تحریک کنند.
 •     کاندومهای اسپرم کش گاهی اوقات می توانند استحکام خود را از دست داده و پاره شوند. در این حالت فرد ممکن است نیاز به روشهای پیشگیری از بارداری اضطراری داشته باشد.

اگر فرد بعد از استفاده از کاندوم اسپرم کش ، یک عارضه جانبی مانند خارش ، ناراحتی ، قرمزی یا تورم را تجربه کند ، باید با پزشک صحبت کند. از بین بردن علائم ممکن است به راحتی با تعویض برند کاندوم قابل حل باشد ، اما یک پزشک می تواند برای حساسیت به لاتکس یا بیماری دیگر آزمایش انجام دهد.

باورهای رایج در مورد کاندوم های spermicide

برخی افراد نگران هستند که استفاده از کاندوم اسپرم کش یا هر نوع اسپرم کش در صورت بارداری باعث ایجاد شرایط مادرزادی پزشکی شود. هیچ مدرکی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

همچنین باوری است که اسپرم کش ها می توانند به  نوزاد شیرخوار انتقال پیدا کند. اسپرم کش ها وارد شیر مادر نمی شوند و بر تولید شیر مادر تأثیر نمی گذارند ، بنابراین استفاده از کاندوم اسپرم کش در حین شیردهی بی خطر است.

منبع : medicalnewstoday

اشتراك گذاری نوشته