چگونگی تشخیص پیش دیابت و دیابت نوع ۲

چگونگی-تشخیص-پیش-دیابت-و-دیابت-نوع-2

اشتراك گذاری نوشته

چگونگی تشخیص پیش دیابت و دیابت نوع ۲

چگونگی-تشخیص-پیش-دیابت-و-دیابت-نوع-2

 

چگونگی تشخیص پیش دیابت و دیابت نوع ۲

به منظور تشخیص این دو نوع از بیماری دیابت آزمایش هایی وجود دارد که در ادامه در مورد بعضی از آنها توضیحاتی داده می شود.

–         آزمایش قند خون ناشتا. این آزمایش بر روی فردی صورت می گیرد که حداقل در هشت ساعت چیزی نخورده باشد. سطوح قند خون از ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی گرم / دسی لیتر اختلال قند خون ناشتا (IFG) تشخیص داده  می شود، که به آن مرحله پیش دیابت می گویند.

–         آزمایش قند خون ناشتا. ۸ ساعت پس از آنکه فرد چیزی نخورده، صورت می گیرد و دو ساعت پس از انجام آن نوشیدنی شیرین توسط دکتر به شخص داده می شود. سطح قند خون بین ۱۴۰ و ۱۹۹ میلی گرم / دسی لیتر اختلال تحمل گلوکُز (IGT) نامیده می شود که همچنین پیش دیابت هم به آن می گویند. هم در IFG و هم در  IGT در هر دو ابتلا به دیابت نوع ۲ بسیار بالاست.

–         آزمایش هموگلوبین A1c. این آزمایش میزان گلوکُز در گلبولهای قرمز خون را اندازه گیری می کند. برای این آزمایش نیاز به ناشتا بودن فرد نمی باشد. میزان A1c از ۵.۷% تا ۶.۴% نشان دهنده ی پیش دیابت است.

پیش دیابت و دیابت نوع 2

در صورتی که نتیجه آزمایش های فوق، پیش دیابت را نشان دهند در این صورت فرد بایستی برای کاهش احتمال دیابت نوع ۲ سبک زندگی خود را تغییر دهد. مطالعات نشان می دهند افراد مبتلا به پیش دیابت با از دست دادن ۵ تا ۷ درصد وزن خود می توانند ابتلا به دیابت نوع را به تأخیر انداخته یا از ابتلا به آن جلوگیری نمایند.

افرادی مبتلا به پیش دیابت بایستی هر ۶ ماه یکبار سطح قند خون را آزمایش کنند.