چسب لوکوپلاست و کاربردهای آن

چسب لوکوپلاست

اشتراك گذاری نوشته

چسب لوکوپلاست و کاربردهای آن

چسب لوکوپلاست

چسب لوکوپلاست یک بافت پارچه ای نازک است که یک چسب در یک طرف آن است . پارچه آن معمولا کتان یا ویسکوز ریون است ، و چسب آن معمولا از جنس لاتکس یا اکریلیک (acrylic) است . چسب زینک اکساید  (Zinc Oxide Tape) حالت کشسانی ندارد. به طور کلی چسب لوکوپلاست در ورزش و فیزیوتراپی به عنوان یک ابزار برای محدود کردن جابجایی مفصل یا اندام آسیب دیده یا  محدود کردن حرکت آن استفاده میشود .

زینک اکساید چیست ؟

زینک اکساید

زینک اکساید

زینک اکساید یا اکسید روی یک ترکیب غیر معدنی با فرمول ZnO است. ZnO یک پودر سفید است که در آب نامحلول است و به طور گسترده ای به عنوان یک افزودنی در مواد و محصولات متعدد از جمله لاستیک، پلاستیک، سرامیک، شیشه، سیمان، روان کننده ها،  رنگ، پماد، چسب، مهر و موم، رنگدانه ها، مواد غذایی، باتری ها، فریت ها، اکسید کننده های مقاوم در برابر آتش، و نوارهای کمک های اولیه بکار می رود.

چسب لوکوپلاست چیست؟

یک بافت پارچه ای نازک است که یک چسب در یک طرف آن است . پارچه آن معمولا کتان یا ویسکوز ریون است ، و چسب آن معمولا از جنس لاتکس یا اکریلیک (acrylic) است . چسب زینگ اکساید  (Zinc Oxide Tape) حالت کشسانی ندارد. معمولا از نوار چسب سفت و سخت تهیه  شده و برای چسبیدن به پوست ساخته شده و در واقع یک نوار چسب محسوب میشود .

چسب لوکوپلاست چه کاربردی دارد ؟

به طور کلی چسب لوکوپلاست در ورزش و فیزیوتراپی به عنوان یک ابزار برای محدود کردن جابجایی مفصل یا اندام آسیب دیده یا  محدود کردن حرکت آن استفاده میشود . برای مثال ، مچ پا با بستن چسب لوکوپلاست میتواند بی حرکت بماند . همچنین گاهی اوقات برای جلوگیری از آسیب بیشتر برای بخشهای آسیب پذیر بدن مانند انگشتان و مچ دست استفاده میشود . در نهایت ، برخی افراد از چسب زینک اکساید در اندامی که مستعد گرفتگی هستند ، استفاده می کنند.

چگونگی استفاده از چسب لوکوپلاست

  • آماده سازی پوست

آماده سازی صحیح پوست برای همه چسبهای لوکوپلاست ضروری است . اگر پوست کاملا تمیز ، خشک و فاقد هرگونه روغن یا لوسیون و کرم باشد چسب به راحتی میچسبد . بهتر است ، آن منطقه فاقد مو ( یا حداقل کم مو ) باشد ، چون موها به نوار چسب می چسبد و جدا کردن چسب را دردناک میکند . از این رو آن ناحیه را قبل از چسباندن چسب لوکوپلاست اصلاح ، شستشو و کاملا خشک نمایید .

  • استفاده از چسب

چسب لوکوپلاست با قیچی معمولی بریده میشود ، اما پاره کردن آن راحت تر است . برای این کار ، لبه چسب را ین دو دستتان بگیرید و آن را مثل پاره کردن کاغذ ( اما محکمتر و سریعتر این کار را انجام دهید ) پاره کنید. به طور کلی ، بهتر است که کمی قبل از  استفاده ، چسب را از روی رول جدا کرده ، پاره یا قیچی کنید .

  • کاربرد ایمن

چسب لوکوپلاست نواری محکم است و قابلیت کش سانی ندارد ، پس مهم است که آن را خیلی محکم نبندید تا خطر قطع گردش خون در آن ناحیه وجود نداشته باشد . درخیلی از موارد ، چیزی که نیاز دارید این است که آن را روی پوست قرار دهید و فشار دهید تا بچسبد . به چند دلیل شما نباید مقدار زیادی از چسب را در یک حرکت بکشید و دوباره به صورت دایره دور یک عضو بچرخانید . به جای این کار ، چسب را تکه تکه نمایید بچسبانید ، سپس دوباره این کار را تکرار کنید .

متاسفانه ، چسب لوکوپلاست باعث تحریک ، حساسیت یا خشکی پوست میشود . این حقیقت در مورچسبهای ضد حساسیت یا فاقد لاتکس هم وجود دارد .چسب را مدت زمان طولانی و یا به طور دائم در نواحی خشک پوست یا حتی پوستهایی که سالم به نظر می آیند استفاده نکنید . اگر هرگونه تحریکی را احساس کردید ، استفاده را متوقف کنید .

  • ایجاد بهترین چسبندگی

چسب های لوکوپلاست یا زینگ اکساید اگر به درستی استفاده شوند ، کارآیی بالایی دارند. چسب Zinc Oxide در صورتی خوب می چسبد که :

  • یک دایره را طی کند و در آخر به خودش بچسبد ، یا
  • شروع و پایان و یا چسبیدن آن روی یک نوار دیگر باشد ، یا
  • یک نوار از روی آن عبور کرده و آن را پایین نگه دارد .

وقتی یک نوار چسب به درستی متصل نشود ، با حرکت کردن ، مالش و عرق کردن به سرعت از روی پوست کنده میشود .

نقش دما در کارآیی چسب لوکوپلاست

یکی دیگر از چیزهایی که باید به خاطر داشته باشید حرارت یا دما است . زمانی که چسب لکوپلاست سرد میشود ، چسب آن کمی سخت شده و قدرت چسبندگی آن کم میشود . بنا براین هنگامی که پوست شما دمای طبیعی دارد و دمای اتاق معمولی است از چسب زینک اکساید استفاده کنید . در صورت لزوم ، کمی قبل از استفاده ، نوار را در نزدیکی یک رادیاتور گرم قرار دهید . اگر باید از نوار سرد استفاده کنید بلافاصله بعد از چسباندن آن را با کف دست بمالید .اصطکاک باعث ایجاد گرما میشود و نوار به خوبی عمل میکند . فقط آن را محکم مالش ندهید چون کنده میشود .

چسب زینک اکساید

چسب زینک اکساید

کاربرد چسب لوکوپلاست در ورزش

چسب زینک اکساید همچنین دارای کاربرد توسط ورزشکاران نیز هست. ورزشکاران و فیزوتراپ ها برای ثابت نگه داشتن عضو صدمه دیده از این چسب استفاده می کنند. برای مثال ، بسته به تکنیک مورد استفاده ، زینک اکساید برای مفاصل مچ دست و یا مچ پا استفاده می شود.

نوار زینک اکسید در درجه اول توسط ورزشکاران برای جلوگیری از آسیب، محافظت از زخم ها و کمک به سرعت زمان بهبود است. معمولا برای آسیب مفاصل مانند مچ دست، زانو و مچ پا بکار گرفته می شود. از چسب لوکوپلاست برای تثبیت رباط های مجروح اطراف عضله، استفاده می گردد. نوار چسب زینک اکسید حالت چسبندگی بالایی دارد و می تواند عضلات آسیب دیده را برای محدود کردن اندازه حرکتی حفظ نماید.

یکی دیگر از مزیت های نوار چسب لکوپلاست سهولت در تکه کردن و چسباندن آن توسط ورزشکاران است. برای بریدن این نوار چسب نیاز به قیچی وجود ندارد. چسب لوکوپلاست له دلیل خاصیت غیر ارتجاعی و عدم تاثیر سریع رطوبت هوا بر روی آن ابزاری بسیار عالی برای ورزشکاران است.