پیشرفت در پیشگیری و درمان دیابت – بخش اول

پیشرفت-در-پیشگیری-و-درمان-دیابت--1

اشتراك گذاری نوشته

پیشرفت در پیشگیری و درمان دیابت – بخش اول

پیشرفت-در-پیشگیری-و-درمان-دیابت--1

 

پیشرفت در پیشگیری و درمان دیابت – بخش اول

تعداد مبتلایان به گونه ای ازدیابت یا بیماری قند که وابسته به تزریق انسولین است در جهان در حال رشد هستند، امّا دلایل این بیماری همچنان ناشناخته مانده است.

چه چیزی باعث آسیب پذیری مردم در قبال این بیماری می‏شود؟ آیا بهبود معیارهای زندگی با محیط های بهداشتی، زندگی شهری و غذاهای صنعتی باعث تضعیف مصونیت فردی می شود؟

پژوهش ها برای یافتن پاسخ از فنلاند شروع می شود. کشوری که بالاترین رقم بیماران مبتلا به دیابت نوع یک را دارد.

 

ایرینا در حومه هلسینکی زندگی می کند. او وقتی ده ساله بود به طور ناگهانی بیمار و سریعا به بیمارستان منتقل می شود. ایرینا کیم، بیمار دیابتی می‏گوید: “صراحتا بگویم، من واقعا خوش شانس هستم که زنده مانده ام. حالم آنچنان بد بود که مرا به مدت چند روز در بخش اورژانس نگه داشتند.”

ایرینا به دیابت نوع یک مبتلا است و برای تثبیت میزان قند خونش، هر روز باید انسولین تزریق کند.

ایرینا کیم می گوید: “همیشه باید سرنگ همراهم باشد تا قبل از هر وعده غذایی، انسولینی با تاثیر سریع و عصرها انسولینی با تاثیر طولانی تزریق کنم.”

 

تاکنون دلیل اصلی ایجاد بیماری قند نامعلوم است. یک مطالعه پژوهشی اروپایی، فرضیه ای با نام “فرضیه بهداشتی” را مورد بررسی قرار می دهد. براساس این فرضیه، خانه های بسیار تمیز و غذاهای بدون باکتری می تواند سلامت ما را به خطر بیاندازد.

پژوهش “دیاب ایمون“، صدها کودک فنلاندی را تحت نظر می گیرد تا دریابد چرا آنها نمی توانند مقاومت بدنی خود را در مقابل بیماری های خودایمن پرورش دهند.

ساری میلد لیکونن، یکی از محققان “دیاب ایمون” می گوید: “یکی از دلایل، شاید تمیزی بیش از حد محیط ما باشد که باعث ایجاد حساسیت ها و چیزهایی از این قبیل می شود.”

نمونه های آزمایشی متعدد و داده های مختلف جمع آوری شده در بیمارستان‏ها، به آزمایشگاه‏هایی که در این پژوهش بین المللی شرکت می کنند، فرستاده می شود.

در مرکز پژوهش “بیومدیکوم هلسینکی“، پژوهش ها توسط میکائل کنیپ، پروفسور پزشکی کودکان در دانشگاه هلسینکی، هدایت می‏ شود.

 

میکائل کنیپ، محقق ارشد فنلاندی می‏گوید: “ما اینجا نمونه های سرم، نمونه ‏های ترشحات مقعدی، نمونه ‏های مدفوع و نمونه های ترشحات بینی داریم. این هم نمونه ای است از شیری که کودک می نوشد، و اینجا هم نمونه ای از گرد و غباری است که از تختخواب کودک برداشته ایم.”

شاید براساس این نمونه ها بتوان کشف کرد چه نوع عفونت‏هایی در بین جمعیت شهری فنلاند که از شیر استرلیزه و تمیز کننده های قوی استفاده می کند، وجود ندارد.

 

منبع : euronews