پروتئین ها

پروتئین-ها

اشتراك گذاری نوشته

پروتئین ها

پروتئین-ها

پروتئین ها

بدن انسان برای رشد و نگهداری و تولید انرژی ، نیاز به مواد پروتئینی دارند . غذاهای پروتئینی نیاز دارد. غذاهای پروتئینی عبارتند از گوشت قرمز ، لبنیات ، گوشت سفید ، تخم مرغ ، حبوبات . اگر پروتئین بیش از مقدار نیاز بدن استفاده مصرف شود (که بعضی از افراد چنین می کنند) در بدن به چربی تبدیل و ذخیره می شود.

زمانی به بیماران دیابتی توصیه می شد که زیاد پروتئین بخورند ، ولی امروزه ثابت شده که خوردن پروتئین بیشتر از نیاز بدن موجب آسیب دیدگی کلیه ها و پوکی استخوان می شود. برنامه غذایی سالم برای بیشر مردم ، برنامه ای است که دونوبت آن پروتئین داشته باشد. هنگامی که می خواهید غذای پروتئین دار استفاده کنید ، پروتئینی را انتخاب کنید که چربی آن کم باشد مانند گوشت بدون چربی ، گوشت مرغ بدون پوست ، شیر و لبنیات کم چربی و به ویژه فرآورده های گیاهی پروتئین دار.

فرآورده گیاهی پروتئین دار

فرآورده گیاهی پروتئین دار عبارتست از : باقلا ، نخود ، عدس و ماش. غذاهای گیاهی به حد کافی پروتئین به بدن انسان می رسانند. غذاهای متعددی از دانه های سویا که سرشار از پروئین است تهیه می شوند که میتوان آنها را در برنامه غذایی هفتگی قرار داد. کسانی که می خواهند غذای جدیدی بخورند که هم سالم و هم ارزان باشد ، می توانند از فرآورده های دانه سویا استفاده کنند.

تحقیقات متعدد نشان داده است که مصرف ۴۷ گرم پروتئین سویا در روز موجب کاهش چربی کلسترول به میزان ۱۰% ، کلسترول بد (LDL) به میزان ۱۳% و تری گلیسیرید به میزان ۱۱% می شود و خطر سکته قلبی را به میزان ۲۰% کاهش می دهد.

منبع : کتاب بیماری دیابت ، دکتر جواد فیض

    مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی برای زنان باردار