واژینوز باکتریال چیست و چگونه درمان میشود

واژینوز باکتریال چیست و چگونه درمان میشود

واژینوز باکتریال چیست و چگونه درمان میشود

اشتراك گذاری نوشته

واژینوز باکتریال چیست و چگونه درمان میشود

واژینوز باکتریال چیست و چگونه درمان میشود

واژینوز باکتریال چیست و چگونه درمان میشود

واژینوز باکتریال چیست و چگونه درمان میشود ، علائم واژینوز باکتریال چیست و درمان واژینوز باکتریال به چه صورت است ، همه این موضوعات را در این مقاله سلامت زنان از مجموعه مقالات کمپین آگاهی و سلامت مطالعه نمایید.

اگر تا به حال ترشحات رقیق واژینال را با بوی ملایم یا قوی ماهی تجربه کرده اید ، شما واژینوز باکتریال دارید .

واژینوز باکتریال چیست ؟

واژینوز باکتریال یکی از عفونتهای مشترک بین خانمهاست .

با اینکه هر خانمی میتواند آن را بگیرد ، بیشتر در میان خانمهایی در سن باروری یافت میشود .این بسیارشایع است و هر سال بیش از ۲۱ میلیون زن در ایالت متحده امریکا را تحت تاثیر قرار میدهد .عفونت زمانی رخ میدهد که تعادل طبیعی باکتری ها در واژن بهم میخورد .در نتیجه منجر به افزایش PH و رشد بیش از حد باکتری های مضر نسبت به باکتری های خوب است .

چه کسی بیشتر احتمال دارد مبتلا به واژینوز باکتریال شود ؟

خطر ابتلا به واژینوز باکتریال شامل :

زنان رنگین پوست دارای نرخ بالاتر واژینوز باکتریال نسبت به زنان سفید پوست هستند.

 حدود نیمی از (۵۱ درصد) موارد واژینوز باکتریال در زنان آفریقایی آمریکایی، ۳۲ درصد در آمریکایی های مکزیکی و ۲۳ درصد در زنان سفید پوست است.

داشتن چندین شریک جنسی و یا شریک جنسی جدید .

با وجود این خطر ، در بررسی اخیر ۱۹۶۹ خانم – با مشارکت شرکت  Symbiomix Therapeutics -که توسط خانم های سالم در رابطه با واژینوز باکتریال انجام شد ، اکثریت خانمها ( ۷۱ % ) که در آنها واژینوز باکتریال تشخیص داده شده بود (۴۵۷ نفر ) اعلام کردند که در آن زمان فقط یک شریک جنسی داشته اند . بنابراین داشتن چندین شریک جنسی خطر را برای شما بالا میبرد .اگر حتی یک شریک جنسی دارید هم خیلی ممکن است شما به واژینوز باکتریال دچار شوید . همجنین بدون داشتن شریک جنسی ممکن است شما مبتلا شوید .

شستشو با آب .

این میتواند تعادل طبیعی واژن شما را به هم بزند ، که باعث رشد بیش از حد باکتری های غیر هوازی و ابتلا به واژینوز باکتریال میشود . تا زمانی که واژن خودش تمیز است ، شستن با آب ضروری نیست .

کمبود طبیعی باکتری لاکتوباسیل .

 اگر محیط طبیعی واژن شما باکتری لاکتوباسیل را به اندازه کافی تولید نمیکند ، احتمال زیادی هست که شما دچار واژینوز باکتریال شوید .

علائم واژینوز باکتریال چیست ؟

علائم واژینوز باکتریال چیست

علائم واژینوز باکتریال چیست

بعضی  از خانمها که واژینوز باکتریال را تجربه میکنند ، قدرت تشخیص این علائم را ندارند. خیلی از خانمها بدون مراجعه به مشاور و یا انجام مراقبت های بهداشتی به مدت طولانی منتظر میمانند که این علائم از بین بروند .

وقتی علائم ظاهر میشوند بیشترخانمها متوجه خروج مایع سفید رنگ رقیق گاهی وقتها همراه با بوی ضعیف یا شدید ماهی میشوند که بعد از رابطه جنسی قابل توجه میشود .

بعضی خانم ها علائم دیگری مثل خارش ، سوزش ، درد و یا سوختن داخل و یا اطراف واژن را نیز تجربه میکند  که  با عفونت های دیگر همراه است .

خطرات واژینوز باکتریال چیست ؟

واژینوز باکتریال درمان نشده میتواند خطرات جدی به دنبال داشته باشد ، مثل بالا رفتن احتمال قرار گرفتن در برابر یک عفونت جنسی مثل کلامیدیا یا گونوره آ ، بالا رفتن شانس ابتلا به HIV  و بیماری التهاب لگن که میتواند منجر به ناباروری شود .

خانمهایی که واژینوز باکتریال درمان نشده دارند در معرض خطر زایمان زودرس یا به دنیا آوردن بچه ای با وزن کمتر از ۵.۵ پوند هستند .خانمهای باردار میتوانند در هر مرحله از بارداری با آنتی بیوتیکهای مشابهی که به خانمهای غیر باردار داده میشود خیلی راحت درمان شوند .

تشخیص واژینوز باکتریال چگونه است ؟

تنها راه اطمینان از اینکه شما دچار واژینوز باکتریال هستید ویزیت توسط متخصص مراقبتهای بهداشتی است . متخصص شما میتواند با دیدن ، نشانه های واژینوز باکتریال را در طول معاینه واژن تشخیص دهد . به علاوه ، میتواند از شما نمونه ترشحات واژن بگیرد یا در مطب آزمایش PH انجام دهد .

توصیه میشود خانمها قبل از ویزیت توسط متخصص  با آب شستشو نکنند یا از اسپری های خوشبو کننده استفاده نکنند . چون بو را از بین میبرد و واژن را تحریک میکند. همچنین خانمها نباید در طول دوره قاعدگی مورد ارزیابی تخلیه واژن قرار بگیرند چون تشخیص را سخت تر میکند .

درمان واژینوز باکتریال چیست ؟

درمان واژینوز باکتریال

درمان واژینوز باکتریال

این خیلی مهم است که با مشاوره مراقبتهای سلامتی خود مشورت کنید و به دنبال درمان باکتریال واژینوز باشید .چون درمان نشدن این بیماری سلامتی شما را به خطر می اندازد .

واژینوز باکتریال به راحتی با تجویز آنتی بیوتیکهای خوراکی قابل درمان است مثل قرصها ، یا با پمادهای موضعی یا ژلهای داخلی واژن . چون بعضی از آنتی بیوتیکهای خوراکی باعث ناراحتی معده ، یا حالت تهوع و یا درد شکم میشود؛ خانمها باید از نوشیدن الکل پرهیزکنند تا خطر ناراحتی معده ، بالا رفتن سکته قلبی ، تنگی نفس ، استفراغ و سردرد کم شود همچنین لازم به ذکر است که بعضی از کرمهای تجویز شده که حاوی کلیندامایسین هستند میتوانند کاندومهای لاتکس را ضعیف کنند . توصیه میشود تا زمان تکمیل درمان از داشتن رابطه جنسی خودداری شود.

حتی اگر تمام علائم از بین رفتند مهم است که خانمها یک دوره کامل درمان را بگذرانند و متخصص بهداشتشان را از هر نشانه ای که بعد از پایان مصرف آنتی بیوتیک ظاهر میشود با خبر کنند چون واژینوز باکتریال میتواند با وجود درمان بین ۳ تا ۱۲ ماه برگردد .

شریک من هم احتیاج به درمان دارد؟

آقایان برای واژینوز باکتریال تحت درمان قرار نمیگیرند .  باکتریال واژیینوز عفونت انتقال پیدا کننده جنسی نیست ، اما روابط جنسی میتواند با تغییر در سطح PH در واژن خطر ابتلا به آن را بالا میبرد .

چگونه میتوان از ابتلا به واژینوز باکتریال جلوگیری کرد ؟

  • بیرون واژن خودتان را فقط با آب گرم بشوئید ، حتی صابونهای لطیف هم میتوانند تحریک کننده و یا باعث عفونت شوند .
  • مطمئن شوید که خودتان را از جلو به عقب پاک میکنید ( از واژن به عقب )
  • شلوارهای نخی بپوشید تا خنک بمانید .
  • از شستشو با آب دوری کنید که میتواند تعادل باکتری های محافظ را در واژن بهم بزند .
  • تمرین رابطه جنسی امن
  • محدود کردن تعداد شریک های جنسی
  • بعضی از تحقیقات نشان میدهد مصرف بعضی از مواد غذایی حاوی لاکتوباسیل مانند ماست و غیره به تعادل سطح باکتری در واژن کمک میکند و به نفع شماست .

چه زمانی برای رابطه جنسی مناسب است وقتی شما واژینوز باکتریال دارید ؟

بهتر است که تا ۷ روز بعد از پایان درمان برای رابطه جنسی صبر کنید . با متخصص بهداشت خود چک کنید که شما برای داشتن رابطه جنسی آماده هستید .

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار