همه چیز در مورد بیماریهای مقاربتی

همه چیز در مورد بیماریهای مقاربتی

بیماری های مقاربتی (STD) و انواع بیماریهای مقاربتی عفونت هایی است که از طریق تماس جنسی از شخص به فرد دیگر منتقل می شود. برخی از عفونت ها می توانند از طریق تماس جنسی منتقل شوند اما به عنوان بیماریهای مقاربتی طبقه بندی نمی شوند. آنچه در این مقاله بیماریهای مقاربتی خواهید خواند :

منظور از بیماری مقاربتی چیست ؟

انواع بیماریهای مقاربتی

 • کلامیدیا
 • شانکروئید
 • خرچنگ ها ، یا شپش های پوستی
 • تب خال ناحیه تناسلی
 • تاول و زخم روی دهانه رحم
 • هپاتیت B
 • تریکومونیازیس
 • اچ آی وی و ایدز
 • ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)
 • مولوسکوم کانتوژیوزوم
 • بیماری پوستی گال یا جرب
 • سیفیلیس
 • سوزاک

پیشگیری از بیماریهای مقاربتی

همه چیز در مورد بیماریهای مقاربتی

آنچه باید درباره انواع بیماریهای مقاربتی ( STD : Sexually transmitted diseases ) بدانید

منظور از بیماری مقاربتی چیست ؟

بیماری های مقاربتی (STD) عفونت هایی است که از طریق تماس جنسی از شخص به فرد دیگر منتقل می شود. آنها همچنین به عنوان عفونتهای مقاربتی (STI) یا بیماریهای آمیزشی (VD) شناخته می شوند.

 • بعضی از بیماریهای مزمن STD می توانند از طریق استفاده از سر سرنگ های دارویی ، از مادر به نوزاد هنگام زایمان یا شیردهی و انتقال خون پخش شوند.
 • نواحی تناسلی عموماً دارای محیطهای مرطوب و گرم هستند که برای رشد مخمرها ، ویروسها و باکتریها ایده آل هستند.
 • افراد می توانند میکروارگانیسم هایی را که در پوست یا غشاهای مخاطی دستگاه تناسلی ساکن هستند ، منتقل کنند. ارگانیسم های عفونی همچنین می توانند بین افراد در مایع منی ، ترشحات واژن یا خون در حین مقاربت جنسی حرکت کنند.

افراد در هنگام استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری مانند کاندوم از انتقال بیماریهای مقاربتی STD جلوگیری می کنند.

برخی از عفونت ها می توانند از طریق تماس جنسی منتقل شوند اما به عنوان بیماریهای مقاربتی طبقه بندی نمی شوند. به عنوان مثال ، مننژیت در حین تماس جنسی می تواند منتقل شود ، اما افراد به دلایل دیگر می توانند به مننژیت مبتلا شوند. بنابراین به عنوان انواع بیماریهای مقاربتی طبقه بندی نمی شود.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می زند که روزانه بیش از ۱ میلیون بیماری مقاربتی جدید در سطح جهان پیش می آید.

افراد بین ۱۵ تا ۲۴ سال نیمی از بیماریهای مقاربتی جدید را بدست می آورند ، و  از هر ۴ زن نوجوان  ۱ نفر به بیماری مقاربتی مبتلا است . با این حال ، میزان STD در میان سالمندان در حال افزایش است.

انواع بیماریهای مقاربتی

بخش های زیر متداول ترین انواع بیماریهای مقاربتی را توضیح می دهد.

کلامیدیا

کلامیدیا یکی از انواع بیماریهای مقاربتی ناشی از کِلامیدیا تِراکوماتیس است. این باکتری فقط انسان را آلوده می کند. کلامیدیا شایعترین علت عفونی بیماری های دستگاه تناسلی و چشم در سطح جهان است. همچنین شایع ترین STD باکتریایی است.

براساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، در سال ۲۰۱۵ ، تقریباً ۳ درصد دختران ۱۵ تا ۱۹ ساله مبتلا به کلامیدیا بودند.

زنان مبتلا به کلامیدیا معمولاً علائمی از خود نشان نمی دهند. علائم معمولاً غیر اختصاصی است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

علائم کلامیدیا

 •      عفونت مثانه
 •      تغییر در ترشحات واژن
 •      درد خفیف پایین شکم

اگر فردی درمان کلامیدیا را انجام ندهد ، ممکن است منجر به علائم زیر شود:

 •      درد لگن
 •      مقاربت دردناک جنسی ، به طور متناوب یا هر زمان
 •      خونریزی بین دوره ها

شانکروئید

شانکروئید (Chancroid) همچنین به عنوان شانکر نرم یا آتشک  شناخته می شود. این یک عفونت باکتریایی است که توسط استرپتوباسیلوس هموفیلوس دوکرئی ایجاد می شود. این عفونت باعث ایجاد زخم دردناک در دستگاه تناسلی می شود و فقط از طریق تماس جنسی گسترش می یابد.

این عفونت در کشورهای در حال توسعه به ویژه در میان کارگران جنسی تجاری و برخی از دهک های پایین اقتصادی شایع تر است. این امر به دلیل عدم دسترسی به خدمات درمانی ، خجالت ناشی از درخواست کمک ، عدم آموزش کافی برای سلامت جنسی و سایر عوامل است.

در سال ۲۰۱۵ ، فقط ۱۱ مورد از شانکروئید در ایالات متحده گزارش شده است. شانکروئید خطر انتقال اچ آی وی را افزایش می دهد و اچ آی وی خطر انتقال شانکروئید را افزایش می دهد.

در طی ۱ روز تا ۲ هفته از ابتلا به عفونت ، در بیمار یک برآمدگی ایجاد می کند که در طی یک روز به زخم تبدیل می شود. زخم می تواند از ۸/۱ اینچ تا ۲ اینچ باشد. این زخم بسیار دردناک خواهد بود و کاملاً مشخص و دارای بریدگی های خاص بوده  ، و یک ماده خاکستری مایل به زرد در انتهای آن مشاهده می شود.

اگر انتهای این زخم تحریک شود ، به طور معمول خونریزی می کند. در بعضی موارد غدد لنفاوی متورم شده و دردناک می شوند.

زنان معمولاً حداقل چهار زخم دارند ، در حالی که مردان معمولاً فقط یک مورد دارند. به طور معمول زخم ها در شیار پشت آلت تناسلی مردانه بوده و  بدون خارش است و در زنان در لبیا مینور ظاهر می شوند.

شانکروئید با یک دوره ۷ روزه اریترومایسین ( یک نوع پنی سیلین ) ، یک دوز خوراکی آزیترومایسین یا یک دوز واحد سفتریاکسون درمان می شود.

 

خرچنگ ها ، یا شپش های پوستی

شپش های پوستی در درجه اول از طریق تماس جنسی گسترش می یابد. حیوانات خانگی هیچ نقشی در انتقال شپش های انسان ندارند.

شپش ها به موهای پوستی متصل می شوند و ممکن است بعضی اوقات در زیر بغل ، سبیل ، ریش ، مژه و ابرو نیز دیده شود. آنها از خون انسان تغذیه می کنند.

اصطلاح رایج “خرچنگ” از ظاهر خرچنگی شپشها ناشی می شود.

تب خال ناحیه تناسلی

این بیماری ناشی از ویروس تبخال (HSV) ایجاد می شود. این ویروس روی پوست ، دهانه رحم ، دستگاه تناسلی و برخی دیگر از اندام بدن تأثیر می گذارد. دو نوع وجود دارد:

 •     HSV-1 ، همچنین به عنوان تبخال نوع ۱ شناخته می شود
 •     HSV-2 ، همچنین به عنوان تبخال نوع ۲ شناخته می شود

تبخال یک بیماری مزمن است. در تعداد قابل توجهی از افراد مبتلا به تبخال هرگز نشانی از علائم وجود ندارد. و بسیاری از افراد از وضعیت تبخال خود اطلاع ندارند.

HSV از طریق تماس مستقیم به راحتی از انسان به انسان قابل انتقال است. معمولاً انتقال HSV نوع ۲ از طریق رابطه جنسی واژینال ، دهانی یا مقعد صورت می گیرد. نوع ۱ بیشتر از نی ، ظروف و سطوح مشترک منتقل می شود.

در بیشتر موارد ، ویروس پس از ورود به بدن انسان خفته باقی مانده و علائمی از خود نشان نمی دهد.

علائم تبخال دستگاه تناسلی

علائم مرتبط با تبخال دستگاه تناسلی در صورت بروز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تاول و زخم روی دهانه رحم

 • ترشحات واژن
 • درد هنگام ادرار
 •  تب
 •  عموما احساس ناخوشایندی
 •  زخمهای سرد اطراف دهان در نوع ۱ HSV
 • همچنین ، ممکن است تاول های قرمز در ناحیه تناسلی خارجی ، روده بزرگ ، ران ها و باسن ایجاد شود. اینها می توانند دردناک باشند ، به خصوص اگر زخم صدمه ببیند.

هپاتیت B

ویروس هپاتیت بی (HBV) باعث ایجاد انواع بیمارهای مقاربتی می شود.

از طریق تماس با مایع منی آلوده ، خون و سایر مایعات بدن منتقل می شود. هپاتیت B به روش های زیر منتقل می شود:

 •      رابطه جنسی محافظت نشده
 •      با استفاده از یک سرنگ استفاده شده
 •      به طور تصادفی توسط یک شی تیز که به اندام بدن آسیب بزند
 •      نوشیدن شیر مادر آلوده
 •      گاز گرفته شدن توسط فرد مبتلا به هپاتیت B

کبد متورم می شود و فرد می تواند در نتیجه هپاتیت B آسیب جدی کبدی را تجربه کند. این در نهایت می تواند منجر به سرطان شود و بیماری گاهی اوقات می تواند مزمن شود. مراکز اهدای خون همیشه بررسی می کنند تا اطمینان حاصل کنند که هیچ اهدا کننده ای هپاتیت B ندارند.

تریکومونیازیس 

تریکومونیازیس (Trichomoniasis) یکی از انواع بیماری های مقاربتی رایج است که می تواند هر دو جنس را تحت تأثیر قرار دهد. با این حال ، زنان به احتمال زیاد این علائم را بیشتر تجربه می کنند. این عفونت توسط یک انگل تک سلولی تریکوموناس واژینالیس  ایجاد می شود.

برای خانم ها ، واژن شایع ترین محل عفونت است ، در حالی که برای آقایان مجرای ادرار است. انتقال ممکن است یا با مقاربت جنسی یا تماس با ناحیه خارجی واژن انجام شود.

در حالی که ممکن است زنان از طریق شریک جنسی مرد یا زن به این عفونت مبتلا شوند ، تقریباً همیشه مردان از داشتن رابطه جنسی با زنان آلوده می شوند.

علائم تریکومونیازیس

علائم تریکومونیازیس عبارتند از:

 •      بوی واژن
 •      ترشحات واژن
 •      درد یا ناراحتی در طی مقاربت جنسی
 •      درد هنگام ادرار کردن

یک زن مبتلا به تریکومونیازیس احتمال در معرض خطر ابتلا به ویروس اچ آی وی را یکبار ممکن است تجربه کند. یک زن مبتلا به تریکومونیازیس و HIV نیز احتمال بیشتری دارد ویروس HIV را به سایر شرکای جنسی منتقل کند.

اچ آی وی و ایدز از خطرناک ترین بیماریهای مقاربتی

ویروس نقص سیستم ایمنی بدن (HIV) به سیستم ایمنی بدن حمله می کند و میزبان خود را در برابر عفونت ها و بیماری ها آسیب پذیرتر می کند. در صورت عدم درمان ویروس ، حساسیت به عفونت بدتر می شود.

HIV را می توان در مایع منی ، خون ، شیر مادر و مایعات واژن و مقعد مشاهده کرد. HIV را می توان از طریق تماس خون به خون ، تماس جنسی ، تغذیه با شیر مادر ، زایمان ، به اشتراک گذاری تجهیزات برای تزریق داروها مانند سوزن و سرنگ و در موارد نادر انتقال خون منتقل کرد.

با درمان ، می توان میزان ویروس موجود در بدن را به یک سطح غیر قابل کشف کاهش داد. این بدان معناست که مقدار ویروس HIV در خون در حد کم است که در آزمایش خون قابل تشخیص نیست. همچنین این بدان معنی است که HIV نمی تواند به افراد دیگر منتقل شود. فرد مبتلا به اچ آی وی غیر قابل کشف باید ادامه درمان خود را به صورت عادی انجام دهد ، زیرا این ویروس درمان نمی شود بلکه  مدیریت می شود .

اگر HIV بدون درمان پیشرفت کند و به مرحله ۳ ، معروف به ایدز برسد ، می تواند کشنده باشد. با این حال ، هدف پزشکی مدرن بدان معنی است که HIV نباید امید به زندگی را کاهش دهد.

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)

ویروس پاپیلومای انسانی نام گروهی از ویروس ها است که بر روی پوست و غشاهای مخاطی مانند گلو ، دهانه رحم ، مقعد و دهان تأثیر می گذارد.

بیش از ۱۰۰ نوع HPV وجود دارد که از این تعداد ، حدود ۴۰ مورد می توانند در نواحی دستگاه تناسلی تأثیر بگذارند. این نوع همچنین ممکن است به دهان و گلو منتقل شود.

عفونت HPV می تواند منجر به :

 1.     رشد غیر طبیعی سلول و تغییر در دهانه رحم ، به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد
 2.     زگیل ناحیه تناسلی

بیشتر افراد مبتلا به HPV علائمی ندارند و از این امر آگاهی ندارند. HPV در آمریکا بسیار متداول است که تقریباً هر زن و مرد فعال جنسی این ویروس را در طول عمر خود منتقل می کنند.

HPV بیشتر از طریق رابطه جنسی واژن یا مقعد ، رابطه جنسی دهانی و تماس دستگاه تناسلی به دستگاه تناسلی منتقل می شود. مبتلایان به ویروس HPV هیچ علائمی ندارند و می توانند دیگران را آلوده کنند.

زنی که باردار است و HPV دارد ممکن است ویروس را هنگام زایمان به نوزاد خود منتقل کند ، اگرچه این بسیار نادر است.

واکسیناسیون بهترین راه برای جلوگیری از HPV است.

مولوسکوم کانتوژیوزوم

مولوسکوم کانتوژیوزوم (Molluscum contagiosum) یک عفونت مسری و ویروسی پوست است.

چهار نوع وجود دارد:

 1.      MCV-1 ، رایج ترین نوع
 2.      MCV-2 ، متداول ترین نوع مقاربتی است
 3.      MCV-3
 4.      MCV-4

هنگامی که ویروس کودکان خردسال را آلوده می کند ، آن را به عنوان یک بیماری مقاربتی در نظر نمی گیرند.

علائم آن شامل برجستگی های کوچک و گرد و تورفتگی روی پوست است. در صورت عدم درمان ، برجستگی ها معمولاً از بین می روند ، اما این تا ۲ سال نیز طول می کشد. پزشک می تواند برآمدگی ها را با مواد شیمیایی ، جریان الکتریکی یا با انجماد آنها از بین ببرد. برخی داروهای تجویزی وجود دارد که سرانجام از شر رشد آنها خلاص می شوند.

بیماری پوستی گال یا جرب

Scabies یک بیماری مسری پوستی در انواع بیماریهای مقاربتی است که توسط هیره خارشی ، یک کنه ریز ، ایجاد شده است. آنها به زیر پوست رخنه کرده و تخم های خود را می گذارند.

فرد مبتلا به زخم دچار ورم پوستی می شود و خارش شدید می شود. افراد مبتلا به زخم غالباً چند هفته پس از ابتلا به عفونت اولیه از وضعیت خود آگاه نیستند ، این بدان معناست که آلودگی به زخم ها به سرعت گسترش می یابد.

علت زخم ناشناخته است ، اگرچه برخی معتقدند شرایط نامساعد زندگی و عدم رعایت بهداشت شخصی با این بیماری ارتباط دارد. با این حال ، هیچ اثبات علمی در این مورد وجود ندارد.

زخم بیشتر از طریق تماس نزدیک بدن مانند مقاربت جنسی منتقل می شود. بغل کردن یا به راحتی تماس با شخصی که دچار زخم شده است بعید به نظر می رسد که منجر به انتقال شود.

هیره خارشی نمی تواند پرش کند یا پرواز کند. با این وجود ، پس از ترک بدن انسان می تواند ۱ تا ۲ روز زنده بماند. این بدان معناست که به اشتراک گذاشتن لباس یا ملافه با فردی که دچار زخم است ، خطر عفونت را افزایش می دهد.

با این حال ، تماس فیزیکی طولانی مدت ، همانطور که ممکن است در طول مقاربت جنسی رخ دهد ، رایج ترین مسیر انتقال است.

علائم زخم در بیماری پوستی گال

علائم زخم ممکن است برای چند هفته پس از انتقال اولیه رخ ندهد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

    بثورات پوستی یا جوش های پوستی : کنه زخم دارای لکه های قرمز کوچکی است که به نشانه زیرپوستی معروف است. آنها مانند نیش حشرات ریز به نظر می رسند ، و برخی ممکن است فکر کنند که اگزما است. علائم زیرپوستی به طور معمول به عنوان یک خط کوچک از حداقل چهار لکه ریز ظاهر می شود و در اطراف ناحیه آرنج ، مچ دست و در بین انگشتان پا و انگشتان ظاهر می شود. زنان این جوش های پوستی در اطراف نوک سینه ها و مردان در نزدیکی دستگاه تناسلی تجربه می کنند.

    خارش شدید: این حالت در شب یا بعد از دوش گرفتن از حمام گرم بدتر می شود.

    زخم ها : پس از خراش دادن جوش های پوستی ، منطقه می تواند ملتهب شود و زخم های پوستی ایجاد شود.

به طور معمول ، بثورات پوستی ممکن است در باسن ، مچ پا ، زیر بغل ، دستگاه تناسلی ، کشاله ران ، پوست سر ، گردن ، صورت ، سر ، شانه ها ، کمر ، کف پا ، پایین پا و زانو ظاهر شود.

سیفیلیس

سیفیلیس ناشی از باکتری ترپونما پالیدوم ( Treponema pallidum ) است. این بیماری از طریق تماس جنسی منتقل می شود. فردی که به این عفونت مبتلا می شود دارای یک ضایعه سیفلیتیک خواهد شد. زنی که باردار است و همچنین مبتلا به سیفیلیس است ، می تواند این STD را به کودک خود منتقل کند ، که منجر به بدنیا آمدن نوزاد مرده یا بدشکلی های جدی مادرزادی شود.

قبل از بروز علائم بیماری ، دوره کمون یا نهفتگی یا اینکوباسیون بین ۹ تا ۹۰ روز پس از عفونت اولیه وجود دارد . بطور متوسط دوره اینکوباسیون ۲۱ روز است. هر مرحله از سیفلیس علائم و نشانه های مشخصی دارد. برخی از افراد مبتلا به سیفلیس علائمی را نشان نمی دهند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است نشانه های خفیف تری داشته باشند.

برای برخی از مبتلایان به این بیماری حتی اگر علائم برطرف شود ، باکتری هنوز در بدن است و می تواند بعداً مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند.

سوزاک بیماری مسری در بیماریهای مقاربتی

این عفونت باکتریایی مقاربتی معمولاً به غشاهای مخاطی حمله می کند. این باکتری که بسیار مسری است ، در حفره های گرم و مرطوب بدن باقی می ماند.

اکثر زنان مبتلا به سوزاک نشانه ها و علائمی را نشان نمی دهند. در صورت عدم درمان ، زنان ممکن است به بیماری التهابی لگن (PID) مبتلا شوند. در مردان ممکن است التهاب غده پروستات ، مجرای ادرار یا اپیدیدیم (قسمتی از مجرای مَنَوی است که در عقب بیضه قرار دارد) ایجاد شود.

این بیماری توسط باکتری نایسریا گونوره ( Neisseria gonorrhoeae ) ایجاد می شود. این باکتری ها می توانند در مهبل ، آلت تناسلی ، دهان ، روده یا چشم زنده بمانند. آنها می توانند در طول تماس جنسی منتقل شوند.

به محض اینکه فرد دچار سوزاک شود ، خطر گسترش باکتریها به سایر نقاط بدن را دارد. ممکن است فرد به طور تصادفی چشم خود را مالش داده و عفونت را گسترش دهد. این دوره درمان را طولانی تر می کند. زنی که باردار است می تواند عفونت را در هنگام زایمان به نوزاد منتقل کند.

علائم سوزاک ممکن است بین ۲ تا ۱۰ روز پس از عفونت اولیه رخ دهد ، در بعضی موارد ممکن است ۳۰ روز طول بکشد. برخی از افراد علائم بسیار خفیفی را تجربه می کنند که منجر به تجربه ای متفاوت از سوزاک برای یک شرایط متفاوت مانند عفونت مخمر می شود.

سوزاک

سوزاک

علائم سوزاک در مردان

مردان ممکن است علائم زیر را تجربه کنند :

 •     سوزش هنگام ادرار
 •     درد یا تورم بیضه
 •     ترشحات سبز ، سفید یا زرد از آلت تناسلی مرد

علائم سوزاک در زنان

زنان علائم کمتری نشان می دهند ، اما در صورت بروز ، این موارد شامل موارد زیر است:

 •     لکه بینی پس از مقاربت جنسی
 •     تورم روده یا ولویت
 •     خونریزی نامنظم بین دوره ها
 •     چشم صورتی یا ملتحمه
 •     درد در ناحیه لگن
 •     سوزش یا درد هنگام ادرار

اگر مقعد آلوده شود ، فرد مبتلا به سوزاک ممکن است دچار خارش مقعد ، حرکات دردناک روده و گاهی خروج ترشحات شود. هنگام انتقال در نتیجه رابطه جنسی دهانی ، ممکن است احساس سوزش در گلو و تورم غدد ایجاد شود.

پیشگیری از انواع بیماریهای مقاربتی

رابطه جنسی با استفاده از کاندوم امن ترین راه برای جلوگیری از شیوع انواع بیماریهای مقاربتی است. کاندوم ها به دلیل ایجاد مانع فیزیکی برای میکروب ها به عنوان پیشگیری از بارداری شناخته می شوند.

برای هر عمل جنسی دهانی ، واژن یا مقعد ، از کاندوم لاتکس استفاده کنید. در هنگام استفاده از کاندوم لاتکس از مصرف روغن مخصوص روغن مانند ژله نفتی خودداری کنید. سایر اشکال جلوگیری  از بارداری ، مانند داروهای ضد بارداری خوراکی یا دستگاههای داخل رحمی ، هیچ کاری برای محافظت از افراد در برابر عفونتهای مقاربتی انجام نمی دهند.

اقداماتی برای کاهش خطر ابتلا به STD

در اینجا اقدامات دیگری که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به بیماری STD انجام دهید:

 •     خودداری : پرهیز از هرگونه عمل جنسی مؤثرترین روش برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مقاربتی است.

 

 •     تک همسری با یک شریک غیر عفونی : یک رابطه طولانی مدت و تک شریکی با شخصی که آلوده نیست ، می تواند خطر ابتلا به  STD را کاهش دهد.

 

 •     واکسیناسیون ها: واکسیناسیون هایی وجود دارد که می تواند فرد را از ابتلا به برخی از انواع بیماریهای مقاربتی که در اثر HPV و هپاتیت B ایجاد می شوند ، محافظت کند.

 

 •     بررسی عفونت ها : قبل از برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی جدید ، بررسی کنید که شریک زندگی و خودتان مبتلا به بیماری STD نیستید.

 

 •     الکل را در حد اعتدال بنوشید : افرادی که زیاد الکل مصرف کرده اند ، بیشتر در معرض رفتارهای پرخطر قرار دارند. از مصرف مواد نشاط آور خودداری کنید ، که این ممکن است بر قضاوت نیز تأثیر بگذارد.

 

 •     توضیح دهید که شما می خواهید رابطه جنسی ایمن داشته باشید : قبل از انجام هرگونه رابطه جنسی با یک شریک جنسی جدید فقط رابطه جنسی امن را در نظر بگیرید.

 

 •     آموزش و پرورش : والدین ، ​​مدارس و جامعه باید اهمیت رابطه جنسی ایمن را به کودکان بیاموزند و نحوه جلوگیری از ابتلا به بیماری های مزمن را از جمله بیماریهای مقاربتی را توضیح دهند.

برای صمیمیت با شخص دیگر رویکردی مسئولیت پذیر داشته باشید که می تواند شما را از طیف وسیعی از مشکلات بهداشتی محافظت کند.

منبع : medicalnewstoday

اشتراك گذاری نوشته