قاعدگی در زنان

قاعدگی در زنان

قاعدگی در زنان

اشتراك گذاری نوشته

قاعدگی در زنان

قاعدگی در زنان

قاعدگی در زنان

قاعدگی زنان ، علائم سندرم قبل از قاعدگی ، کنترل چرخه قاعدگی و بیماری هموکروماتوزیس موضوع مرتبط با سلامت زنان از موضوعات کمپین آگاهی و سلامت است.

برای مدت زمانی حدود ۴۰ سال، یک زن پدیده ای طبیعی به نام قاعدگی را تجربه می کند. از دست دادن منظم خون و شستشوی بافت داخلی رحم (قاعدگی) هر ۲۶ تا ۳۵ روز در هر فرد غیر باردار قبل از دوران یائسگی اتفاق می افتد. هر چرخه ماهانه می تواند به یک فاز فولیکولار (رشد تخمک) ، پرورش (انتشار تخمک) در اواسط ماه و فاز لوتئال (که طی آن رحم خود را برای دریافت تخمک آماده می کند). در صورت بارور نشدن تخمک ، جداره داخلی رحم فرو ریخته و دوره قاعدگی زن آغاز می شود. سپس کل این مراحل مجدداً تکرار می گردد.

چرخه قاعدگی

اکثر زنان در نیمه اول چرخه قاعدگی دچار مشکل نمی شوند، اما هنگام آزاد شدن تخمک، ممکن است مشکلی مانند درد لگن داشته باشند. در نیمه دوم چرخه ممکن است زنان سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را تجربه کنند و ممکن است هنگام شروع جریان قاعدگی، درد شکم مربوط به قاعدگی را تجربه نمایند.

علائم سندروم قبل از قاعدگی

علائم سندروم قبل از قاعدگی

علائم سندروم قبل از قاعدگی

تقریباً ۷۰ تا ۹۰ درصد زنان به سندرم قبل از قاعدگی مبتلا می شوند. علائم PMS شامل تحریک پذیری، عصبی بودن، گرفتگی، درد شکم، نفخ و سردرد می باشد. یک وضعیت بسیار شدید، اختلال بد خلقی قبل از قاعدگی (PMDD) است که به مراتب از PMS مشکل تر است.

کنترل چرخه قاعدگی

هر مرحله از چرخه قاعدگی زن توسط هورمون ها کنترل می شود. تولید این هورمون ها به سلامت عمومی زن بستگی دارد. از دست دادن بیش از حد وزن می تواند به توقف قاعدگی منجر شود. تعدادی از اختلالات بسیار طولانی، شدید، یا دردناک در دوران قاعدگی وجود دارد. از جمله می توان به  سندرم تخمدان پلی کیستیک و آندومتریوز اشاره نمود که باید توسط پزشک ارزیابی گردد.

بیماری هموکروماتوزیس

به طرز عجیبی، یک وضعیت پزشکی وجود دارد که زنان مبتلا به قاعدگی از آن بهره مند می شوند. این بیماری هموکروماتوزیس یا هموکروماتیس (hemochromatosis) است، که بوسیله آهن بیش از حد در خون مشخص می گردد. زنان مبتلا به هموکروماتوز در دوران قاعدگی می توانند به اندازه کافی خون از دست بدهند و می تواند به درمان برای حذف بیش از حد آهن نیاز نباشد.

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار