عوارض جانبی مصرف خودسرانه دارو

عوارض-جانبی-مصرف-خودسرانه-داروهای-بدون-نسخه

اشتراك گذاری نوشته

عوارض جانبی مصرف خودسرانه دارو

عوارض-جانبی-مصرف-خودسرانه-داروهای-بدون-نسخه

عوارض جانبی مصرف خودسرانه داروهای بدون نسخه

عوارض جانبی مصرف خودسرانه دارو چیست ؟ چرا نبایستی داروها را به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف نمود ؟ عوارض جانبی مصرف خودسرانه دارو چه تاثیرات سویی برای مصرف کننده دارد.

آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی

عارضه ی جانبی اصلی این داروها مشکلات گوارشی است . این مشکلات می تواند از یک ناراحتی ساده ی معده تا خونریزی های شدید گوارشی باشد که مورد اخیر بیشتر در سنین بالاتر اتفاق می افتد . هر چه مقدار مصرف این داروها و طول دوره ی درمان بیشتر باشد احتمال بروز خونریزی های گوارشی بیشتر است . اما نباید از یاد برد که حتی با مصرف یک قرص آسپرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی نیز ممکن است خونریزی گوارشی اتفاق افتد . از دیگر عوارض جانبی این داروها آسیب های کلیوی است که از یک التهاب قابل برگشت ساده ی کلیوی تا آسیب های پایدار جدی می تواند متغیر باشد. از جمله عوارض دیگر آسپرین و سایر مسکن های ضد التهاب غیر استروئیدی بالا رفتن فشار خون بخصوص در کسانی است که از داروی ضد فشار استفاده می کنند و این عارضه گاهی به دلیل تداخل دارویی اتفاق می افتد . دوز بالای این داروها در کسانی که بیماری کبدی دارند و یا مبتلا به آرتریت جوانان و یا تب روماتیسمی (روماتیسم قلبی ) هستند می تواند ریسک آسیب های کبدی را بالا ببرد .

استامینوفن

هر چند این دارو در بسیاری از افراد داروی بی خطری است اما در هنگام مصرف طولانی مدت آن بخصوص در انواعی که حاوی کافئین یا کدئین است ممکن است صدماتی جدی برای کبد و کلیه بوجود آید .

آنتی هیستامین ها

آنتی هیستامین ها بدلیل حالت خواب آلودگی و رخوتی که در انسان ایجاد می کنند ممکن است در هنگام رانندگی یا کار کردن با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند مخاطراتی را برای بیمار بوجود آورند . از دیگر عوارض آنها خشکی دهان و چشم است که گذرا بوده و با قطع دارو برطرف می شوند.

ضد احتقان ها

از عوارض این داروها و بخصوص پزودوافدرین بی خوابی ، حالات عصبی و افزایش فشار خون یا افزایش فشار خون یا افزایش قند خون است که البته همه ی اینها گذرا و موقتی است و با قطع دارو به حالت اولیه بر می گردد .

داروهای ضد سرفه

کدئین که در داروهای ضد سرفه بکار می رود ممکن است بطور موقت سبب خواب آلودگی ، یبوست و یا حالت تهوع شود . دکسترومتورفان اثر خواب آلودگی کمتری نسبت به سایر داروها دارد و به میزان کمتری نیز ممکن است سبب مشکلات گوارشی گردد . هر چند ممکن است علائم عصبی ، بی قراری و تحریک پذیری را در فرد ایجاد نماید .

الکل و عوارض جانبی مصرف خودسرانه دارو

مسکن ها

از آنجایی که مصرف الکل همراه با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی باعث تشدید احتمال بروز خونریزی های گوارشی می شود مصرف همزمان الکل با این گونه داروها حتما باید همراه با مراقبت باشد . هر چند استامینوفن همراه با مشکلات گوارشی کمتری است اما بدلیل عوارض مختصری که ممکن است بر روی کبد داشته باشد باید همراه با مشروبات الکلی مصرف نشود و همچنین باید یادآور شد که در روز بیش از ۴ گرم استامینوفن در یک انسان بالغ نباید مصرف نشود .

داروهای آنتی هیستامین ، ضد احتقان و ضد سرفه + الکل

با توجه به آن که مصرف همزمان الکل با داروهای فوق اثرات خواب آوری آنها را تشدید می کند و بخصوص در مورد دکسترومتورفان سبب کاهش کارآیی فرد و کاهش سرعت واکنش های خودکار و ارادی می گردد توصیه شود در مدت مصرف این داروها چه با و چه بدون الکل ، رانندگی و کار با ماشین آلات خطرناک صورت نگیرد .

عوارض جانبی مصرف خودسرانه دارو را باید جدی گرفت . هرگز نبایستی دارو ها را بدون تجویز پزشک مصرف نمود.

منبع : گروه علم و سلامتی روبینا بازار


تخفیف ویژه کاندوم 3 تایی و 12 تایی (کد تخفیف festival98) / تخفیف ویژه ماسک سه لایه (کد تخفیف face98)