علائم بروز دیابت نوع یک در کودکان

علائم بروز دیابت نوع یک در کودکان

علائم بروز دیابت نوع یک در کودکان

اشتراك گذاری نوشته

علائم بروز دیابت نوع یک در کودکان

علائم-بروز-دیابت-نوع-یک-در-کودکان

علائم بروز دیابت نوع یک در کودکان

علائم بروز دیابت نوع یک در کودکان در این است که انسولین بسیار کم و یا اصلاً از غده ی لوزالمعده ترشح نمی شود و بدن کودک نیاز به انسولین دارد که باید از خارج به بدن برسد. این بیماری معمولاً در سنین پنج تا هفت سالگی و دوران نوجوانی بیشتر دیده می شود ، ولی ممکن است در هر سنی ایجاد شود.

دیابت نوع یک در کودکان بعضی از کشورها مانند کشور فنلاند شایع و نسبت آن در حدود ۴۱ نفر در هر صد هزار نفر می باشد ، در حالی که در کشور چین این نسبت یک دهم در صد هزار نفر می باشد. در امریکا شیوع دیابت نوع یک ۱۵ نفر در صد هزار نفر گزارش شده و در هر سال یک نفر از سیصد کودک دچار این بیماری می شود.

در بروز بیماری دیابت در کودکان دو عامل دخالت دارد : عامل ارث و عوامل محیطی.

عامل ارث : گرچه از نظر علم وراثت و قوانین ژنتیکی ، چگونگی بیماری دیابت کودکان به طور کامل روشن نیست ، ولی مهمترین ژن موثر در آماده سازی کودکان برای ابتلا به بیماری دیابت نوع یک در کروموزوم ۶p21 قرار دارد.

 

عوامل محیطی موثر دیابت در کودکان

بیماری دیابت نوع یک در کودکان در نیمه اول قرن بیستم بسیار نادر بوده ، ولی شیوع و وفور  آن در ۵۰ سال گذشته به تدریج افزایش یافته است.

این افزایش شیوع را می توان به کم شدن عوامل حفظ کننده مانند کم شدن تغذیه کودکان با شیر مادر ، شروع زود هنگام تغذیه در شیرخواران ، عفونت های ویروسی که در دوران بارداری از مادر به جنین منتقل می گردد (ابتلا به ویروس ها مخصوصاً ویروس سرخچه در دوران بارداری که ممکن است موجب بروز دیابت نوع یک در کودکان شود) .

و همچنین مواد سمی در محیط و داروهای کشنده ی جانوران موذی ممکن است موجب ابتلای کودکان به دیابت نوع یک گردد. چاق شدن کودکان نیز عامل دیگری است که کودکان را برای ابتلا به دیابت آماده می سازد.

به نظر می رسد که سلول های بتای لوزالمعده که انسولین ترشح می کنند به علت عوامل فوق دچار پدیده های خود ایمنی می گردند و از بین می روند (واکنش مخربی که دستگاه دفاعی و ایمنی بدن ، سلول های خودی را بیگانه می پندارد و آنها را نابود می کند).

بنابراین انسولین دیگر از سلول های بتای لوزالمعده ترشح نمی گردد و گلوکز در بدن سوخته نمی شود و قند خون افزایش می یابد.  به طور خلاصه عیب و اختلال اصلی در دیابت نوع یک کودکان ، ترشح نشدن انسولین از سلول های بتای لوزالمعده است ، ولی هورمون هایی هم که در هنگام استرس ترشح می شوند ، اختلال در سوخت و ساز را تشدید می کنند.

مطالعات نشان داده است که رو به رو شدن کودک با استرس ها و همچنین مشکلات و تنگنا های خانواده ، جدا از زمینه ارثی می تواند در برانگیختن و پیدایش پدیده ی خود ایمنی و نابود کردن سلول های بتای لوزالمعده و پیدایش بیماری دیابت در کودکان موثر باشد.

منبع : کتاب بیماری دیابت ، دکتر جواد فیض