چرا باید در مورد آندومتریوز صحبت کنیم

چرا باید در مورد آندومتریوز صحبت کنیم

چرا باید در مورد آندومتریوز صحبت کنیم

اشتراك گذاری نوشته

چرا باید در مورد آندومتریوز صحبت کنیم

چرا باید در مورد آندومتریوز صحبت کنیم

چرا باید در مورد آندومتریوز صحبت کنیم

چرا باید در مورد آندومتریوز صحبت کنیم ، آندومتریوز نوعی ناهنجاری در دیواره رحم است که باعث درد فراوان بویژه در دوران قاعدگی زنان می شود.

یکی از شایعترین اختلالات ژنتیکی و همچنین یکی از بد ترینهاست . از هر ۱۰ خانم یک نفر تحت تاثیر آن است و از درد ناتوان کننده آن رنج میبرد .در خیلی ها علائم آن میتواند در بازه زمانی ۶  تا ۱۰ ساله نمایان شود .

آندومتریوز زمانی رخ میدهد که بافتی مشابه آنچه در رحم معمولا پیدا میشود ، خارج از رحم رشد میکند . این رشد نادرست یا ضایعه میتواند در تخمدانها ، لوله های فالوپین و مناطق دیگر لگن  رشد کند که ممکن است باعث درد طولانی مدت لگن بین عادتهای ماهیانه و یا در کل زمان پریود ، رابطه جنسی  همراه با درد و یا دیگر علائم ناتوان کننده که بستگی به موقعیت ضایعه دارد شود .

 

در مورد آندومتریوز بیشتر بدانیم

متاسفانه ، علائم این بیماری مزمن و دردناک میتواند فعالیتهای روزانه خانمها مثل نرفتن به مدرسه یا محل کار را تحت تاثیر قرار دهد . این بیماری نه تنها شخص ، بلکه ارتباط وی با همکاران ، دوستان و خانواده را تحت تاثیر قرار میدهد . اینها راه هایی هستند که یک خانم برای کنترل علائم خودمیتواند انجام دهد . اما بدون تشخیص آندومتریوز ، او نمیتواند اقدامات پیشگیرانه را انجام دهد .

بیشتر بیماران دانش بسیار کمی در مورد این بیماری دارند و آموزش بیشتر برای کمک به شناسایی علائم دردناک آندرومتریوز و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی از جمله اولویت ها برای این افراد است .

تا همین اواخر صحبت خیلی زیادی در مورد آندرومتریوز وجود نداشت و اطلاعات محدود بود . امروز ، منابع آموزشی مثل زنان سالم و MEINENDO.COM اطلاعات قابل اعتمادی به خانمها ارائه میدهند که در مورد این بیماری بدانند و بهتر بفهمند .

اگر فکر میکنید شما اندرومتریوز دارید ، نوشتن علائم و نشانه ها و دوره ماهیانه را شروع کنید. این اطلاعات برای ارائه به متخصص مراقبت های بهداشتی شما به منظور تشخیص بسیار مفید خواهد بود . شما بهترین مدافع سلامتی خودتان هستید و نقش مهمی در سلامتی خود ایفا می کنید .

چرا باید در مورد آندومتریوز صحبت کنیم

چرا باید در مورد آندومتریوز صحبت کنیم

این یک خیابان دو طرفه است . متخصصین مراقبتهای سلامتی نیاز دارند که از ارزیابی بیماران اندرمتریوز بیشتر مطلع شوند و برای صحبت کردن در مورد علائم آن و فهمیدن تاثیرش در زندگی روزانه بیماران زمان بگذارند .

این مهم است که یک مکالمه ازاد برگزار کنید و در هر جلسه سوال های خاص در مورد علائم اندرومتریوز مثل درد لگن و آیا با فعالیت های روزانه تداخل دارد  بپرسید .

هر دو هم بیمار و هم متخصص مراقبتهای بهداشتی میتوانند برای افزایش اگاهی این بیماری با هم کار کنند ، به دیگران آموزش دهند و به تغییر راههای فهمیدن آندرومتریوز کمک کنند .

چک لیست مربوط به آندرومتریوز

در زیر چک لیست مربوط به آندرومتریوز را مشاهده می کنید در صورتی که طبق این چک لیست به این بیماری مشکوک هستید حتما با پزشک یا متخصص زنان ملاقات نمایید.

  • درد در ناحیه کمر ، شکم یا ناحیه لگن (قسمت پایین شکم) در طول عادت ماهیانه

  • درد در ناحیه کمر ، شکم یا ناحیه لگن (قسمت پایین شکم) بین عادت ماهیانه یا در طول ماه

  • درد در روابط جنسی

  • ناتوانی به منظور انجام فعالیت های روزانه به علت درد بیش از حد ، خستگی یا ضعف

  • حرکات تحریک کننده روده یا ادرار دردناک

  • خونریزی شدید در دوران قاعدگی

  • احساس درد ، ضعف و یا استفراغ در طول دوره پریود

  • خونریزی یا لکه های خون بین دوره های پریود

  • مشکل در بارداری

  • داشتن پیشینه خانوادگی در بیماری آندومتریوز (مثل مادر، مادر بزرگ، خواهر و یا خاله )

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار