سر درد های هورمونی در زنان

سر درد های هورمونی در زنان

سر درد های هورمونی در زنان

سر درد های هورمونی در زنان ، نشانه های سر درد های هورمونی و درمان سر درد های هورمونی نکات بیان شده در این مقاله سلامت زنان است.

بیشتر سر درد ها در خانمها به خاطر هورمونها ست . محققان میگویند حداقل ۵ میلیون خانم هر ماه سر دردهای هورمونی را تجربه میکنند .

طبق تحقیقات دکتر آنه مک گرگور ، در مرکز بین المللی میگرن ، سر درد میگرنی بیشتر از نیمی از خانمها به دوران قاعدگی شان ربط دارد . این میگرن قاعدگی نامیده میشود .

این نوع میگرن بیشتر دو روز قبل و یا سه روز اول دوران پریود پیشرفت می کند . علت آن افت طبیعی سطح استروژن در این دوره است همچنین حمله ها معمولا با شدت بیشتری از میگرن و چندبار در ماه  هستند و احتمال دارد که روز بعد برگردند .

پریود تنها دلیل سر درد های هورمونی نیست ، دیگر دلایل شامل :

  • قرصهای ضد بارداری ترکیبی . بعضی از خانمها سردرد خود را با قرص تسکین میدهند ، اما بعضی حملات بیشتری ، مخصوصا در مصرف هفتگی قرص زمانی که سطح استروژن پایین است، گزارش میدهند .
  • یائسگی . سر دردها همانطور که به یائسگی نزدیک میشوید بدتر میشوند ، اما طی ۶ ماه آخر یا قطع میشوند یا بهبود پیدا میکنند . این نوع سر دردها به بدن صدمه ای نمی زنند .

نشانه های سر درد های هورمونی

ارزشش را دارد که یک دفترچه یادداشت برای حداقل سه دوره قاعدگی خود داشته باشید که به شما کمک کند ارتباط بین میگرن و عادت ماهیانه خود را بررسی کنید .

نکات مهم  برای سر درد های هورمونی در زنان

اگر یادداشت ها بهتر شدن سر دردهایتان را فقط قبل از پریودی نشان میدهد ، میتوانید این اقدامات را برای کمک به بهتر شدن سر دردهایتان انجام دهید :

  • به دفعات تنقلات کم بخورید که قند خونتان بالا نگه داشته شود . حذف وعده های غذایی و یا گرسنه ماندن طولانی مدت میتواند باعث شروح حمله شود . قبل از رفتن به رختخواب یک ساندویچ کوچک بخورید و همیشه صبحانه را در دستور غذایی خود داشته باشید .
  • الگوی خواب منظم داشته باشید . از زیاد و کم خوابیدن دوری کنید .
  • از استرس دوری کنید . اگر دشوار است ، راه های مقابله با استرس را پیدا کنید ، مثل تمرینات منظم و استفاده از تکنیک های آرامش .

درمان سر درد های هورمونی

درمان استروئیدی

اگر شما پریود منظم دارید ، میگرنهای قاعدگی با مصرف بیشتر استروژن قبل از رسیدن موعد پریودی و برای چند روز در طول دوره پریودی کاهش میابد .

یک پزشک باید مکمل های استروژن که یا به صورت ژل برای مالیدن و یا برچسب برای چسباندن به پوست شما هستند را تجویز کند .

درمانهای میگرن

پزشک شما همچنین میتواند داروهای ضد میگرن برای دور شدن از سر دردهای دوره پریودی برای شما تجویز کند . اینها حاوی هورمون نیستند ، اما میتواند به جلوگیری از پیشرفت سر دردها کمک کند . این داروها شامل قرص هایی به نام triptans و یک نوع ضد درد به نام mefenamic acid  هستند .

قرصهای ضد بارداری مستمر

سردرد های هورمونی در زنان

سردرد های هورمونی در زنان

اگر قرصهای ضد بارداری میگرنهای شما را بدتر کرده با دکتر خود صحبت کنید . اگر شما در طول روز سر درد دارید قرص نخورید ، شما میتوانید از کاهش ناگهانی استروژن با در نظر گرفتن چندین بسته به طور مداوم و بدون وقفه از آن جلوگیری کنید .

هورمون جایگزین درمان

سردرد ناشی از تغییر هورمون در خانمها وقتی در معرض یائسگی قرار میگیرند اتفاق می افتد که شامل شایع تر شدن میگرن ها است .

هورمون جایگزین درمان میتواند برای درمان گُر گرفتگی و عرق کردن مفید باشد ، اما اگر شما میگرن دارید بهتر است از چسب و ژل استفاده کنید ، همانطور که این نوع HRT سطح هورمونها را از قرص پایدارتر میکند به احتمال زیاد باعث میگرن هم میشود .

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

    مقاله پیشنهادی : آشنایی با تست های بارداری

    مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی برای زنان باردار

اشتراك گذاری نوشته


#ایران_عزیز_قوی_باش : همه در کنار هم برای غلبه بر کرونا