رژیم غذایی برای زنان باردار

اشتراك گذاری نوشته

رژیم غذایی برای زنان باردار

رژیم غذایی برای زنان باردار

رژیم غذایی برای زنان باردار

مواد غذایی چراغ قرمز برای زنان باردار

رژیم غذایی برای زنان باردار

رژیم غذایی برای زنان باردار

اینها مواد غذایی خطرناک برای زنان باردار هستند که باید در مصرف آنها به شدت مراقب بود.

در دوران بارداری چند چیز وجود دارد که ممکن است به شما استرس وارد کند ، اما خوردن و رژیم غذایی نبایستی یکی از آنها باشد. متاسفانه ، تمام توصیه هایی که از دوستان و خانواده و حتی غریبه ها می شنوید ، برای دوران بارداری ایمن و سالم نمی باشند.

زنان در دوران بارداری بایستی در مورد تغذیه و نحوه غذا خوردن خود مراقب باشند. بایستی نکات هوشمندانه برای حفظ وزن و سلامت خود و نوزاد را در نظر بگیرند.

مواد غذایی که زنان باردار بایستی از آن اجتناب کنند

چرا بعضی از مواد غذایی در دوران بارداری در محدوده خطر قرار می گیرند ؟ مهمترین دلیل ، تغییرات در سیستم ایمنی که باعث آسیب جدی در سیستم ایمنی می گردند . به عنوان مثال ناراحتی معده می تواند عواقب جدی به همراه داشته باشد از کمبود آب بدن تا سقط جنین.

تخم مرغ

از آنجا که ممکن است تخم مرغ های خام حاوی سالمونلا ناسازگار – باکتری هایی که می توانند باعث تب ، استفراغ و اسهال شوند –  باشند ، پس باید در انتخاب سالاد سزار ، ساندویچ خانگی ، خمیر کوکی خام و تخم مرغهای نرم و نیم پخته احتیاط کنید . متخصصان تغذیه می گویند : در صورتی کع تخم مرغ پخته شود این خطرات از میان می روند.

 

سوشی

زنان باردار بایستی به یاد داشته باشند که سوشی می تواند یک غذای کاملا غیر ایمن باشد ، زیرا ممکن است حاوی انگل های ناشی از بیماری باشد.

 

آب میوه غیر پاستوریزه

خوردن آب میوه در مغازه های سطح شهر و کافه ها می تواند به دلیل پاستوریزه نبودن به شدت خطرناک باشد . بنابراین برای خوردن آب میوه سعی کنید آب میوه های پاستوریزه و دارای برچسب را استفاده نمایید.

 

سایر غذاهای غیر ایمن می تواند به جنین آسیب برسانند.

 

برخی از انواع ماهی ها

ماهی هایی که دارای اسیدهای چرب امگا ۳ هستند به رشد مغز کودک کمک می کنند و می توانند انتخاب خوبی برای زنان باردار باشد. بعضی از آنها به علت سطح بالای جیوه متیل ، می توانند بر سیستم عصبی کودک تاثیر بگذارند . اینها شامل ماهی هایی مانند شمشیر ماهی ، کوسه و ماهی تیلی باشند.

همه گونه های بزرگ ماهی که دارای طول عمر بالاتری هستند جیوه بیشتری در گوشت خود جمع می کنند . توصیه می شود در سال های اول تولد از خوردن این نوع ماهی ها اجتناب گردد چون بدن شما تا چهار سال این نوع جیوه را نگه می دارد.

با توجه به جدیدترین دستورالعمل سازمان غذا و داروی آمریکا شما می توانید در هفته تا ۳۴۰ گرم ( تقریبا دو وعده غذایی) از ماهی های با جیوه پایین مانند قزل آلا ، گربه ماهی ، پولاک ، میگو و کنسرو ماهی تن استفاده کنید. اگر از ماهی هایی که در آبهای محلی زندگی می کنند ، تغذیه می کنید حتما در مورد آنها با مسئولان بهداشتی مشورت نمایید.

 

مواد غذایی چراغ زرد برای زنان باردار

رژیم غذایی برای زنان باردار

رژیم غذایی برای زنان باردار

مواد غذایی چراغ زرد ، مواد غذایی هستند که مقادیر کمی از آنها خوب است اما مصرف بیش از حد آنها می تواند برای زنان باردار و جنین آنها مضر باشد.

سطوح بالای کافئین

هنگام مواجه با مواد کافئین دار تغذیه غذایی به امری پیچیده تبدیل می گردد. در حالی که بعضی پژوهش ها نشان می دهند کافئین خطراتی برای جنین به همراه دارد اما بعضی از پژوهش های قوی تر نشان می دهند که مقادیر متوسط از مصرف کافئین مضر نیست. بنابراین در حال حاضر دستورالعمل هایی برای مصرف تقریبا ۳۰۰ میلی گرم در روز وجود دارد.

غذاهای نیترات شده

در خوردن بعضی از غذاها بایستی هوشمندی به خرج دهیم مثلا در خوردن فست فودهایی مانند هات داگ و یا غذاهایی که از گوشت گاو و یا سوسیس تهیه می شوند بایستی توجه داشته باشید که آنها را به صورت پخته مصرف نمایید. چرا که بعضی آنها شامل مواد افزوذنی هستند که در مورد ارتباط آنها با تومورهای مغزی و دیابت بحث هایی صورت گرفته است. اگر چه این مطالعات قطعی نیستند اما بایستی دقت کنید که این مواد غذایی انتخاب مناسبی برای رژیم غذایی – بویژه رژیم غذایی زنان باردار – نمی باشد.

همچنین اجتناب در مورد نوشیدنی های شیرین مصنوعی به دلیل ارزش غذایی اندک ، توصیه می گردد.

 

مواد غذایی چراغ سبز برای زنان باردار

رژیم غذایی برای زنان باردار

رژیم غذایی برای زنان باردار

خبر خوب ! چند مواد غذایی که فکر می کنید باید از آنها اجتناب نمایید ، می توانید از آنها در رژِیم غذایی بارداری استفاده کنید.

 

پنیر های نرم

پنیر های نرم مانند Feta به دلیل قرار داشتن لیستریا در آنها مضر به حساب می آمدند . چرا که بیماری ناشی از لیستریا ، می تواند به جنین منتقل شده و منجر به سقط جنین ، و یا زایمان زودرس گردد. با این حال ، سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA) در حال حاضر اجازه داده که این پنیر ها در طول دوران بارداری تا زمانی که با شیر پاستوریزه ساخته می شوند، استفاده شوند .

میوه ها و سبزیجات

زنان باردار بایستی بر روی میوه ها و سبزیجات بویژه در سه ماهه دوم و سوم ، تمرکز نمایند. این غذاهای رنگارنگ کم کالری سرشار از فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار