دیابت نوع اول چیست

دیابت نوع اول چیست

دیابت نوع اول چیست

اشتراك گذاری نوشته

دیابت نوع اول چیست

دیابت-نوع-اول-چیست

 

دیابت نوع اول

وجود انواع مختلف دیابت و عوارض آنها لزوم توجه به انواع دیابت را اجتناب ناپذیر می نماید ، دیابت نوع اول چیست ،  و انسولین درمانی موضوع این مقاله بهداشت و دیابت است.

در دیابت نوع اول، غده ی لوزالمعده، هیچ انسولینی ترشح نمی کند و یا مقدار بسیار اندکی ترشح می کند. این نوع دیابت را دیابت وابسته به انسولین یا دیابت جوانان می نامند. علت این که آن را دیابت جوانان می نامند این است که بیماری بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می شود. دیابت نوع اول، بیماری سیستم ایمنی انسان است، یعنی انحراف در کارکرد سیستم دفاعی بدن سبب وقوع این بیماری می شود.

دیابت نوع اول چیست؟

دیابت نوع اول بیماری است که در آن لوزالمعده هیچ انسولینی تولید نمی کند. انسولین  هورمونی است که به بدن شما برای کنترل قند خون کمک می کند. بدون انسولین، گلوکُز به جای استفاده برای ایجاد انرژی، در خون تجمع پیدا می کند. گلوکُز علاوه بر بدن بوسیله  غذاهایی مانند نان، سیب زمینی، برنج، ماکارونی، شیر و میوه جات نیز تولید می گردد.

علت دیابت نوع ۱ هنوز ناشناخته است. خوردن بیش از حد قند باعث بیماری دیابت نوع ۱ نمی شود، و همچنین غیرقابل پیشگیری است. تفکر رایج این است که هنگامی که سیستم ایمنی سلولهایی که مسئول تولید انسولین هستند را از بین می برند.

انسولین درمانی

برای درمان دیابت نوع ۱ انسولین درمانی مورد نیاز است. برای کمک به مدیریت دیابت انواع انسولین وجود دارد. انسولین بوسیله قلم انسولین ، سرنگ یا پمپ تزریق می گردد. پزشک شما در موارد به شما کمک می کند:

  • تعداد انسولین تزریقی در هر روز
  • زمان تزریق انسولین
  • میزان انسولین مورد نیاز در هر بار تزریق

نوع تجویز توسط پزشک به سن، سبک زندگی، برنامه غذایی و به طور کلی بهداشت و انگیزه فرد بستگی دارد. در این میان عوامل اجتماعی و مالی نیز ممکن است درنظر گرفته شود.