چرا از ژل سونوگرافی استفاده می کنیم

چرا-از-ژل-سونوگرافی-استفاده-می-کنیم

چرا از ژل سونوگرافی استفاده می کنیم

چرا-از-ژل-سونوگرافی-استفاده-می-کنیم

چرا از ژل سونوگرافی استفاده می کنیم

در این مقاله علاوه بر اینکه به این سوال پاسخ می دهیم که چرا از ژل سونوگرافی استفاده می کنیم ، در مورد این ژل نیز توضیحاتی می دهیم.

هنگام سونوگرافی ، استفاده از ژل سونوگرافی متشکل از آب به عنوان یک رسانه برای ارتباط بین سر سونوگرافی (پراب) و بافت بدن امری معمول است. هدف از استفاده این ژل انتقال انرژی صوتی (امواج صوتی) از پراب به بافت بدن بدون وجود هیچگونه هوا می باشد. اهمیت ژل سونوگرافی به خاطر انعکاس و انکسار کمتر امواج هنگام عبور از بافت های بدن می باشد. قبل از درک انعکاس و انکسار ، لازم است که بدانیم مقاومت صوتی چیست ؟

مقاومت صوتی چیست ؟

مقاومت صوتی ، یا به عبارت ساده تر، مقاومت مولکول های یک ماده که به دلیل وضعیت ارتعاش مکانیکی تغییر می کنند. هر ماده ای دارای مقاومت صوتی منحصر به فرد است. ماده ای با مقاومت صوتی بالا ، مانند استخوان، نسبت به ماده ای با مقاومت صوتی پایین ، مانند هوا یا آب ، مقاومت بیشتری در برابر تغییر به واسطه ارتعاش خواهد داشت. در انجام سونوگرافی ژل سونوگرافی دارای مقاومت صوتی مطلوب است.

علت استفاده از ژل سونوگرافی

امواج سونوگرافی نمی توانند در هوا سیر کنند و لذا وجود هوا بین پراب و بافت بدن در کار سونوگرافی اختلال ایجاد می نماید. ژل سونوگرافی ماده ای واسط و رسانا است که به انتقال مستقیم امواج از دستگاه به بافت بدن کمک می نماید. در واقع ژل سونوگرافی به عنوان یک عامل اتصال عمل می کند. صدایی که پزشکان برای پدر و مادر از ضربان قلب جنین پخش می کنند ناشی از عملکرد صحیح این ژل است.

ژل سونوگرافی معمولاً از پروپیلن گلیکول ، آب و گاهی اوقات رنگ تشکیل می شود. ژل سونوگرافی معمولاً روشن و کمی چسبنده است و همین چسبندگی باعث می شود اینکه چرا از ژل سونوگرافی استفاده می کنیم بدین دلیل است که هنگام معاینه از بافت چکه نکند و پس از آن به راحتی پاک شود.

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید :

سونوگرافی و انواع آن

اشتراك گذاری نوشته