درمان یا پیشگیری از بیماری با رژیم غذایی

تازه-های-سلامتی-درمان-یا-پیشگیری-بیماری

اشتراك گذاری نوشته

درمان یا پیشگیری از بیماری با رژیم غذایی

تازه-های-سلامتی-درمان-یا-پیشگیری-بیماری

 

 

درمان یا پیشگیری از بیماری با رژیم غذایی

روش های تغذیه ای برای پیشگیری یا درمان بیماری در طب نوین امروزی جایگاه مهمی دارند و تأثیرات آنها با شواهد علمی به اثبات رسیده است . دولت فدرال برای تأمین نیازهای تغذیه ای جمعیت متوسط ایالات متحده جیره های روزانه قابل قبولی را وضع کرده است . در جدول زیر توصیه های تغذیه ای برای یک مرد ۴۰ ساله با زندگی کم تحرک ارائه شده است .

 

رهنمودهای غذایی اداره کشاورزی ایالات متحده در مورد یک مرد ۴۰ ساله کم تحرک

غلات (۲۲۷ گرم) سبزیجات (۳ پیمانه) میوه ها (۲ پیمانه) شیر (۳ پیمانه) گوشت و لوبیا (۱۸۴ گرم)
کل غلات مصرفی خود را نصف کنید. سبزیجات مصرفی را متنوع در نظر بگیرید . میوه ها را در کانون توجه قرار دهید . غذاهای غنی از کلسیم مصرف کنید . با پروتئینن لاغر شوید .
هدف دست کم ۱۱۳ گرم غلات کامل در روز است . مقادیر زیر را هدف قرار دهید :

هر هفته :

سبزیجات سبز : ۳ فنجان

سبزیجات نارنجی : دو فنجان

حبوبات خشک : ۳ فنجان

سبزیجات نشاسته ای : ۶ فنجان

سایر سبزیجات : ۷ فنجان

انواع میوه ها را مصرف کنید . وقتی شیر ، ماست یا پنیر مصرف می کنید انواع کم چرب یا بدون چربی را انتخاب کنید . گوشت ماکیان یا گوشت قرمز کم چربی یا بدون چربی مصرف کنید .
بین غذاهای مصرفی و فعالیت جسمانی خود توازنی برقرار کنید . در مورد مصرف آبمیوه محدودیتی قایل نشوید . پروتئین های مصرفی را تغییر دهید .
اکثر روزهای هفته دست کم روزی ۳۰ دقیقه فعالیت جسمانی انجام دهید . بیشتر از ماهی ، لوبیا ، حبوبات ، آجیل و دانه ها استفاده کنید .
نتایج شما مبتنی بر الگوی ۲۴۰۰ کالری است . محدودیت های خود را در مورد مصرف چربی ، قند و سدیم بشناسید .

میزان مجاز مصرف روغن روزانه ۷ قاشق چایخوری است .

مصرف مواد اضافی – چربی های جامد و قند ها – را به روزانه ۳۶۰ کالری محدود  کنید .

 

مصرف غلات کامل ، گوشت بی چربی و سبزیجات تشویق می شود و توصیه می شود از مصرف مفرط محصولات قندی تصفیه نشده پرهیز شود . منتقدین عنوان کرده اند که رهنمودهای فدرال تحت نفوذ بی جای صنایع لبنی و گوشتی تهیه شده است . متخصصین تغذیه رهنمودهای دیگری ، بخصوص در مورد کودکان ، نوجوانان ، افراد دیابتی و زنان باردار ، تدوین نموده اند .

رژیم های غذایی جایگزین زیادی وجود دارد و جهت مدارا با برخی بیماریها یا فرآیندهای بدنی ، برنامه های خاصی برای افزدون مواد معدنی یا ویتامین ها به رژیم غذایی تدوین شده است . برای درمان بیماری های قلب و عروق و دیابت رژیم کم چربی توصیه شده است . رژیم پریتیکین که ناتان پریتیکین آنرا ابداع کرد ، بسیار کم چربی (کمتر از ۱۰ درصد کالری روزانه ) و غنی از کربوهیدراتهای پیچیده و فیبرهای غذایی است . رژیم اورنیش که از سوی دکتر دین اورنیش طراحی شد یک رژیم گیاهی است در این رژیم به هیچوجه مصرف گوشت قرمز ، گوشت مرغ یا ماهی مجاز نیست و فقط ۱۰ درصد کالری روزانه از چربی تأمین می شود . دکتر رابرت آتکینز (۲۰۰۳ – ۱۹۳۰) نوعی رژیم غذایی را ابداع نمود که اثرات اثبات شده ای در کاهش وزن کوتاه مدت دارد و بیشتر این اثربخشی به دلیل افزایش میزان پیروی و پذیرش بیماران است . نگرانی هایی در مورد خطر کتواسیدوز و فقدان مطالعات بلند مدت در مورد اثرات این رژیم بر روی سلامتی وجود دارد. رژیم آتکینز در درمان صرع مقاوم کودکی نیز به کار رفته است . تمامی رژیم های فوق ، برنامه ورزشی نیز دارند و ثابت شده برنامه ورزشی سبب بهبود عملکرد قلب می شود . مطالعات نشان داده است که این رژیم ها می توانند سبب کاهش کلسترول ، کاهش فشار خون و افزایش عملکرد قلب شوند و همچنین موجب می شوند مبتلایان دیابت بالغین که تازه بیماریشان تشخیص داده شده است نیازی به دارو نداشته باشند .

رژیم های غذایی فرهنگ های دیگر نیز فواید خاصی در زمینه سلامتی دارند . در آسیا رژیم غذایی کم چربی است و میزان بروز بیماری قلبی در این قاره کم است . رژیم های غذایی ممالک مدیترانه ای پر از روغن زیتون ، سیر و غلات است و میزان بروز سرطان کولون و بیماری قلبی در این کشورها اندک است . آلرژی های غذایی را در بسیاری از اختلالات دخیل دانسته اند که از جمله می توان از آرتریت ، آسم ، بیش فعالی و کولیت اولسراتیو نام برد .

 

منبع : خلاصه روانپزشکی : علوم رفتاری / روانپزشکی بالینی