حساسیت به کاندوم

حساسیت به کاندوم

حساسیت به کاندوم

حساسیت به کاندوم (Allergic to Condom) در بعضی از افراد وجود دارد. اما بهترین کاندوم های ضد حساسیت وجود دارند که می توانید از آنها نیز استفاده نمایید. حساسیت به کاندوم لاتکس آزاردهنده است. خبر خوب : به جای لاتکس می توانید کاندوم های ساخته شده از پلاستیک ، لاستیک مصنوعی یا سایر مواد را پیدا کنید. آنچه در این مقاله خواهید خواند :

چگونه متوجه شویم که حساسیت به کاندوم داریم ؟

علائم حساسیت به کاندوم لاتکس

علائم شدید حساسیت به کاندوم

بهترین کاندوم های ضد حساسیت

چگونه متوجه شویم که حساسیت به کاندوم داریم ؟

باور داشته باشید یا نه ، حساسیت به کاندوم لاتکس وجود دارد . طبق بررسی های انجام شده ، آلرژی های لاتکس فقط در حدود ۱ درصد از جمعیت عمومی را تحت تأثیر قرار می دهد . و این امر باعث می شود آنها بسیار نادر باشند – اما هنوز هم ممکن است. خانم جنیفر وایدر ، متخصص بهداشت زنان ، می گوید: “آلرژی نسبت به کاندوم خیلی زیاد رایج نیست ، اما اتفاق می افتد.”

اگر بعد از رابطه جنسی دچار خارش مکرر و غیر قابل توضیح باشید ، می تواند نشانه ای از واکنش آلرژیک باشد. ممکن است شما به کاندوم – یا هر ماده افزودنی مانند اسپرم کش – که شما یا شریک زندگی خود از آن استفاده می کنید ، حساسیت داشته باشید.

 

اگرچه ممکن است به هر نوع کاندوم حساسیت داشته باشید ، لاتکس شایع ترین عامل آن است. براساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، بین ۱ تا ۶ درصد از آمریکایی ها حساسیت  (یا حساسیت به لاتکس) دارند.

 

بیشتر آلرژی های لاتکس به آرامی ایجاد می شوند ، که بعد از سالها قرار گرفتن در معرض مکرر رخ می دهد. آنها همچنین در بین کارمندان مراقبت های بهداشتی بسیار بیشتر است. CDC تخمین می زند که ۸ تا ۱۲ درصد کسانی که با لاتکس کار می کنند به لاتکس حساسیت دارند.

 

به خواندن این مقاله با موضوع حساسیت به کاندوم ادامه دهید تا در مورد علائم واکنش آلرژیک ، محصولات جایگزین برای امتحان کردن و زمان مراجعه به پزشک آشنا شوید.

دکتر وایدر می گوید ، اگرچه افراد می توانند نسبت به پوست بره و سایر انواع کاندوم حساسیت داشته باشند ، اما شایع ترین حساسیت کاندوم مربوط به لاتکس است. از آنجا که علائم آلرژی به کاندوم لاتکس می تواند مشابه موارد عفونت (عفونت های قارچی) باشد . این وضعیت برای تشخیص سلامتی می تواند مشکل باشد. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا دقیقاً بدانید که آیا حساسیت به کاندوم لاتکس دارید یا خیر  . بعلاوه کاندوم های بدون لاتکس در دسترس شما هستند.

در اینجا علائم حساسیت به کاندوم لاتکس را باید بدانید.

به گفته آکادمی آلرژی ، آسم و ایمونولوژی آمریکا (AAAAI) ، لاتکس مایعی است که از درختان لاستیکی تولید می شود ، جایی که بیشتر لاستیک طبیعی از آن مشتق می شود. تعداد زیادی محصول از لاتکس شامل دستکش ، بادکنک و باند لاستیکی ساخته شده است. و ، همانطور که می دانید ، رایج ترین نوع کاندوم نیز از لاتکس تهیه می گردد.

طبق گزارش Mayo Clinic، آلرژی های کاندوم لاتکس (و آلرژی های لاتکس) بر روی یک طیف وجود دارد. اگر نسبتاً به لاتکس حساسیت دارید ، ممکن است علائمی مانند:

 •      خارش
 •      قرمز شدن پوست
 •      راش یا کهیر

اگر حساسیت به لاتکس شدیدتر است ، طبق گزارش Mayo Clinic می توانید این علائم را تجربه کنید:

 •      عطسه
 •      آبریزش بینی
 •      خارش چشم و اشک از چشم
 •      احساس خراشیدگی در گلو
 •      مشکل در تنفس
 •      خس خس سینه (صدای سوت غیر طبیعی هنگام نفس کشیدن)
 •      سرفه

 

علائم شدید حساسیت به کاندوم

onathan Schaffir ، M.D ، یک دامپزشک در مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو ، می گوید: در شدیدترین حالت آلرژی به لاتکس ، تماس با این ماده می تواند منجر به آنافیلاکسی شود که یک واکنش بالقوه تهدیدکننده برای زندگی است. در Mayo Clinic ، علائم آنافیلاکسی شامل موارد زیر است:

 •      تنفس مشکل دارد
 •      خس خس
 •      ورم
 •      حالت تهوع
 •      استفراغ
 •      پایین تر از فشار خون معمول
 •      سرگیجه
 •      غش
 •      گیجی
 •      نبض سریع و ضعیف

دکتر شافیر می گوید ، وقتی به حساسیت به کاندوم لاتکس مبتلا می شوید ، “[آنافیلاکسی] نادر است اما نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.”

 

این علائم علاوه بر حساسیت به کاندوم لاتکس می توانند چندین مورد را نشان دهند.

به همین دلیل آلرژی کاندوم لاتکس می تواند برای تشخیص دشوار باشد ، Maureen Whelihan ، ، یک متخصص زنان در مرکز بهداشت و آموزش جنسی ، می گوید: ” زنان به دلایل مختلف می توانند در قسمت واژن تحریک شوند.” “اما وقتی لیستی از مواردی را که باعث تحریک جوش ها می شود ، مرور می کنیم ، می پرسیم” آیا شما از کاندوم لاتکس استفاده می کنید؟ “

بنابراین ، اگر احساس ناراحتی در رحم یا واژن خود ندارید ، از کجا می دانید که این یک حساسیت به کاندوم لاتکس است؟ دکتر شافیر می گوید ، زمان بندی بزرگترین نتیجه است. وی توضیح می دهد: “اگر به دنبال رابطه جنسی با کاندوم های لاتکس هستید ،  معمولاً در یک روز واکنش نشان می دهید ، یا در طی یک روز و یک تا چهار روز به طول می انجامید ، و علائم بعد از رابطه جنسی بدون کاندوم لاتکس وجود ندارد ، باید به آلرژی مشکوک شوید.”

دکتر Wider همچنین خاطرنشان می کند که به نظر می رسد بین داشتن حساسیت به لاتکس و واکنش به برخی غذاها مانند آووکادو ، شاه بلوط ، کیوی و موز ارتباطی وجود داشته باشد. به احتمال زیاد به دلیل داشتن پروتئین های مشابه با آنهایی که در لاتکس طبیعی وجود دارد. اگر آن غذاها نیز به شما مشکلی وارد می کنند ، این باعث ظن به این موضوع می شود.

اگر حساسیت به کاندوم لاتکس دارید ، گزینه های دیگری برای کاندوم وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

بهترین کاندوم های ضد حساسیت

بهترین کاندوم های ضد حساسیت

بهترین کاندوم های ضد حساسیت

حساسیت به کاندوم لاتکس آزاردهنده است. خبر خوب : به جای لاتکس می توانید کاندوم های ساخته شده از پلاستیک ، لاستیک مصنوعی یا سایر مواد را پیدا کنید. در اینجا چند تا از بهترین کاندوم های ضد حساسیت وجود دارد :

کاندوم های پلی اورتان :

کاندوم پلی اورتان از پلاستیک نازک ساخته شده ، قدرت محافظت مشابهی در برابر بارداری و عفونت های مقاربتی مانند کاندوم لاتکس دارد.

 کاندوم های پلی ایزوپرن :

طبق گفته های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، کاندوم های پلی ایزوپرن از لاستیک مصنوعی ساخته شده است که در صورت داشتن حساسیت به کاندوم لاتکس ، می تواند کمک کننده باشد. CDC می گوید ، با این حال ، آنها همچنین مقاومت کمتری از کاندوم لاتکس هستند.

کاندوم داخلی بدون لاتکس :

کاندوم FC2 تنها کاندوم داخلی است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید شده است. این کاندوم که یک انتهای بسته و یک انتهای باز دارد به جای اینکه بر روی آلت تناسلی قرار گیرد به داخل واژن می رود. این کاندوم از لاتکس مصنوعی تهیه شده است ، بنابراین برای افرادی که به آلرژی لاتکس مبتلا هستند بی خطر است. متأسفانه کاندوم های داخلی نسبت به کاندوم های خارجی میزان نارسایی کمی بالاتری دارند. بهترین تحقیقات موجود نشان می دهد که هنگام استفاده کامل از کاندوم داخلی ، هر بار که به طور کامل ، پنج نفر از ۱۰۰ باردار می شوند.

بر خلاف کاندوم های خارجی که از هر ۱۰۰ نفر ۵ نفر باردار می شوند. اگر ما در حال استفاده از کاندوم معمولی هستیم (که خطای انسانی را در نظر می گیرد ، مانند قرار دادن کاندوم به طور نادرست) ، از هر ۱۰۰ نفر ۲۱ نفر با استفاده از کاندوم داخلی باردار می شوند. در صورتی که برای کاندوم خارجی  از هر ۱۰۰ نفر ۱۸ نفر بارداری را تجربه می کنند.

کاندوم پوست بره :

 اینها از روده گوسفند ساخته می شوند ، بنابراین در افرادی که به لاتکس حساسیت دارند ، واکنشی ایجاد نمی کنند. CDC می گوید ، کاندوم پوست بره می توانند در جلوگیری از بارداری مؤثر باشند ، اما از آنجا که سوراخ های کوچکی در آنها وجود دارد ، نمی توانید به آنها اعتماد کنید. این کاندوم از بیماریهای مقاربتی جلوگیری نمی کند. فقط اگر در معرض خطر ابتلا به STI نیستید ، باید از کاندوم پوست بره استفاده کنید .

اگر در واژن واکنشی نشان داده شد ، و  احساس می کنید که از سمت کاندوم است ، و متخصصین زنان و زایمان سایر علت های تحریک را رد کرده اند ، ممکن است بخواهید یک متخصص آلرژی را ملاقات نمایید که می تواند آزمایش آلرژی را انجام دهد تا تعیین کند آیا حساسیت نسبت به کاندوم وجود دارد یا خیر .

اما اگر علائم هم اکنون به شدت در حال بروز است ، چه کاری باید انجام دهیم ؟

در حالی که معمولاً واکنشی واژینال یا حساسیت واژینال در برابر کاندوم لاتکس از بین نمی رود ، با تجویز پزشک ممکن است شما از یک کرم هیدروکورتیزون با دوز اندک استفاده کنید . فقط مطمئن باشید که هیچ یک از کرم ها را درون واژن خود وارد نکنید ، جایی که ممکن است باعث تحریک بیشتر شود. همچنین می توانید از حمام سیتز (استحمام نشیمن) استفاده کنید . در این حالت آب ولرم را در قسمت زیر باسن برای کاهش سوزش استفاده می نمایید.

چرا حساسیت به کاندوم اتفاق می افتد ؟

لاتکس طبیعی – که با لاتکس مصنوعی در رنگ متفاوت است – از درخت لاستیک گرفته شده است. این پروتئین حاوی چندین پروتئین است که شناخته شده است که باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک می شوند.

 

اگر حساسیت به لاتکس دارید ، سیستم ایمنی بدن شما این پروتئین ها را با مهاجمان مضر اشتباه می گیرد و آنتی بادی ها را برای مقابله با آنها آزاد می کند. این پاسخ ایمنی ممکن است منجر به خارش ، التهاب یا سایر علائم آلرژی شود.

 

طبق مطالعه ای از منابع معتبر در سال ۲۰۰۲ ، حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از آلرژی به لاتکس به بعضی از مواد غذایی ایجاد می گردد. برخی غذاهای گیاهی حاوی پروتئینهایی هستند که از نظر ساختاری شبیه به مواد موجود در لاتکس هستند. این بدان معنی است که آنها ممکن است یک واکنش ایمنی مشابه را تحریک کنند.

 

اگر به این مواد حساسیت دارید احتمالاً به آلرژی لاتکس مبتلا خواهید شد :

 

 • آووکادو
 • موز
 • کیوی
 • میوه شور
 • شاه بلوط
 • گوجه فرنگی
 • فلفل دلمه ای
 • سیب زمینی

اگرچه آلرژی به لاتکس رایج ترین منبع ایجاد حساسیت در کاندوم  است ، اما ممکن است نسبت به سایر مواد کاندوم حساسیت داشته باشید.

 

فرض همان است : اگر ماده داده شده حاوی یک یا چند ترکیب تحریک کننده باشد ، سیستم ایمنی بدن شما پادتن هایی را برای مبارزه با آنها ایجاد می کند. این می تواند به یک واکنش آلرژیک موضعی یا در تمام بدن منجر شود.

چه زمانی برای حساسیت به کاندوم  به پزشک مراجعه کنید ؟

اگر علائم شما بیش از یک یا دو روز طول کشید – یا بعد از امتحان کردن گزینه های جایگزین ادامه داشت – به پزشک خود مراجعه کنید. علائم شما ممکن است نتیجه عفونت یا بیماری دیگری باشد.

 

پزشک شما می تواند معاینه فیزیکی را انجام دهد و آزمایشات تشخیصی را انجام دهد تا STI های مشترک و عفونت های باکتریایی را بررسی کند. بیشتر عفونت های دستگاه تناسلی با یک دوره آنتی بیوتیک قابل برطرف شدن است. اما در صورت عدم درمان ، برخی از عفونت ها می توانند منجر به عوارض شدید مانند ناباروری شوند.

 

اگر نشانه ها مجدداً بازگشت ، پزشک ممکن است شما را به یک متخصص آلرژی ارجاع دهد. متخصص آلرژی شما برای شناسایی ماده ای که باعث علائم حساسیت می شود آزمایشی را انجام می دهد.

منبع : self ، healthline

اشتراك گذاری نوشته


#ایران_عزیز_قوی_باش : همه در کنار هم برای غلبه بر کرونا