جلوگیری از سرطان تخمدان با مصرف روزانه آسپرین

تازه-های-سلامتی-مصرف-آسپیرین

جلوگیری از سرطان تخمدان با مصرف روزانه آسپرین

تازه-های-سلامتی-مصرف-آسپیرین

جلوگیری از سرطان تخمدان با مصرف روزانه آسپرین

 

“مطالعه بر روی ۲۰ هزار زن نشان می دهد مصرف دارو تا ۲۰% خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می دهد.”

 

مطالعات جدید نشان می دهد که، مصرف روزانه آسپرین خطر ابتلا به سرطان تخمدان را تا یک پنجم در زنان کاهش می دهد.

پژوهشگران موسسه ملی سرطان در ایالات متحده از تجزیه و تحلیل ۱۲ مطالعه، که شامل نزدیک به ۸۰۰۰ زن مبتلا به سرطان تخمدان و ۱۲۰۰۰ زن عاری از این بیماری، مشخص نمودند که چگونه مصرف آسپیرین، دیگر داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی و استامینوفن بر خطر ابتلا به سرطان تخمدان تأثیر گذار است.

در حدود ۱۸ درصد از زنان به طور منظم آسپرین، و ۲۴ درصد از آنها داروهایی غیراستروئیدی (مانند ایبوپروفن و ناپروکسن) و ۱۶ درصد نیز استامینوفن مصرف می کردند. در این میان کسانی که آسپرین را به صورت روزانه مصرف می کردند ۲۰ درصد کمتر نسبت به کسانی که کمتر از یکبار در هفته این دارو را مصرف می کردند، به سرطان تخمدان مبتلا می شدند.

 

خطر ابتلا به این سرطان در زنانی که داروهای غیر استروئیدی، غیر از آسپرین، را حداقل یکبار در هفته استفاده می کردند نسبت به کسانی که کمتر استفاده می کردند، ۱۰ درصد کمتر بود. با این حال، از نظر پژوهشگران این اختلاف به جهت آماری معنا دار نبود.

بر اساس این بررسی، که در ۶ فوریه ۲۰۱۴ توسط مجله موسسه ملی سرطان منتشر شده، هیچ ارتباطی بین مصرف استامینوفن و خطر ابتلا به این سرطان وجود ندارد.

 

همچنین مطالعات  بریتون ترابت – Britton Trabet-از بخش اپیدمیولوژی سرطان در موسسه ملی سرطان نشان می دهد که مصرف منظم آسپرین علاوه بر جلوگیری از سرطان تخمدان، از انسان در برابر حملات قلبی نیز محافظت می نماید.

جالب است بدانید که مصرف منظم آسپرین می تواند عوارضی مانند خونریزی دستگاه گوارش یا سکته مغزی را به همراه داشته باشد. لذا مصرف روزانه این دارو بایستی با تجویز پزشک آغاز گردد.

 

منبع : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

    مقاله پیشنهادی : وظایف یک داروساز

اشتراك گذاری نوشته


#ایران_عزیز_قوی_باش : همه در کنار هم برای غلبه بر کرونا