تفاوت سوند نلاتون و سوند فولی

اشتراك گذاری نوشته

تفاوت سوند نلاتون و سوند فولی

بسیاری از افراد از تفاوت سوند نلاتون و سوند فولی اطلاع ندارند. ما در این مقاله می خواهیم تفاوت سوند نلاتون و سوند فولی را برای کسانی که قصد خرید سوند نلاتون یا  استفاده از سوند نلاتون را دارند، را مشخص کنیم. آنچه در این مقاله خواهید خواند :

  • مقایسه کلی سوند فولی و سوند نلاتون

  • سوند نلاتون چیست ؟

  • تفاوت سوند نلاتون و سوند فولی در استفاده

  • علت استفاده از سوند فولی به جای سوند نلاتون

مقایسه کلی سوند فولی و سوند نلاتون

همانطور که در مقالات قبلی عنوان کردیم ، سوند فولی ، یک سوند با یک بالون در انتهای آن است. و در اندازه های مختلف در دسترس است. سوند فولی کمی سفت و سخت است و اغلب به عنوان یک کاتتر ماندگار برای برای طولانی مدت استفاده می گردد. بالون انتهایی آن به اندازه کافی بزرگ است که به داخل مثانه وارد نشود و قابل تغییر اندازه است. نقش بالون سوند فولی جلوگیری از خارج شدن ناخواسته سوند فولی از مجرای ادرار است .

سوند نلاتون ، یک کاتتر مستقیم فاقد بالون است و بسیار کوچک و نرمتر از سوند فولی است. اغلب برای نمونه ادرار از این ابزار تجهیزات پزشکی استفاده می شود. سوند های نلاتون بلافاصله پس از مصرف دور انداخته می شوند.

سوند نلاتون در رنگ ها و لوله های مختلف تولید می گردد که در عملکرد داراری تفاوت هایی هستند.

سوند نلاتون چیست ؟

سوند نلاتون یک لوله لاستیکی توخالی و مستقیم  است که از طریق سوراخ مجرای ادرار وارد مثانه شده و تنها یکبار می توان برای تخلیه ادرار بکار گرفت . بر عکس سوند فولی ، سوند های نلاتون فاقد کیسه تخلیه ادرار است . کاتتر نلاتون به طور گسترده برای جمع آوری نمونه با اهداف آزمایشگاهی کاربرد دارد. از این نوع سوند به صورت یکبار مصرف فقط برای  تخلیه مثانه استفاده می گردد و قابل استفاده مجدد نمی باشد.

سوند های نلاتون یک  کاتتر متناوب ادراری است و از زمان اولین اختراع کاتتر وجود داشته است.

تفاوت سوند نلاتون و سوند فولی در استفاده

بر عکس سوند فولی ، سوند های نلاتون بدون پوشش است . بنابراین قبل از استفاده باید به صورت دستی روان سازی آن انجام گردد. روان سازی سوند های نلاتون را می توان با استفاده از بسته های لوبریکانت استریل شده تکی یا ژل های لوبریکانت استریل  انجام داد.

کاتتر نلاتون به صورت بسته های جیبی مسافرتی و به صورت منحنی شکل یا U شکل تولید می گردد و به آسانی قابل حمل است.

علت استفاده از سوند فولی به جای سوند نلاتون

برعکس سوند های نلاتون ، کاتتر فولی یا سوند فولی شامل یک بالون حاوی آب استریل است که از هنگام جایگذاری سوند فولی از خروج آن از مثانه جلوگیری نماید. با ستفاده از سوند فولی ادرار به طور خودکار از مثانه به کیسه تخلیه ادرار متصل به آن تخلیه می گردد. با استفاده از سوند فولی فرد قادر به انجام فعالیت طبیعی روزانه خود نیز هست . اما سوند های نلاتون دارای این ویژگی نبوده و فاقد مکانیزم عملکرد کاتتر فولی است . لذا برای افرادی که به علت بیماری قادر به دفع ادرار خود نیستند یا باید بر تخلیه ادرارشان نظارت باشد ، از سوند فولی استفاده می گردد.  

منابع : quora ، ۱۸۰medical


تخفیف ویژه کاندوم 3 تایی و 12 تایی (کد تخفیف festival98) / تخفیف ویژه ماسک سه لایه (کد تخفیف face98)