تفاوت انواع میگرن

تفاوت-انواع-میگرن

تفاوت انواع میگرن

تفاوت-انواع-میگرن

تفاوت انواع میگرن :

علاوه بر طبقه بندی میگرن به صورت با اورا و بدون با اورا، این بیماری به صورت دیگر هم رُخ می دهد؛ مانند:

  • میگرن همی پلژیکا (فلج یک طرف بدن)، به وسیله فلج موقت در یک طرف بدن، اختلال در بینایی و سرگیجه مشخص می گردد.
  • میگرن چشمی، دردِ این نوع نادر از سردرد در اطراف چشم متمرکز است و مشکلات بینایی را همراه دارد.
  • میگرن شریان بازیلر، که اغلب در نوجوانان و زنان جوان رُخ می دهد. این نوع میگرن نتیجه اسپاسم (یک انقباض عضلانی ناگهانی) شریان بازیلر– شریان بازیلر یک رگ خونی بزرگ در قاعده ی مغز است – می باشد. علائم این میگرن  می تواند سرگیجه، اختلال در بینایی، هماهنگی حرکتی ضعیف، ناتوانی در صحبت کردن و یا کاهش شنوایی، و یا کاهش هشیاری را نام برد.
  • سردرد فعالیتی خوش خیم، یک نوع سردرد عروقی ناشی از فشارها و اعمال فیزیکی مانند دویدن، بلند کردن اجسام، یا حتی سرفه یا عطسه می باشد. این سردرد به ندرت بیش از چند دقیقه طول می کشد.
  • وضعیت میگرنی، یک نوع نادر، پایدار و بسیار شدید میگرن با درد و تهوع شدید می باشد که ممکن است فرد در بیمارستان بستری شود.
  • میگرن بدون سردرد، بیماری با علائم میگرن، مانند اختلال بینایی، تهوع، استفراغ، یبوست یا اسهال می باشد؛ امّا بدون سردرد است.

تفاوت انواع سردرد ها با میگرن :

با توجه به اینکه دیگر انواع سردردها دارای برخی علائم مشترک با میگرن هستند، امّا آنها نیز با علائم مشخص رُخ می دهند. سایر انواع سردرد عبارتند از:

  • سردرد تنشی: سردرد مزمن است که با استرس یا خستگی همراه است، مانند بیماریهای جسمی مثل آرتروز ویا   بیماری های روانی یا افسردگی. سردرد تنشی ممکن است با خستگی چشم، یا ناهنجاریهای عضلانی یا استخوانهای گردن و یا سر و صداهای غیر معمول و یا شرایط نور نامناسب همراه شود. الگوی سردرد تنشی ممکن است در سنین ۲۰ و ۴۰ سالگی باشد، که این نوع سردرد در زنان شیوع بیشتری دارد. علائم این بیماری شامل گرفتگی عضلانی در سر و گردن، به خصوص در مناطق گیجگاهی و پیشانی می باشد.
  • سردرد خوشه ای: نوعی سردرد عروقی است که با افزایش هستامین در خون همراه است. این نوع سردرد معمولاً به طور ناگهانی در یک طرف سر، به صورت شدید یا بسیار شدید اتفاق می افتد. این سردرد می تواند به مدت یک ساعت، کمتر از یک ساعت و یا چند ساعت بیشتر دوام داشته باشد. این نوع سردرد معمولاً در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی– که در زنان بیشتر شایع است – رُخ می دهد و ممکن است به سیگار یا الکل مرتبط باشد.

منبع : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

    مقاله پیشنهادی : میگرن چیست

اشتراك گذاری نوشته