رتینوپاتی دیابتی

تعریف ، انواع ، علل و درمان رتینوپاتی دیابتی

تعریف ، انواع ، علل و درمان رتینوپاتی دیابتی را بیاموزید . رتینوپاتی دیابتی (Diabetic retinopathy) یک عارضه دیابت است که بر چشم تأثیر می گذارد. این بیماری می تواند در هر کسی که مبتلا به دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ است ایجاد شود. رتینوپاتی دیابتی می تواند به نوع شدیدتر پیشرفت کند ، این حالت معروف به رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو . در این مقاله رتینوپاتی دیابتی خواهید خواند :

 • رتینوپاتی دیابتی چیست ؟

 • علائم رتینوپاتی دیابتی چشم

 • چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

 • علل رتینوپاتی دیابتی

 • انواع رتینوپاتی دیابتی

 • عوامل خطر

 • عوارض

 • پیشگیری از رتینوپاتی دیابتی

 • گزینه های درمان رتینوپاتی دیابتی

تعریف ، انواع ، علل و درمان رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی چیست ؟

رتینوپاتی دیابتی (Diabetic retinopathy) یک عارضه دیابت است که بر چشم تأثیر می گذارد. این عارضه در اثر آسیب به رگ های خونی بافت حساس به نور در پشت چشم (شبکیه) ایجاد می شود.

در ابتدا ، Diabetic retinopathy ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد یا فقط مشکلات بینایی خفیف ایجاد کند. اما سرانجام می تواند باعث کوری شود.

این بیماری می تواند در هر کسی که مبتلا به دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ است ایجاد شود. هرچه دیابت طولانی تر باشد و قند خون شما کمتر کنترل شود ، احتمال ابتلا به این عارضه چشم بیشتر است.

نشانه های رتینوپاتی دیابتی چشم

نشانه های رتینوپاتی دیابتی چشم

نشانه های رتینوپاتی دیابتی چشم

ممکن است در مراحل اولیه رتینوپاتی دیابتی علائمی نداشته باشید. با پیشرفت شرایط ، علائم رتینوپاتی دیابتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لکه ها یا رشته های تاریک که در دید شما شناور هستند
 • تاری دید
 • بینایی در حال نوسان
 • بینایی با رنگ مختل شده
 • مناطق تاریک یا خالی از دید شما
 • از بین رفتن بینایی
 • رتینوپاتی دیابتی معمولاً هر دو چشم را تحت تأثیر قرار می دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

مدیریت دقیق دیابت شما بهترین روش برای جلوگیری از دست دادن بینایی است. اگر مبتلا به دیابت هستید ، برای معاینه سالانه چشم به پزشک چشم خود مراجعه کنید – حتی اگر بینایی شما خوب به نظر برسد. بارداری ممکن است Diabetic retinopathy را بدتر کند ، بنابراین اگر باردار هستید ، ممکن است پزشک چشم شما در طول بارداری معاینات اضافی چشم را توصیه کند.

اگر بینایی به طور ناگهانی تغییر کند یا تار ، لکه دار یا بدون وضوح شود ، سریعاً با پزشک چشم خود تماس بگیرید.

رتینوپاتی چشم

رتینوپاتی چشم

علل رتینوپاتی دیابتی

با گذشت زمان ، قند بیش از حد در خون شما می تواند منجر به انسداد رگهای ریز خون شود که شبکیه را تغذیه می کنند و خونرسانی آن را قطع می کنند. در نتیجه ، چشم سعی در ایجاد رگ های خونی جدید دارد. اما این رگ های خونی جدید به درستی توسعه نمی یابند و می توانند به راحتی نشت کنند.

انواع رتینوپاتی 

دو نوع رتینوپاتی دیابتی وجود دارد:

رتینوپاتی دیابتی زودرس .

در این نوع رایج تر – موسوم به رتینوپاتی دیابتی غیر منعکس کننده (NPDR) – رگ های خونی جدید در حال رشد (تکثیر) نیستند.

هنگامی که مبتلا به NPDR هستید ، دیواره رگهای خونی در شبکیه شما ضعیف می شود. برآمدگی های ریز (میکروآنوریسم) از دیواره رگ های کوچکتر بیرون می زند و گاهی اوقات مایعات و خون را داخل شبکیه می ریزند. عروق شبکیه بزرگتر نیز می توانند شروع به گسسته شدن کنند. NPDR می تواند از خفیف تا شدید پیشرفت کند ، زیرا رگ های خونی بیشتر مسدود می شوند.

تارهای عصبی در شبکیه ممکن است شروع به تورم کنند. بعضی اوقات قسمت مرکزی شبکیه (ماکولا) شروع به تورم (ورم ماکولا) می کند ، شرایطی که نیاز به درمان دارد.

رتینوپاتی دیابتی پیشرفته .

رتینوپاتی دیابتی می تواند به نوع شدیدتر پیشرفت کند ، این حالت معروف به رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو . در این نوع ، رگهای خونی آسیب دیده بسته می شوند و باعث رشد رگ های خونی جدید و غیر طبیعی در شبکیه می شوند . این حالت می توانند به ماده شفاف و ژله مانند که مرکز چشم شما را پر می کند (زجاجیه) نشت کنند.

درنهایت ، بافت اسکار تحریک شده توسط رشد رگ های خونی جدید ممکن است باعث جدا شدن شبکیه از پشت چشم شما شود. اگر رگ های خونی جدید در جریان طبیعی مایعات از چشم تداخل داشته باشند ، ممکن است فشار در ناحیه چشم ایجاد شود. این می تواند به عصبی که تصاویر را از چشم به مغز شما منتقل می کند (عصب بینایی) آسیب برساند و منجر به گلوکوم یا همان آب سیاه چشم شود.

عوامل خطر

هرکسی که مبتلا به دیابت باشد می تواند Diabetic retinopathy را تجربه کند . در نتیجه خطر ابتلا به وضعیت چشم افزایش می یابد :

 • مدت زمان دیابت – هرچه دیابت بیشتر باشد ، خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی بیشتر می شود
 • کنترل ضعیف سطح قند خون شما
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • بارداری
 • مصرف دخانیات
 • آفریقایی-آمریکایی ، اسپانیایی یا بومیان آمریکایی

عوارض

رتینوپاتی دیابتی شامل رشد غیر طبیعی رگهای خونی در شبکیه است. عوارض می تواند منجر به مشکلات بینایی جدی شود :

خونریزی زجاجیه . رگ های خونی جدید ممکن است به ماده ای شفاف و ژله مانند که مرکز چشم شما را پر می کند خونریزی کنند. اگر مقدار خونریزی اندک باشد ، ممکن است فقط چند نقطه تاریک (شناور) مشاهده کنید. در موارد شدیدتر ، خون می تواند حفره شیشه را پر کرده و بینایی شما را کاملاً مسدود کند.

خونریزی زجاجیه به خودی خود باعث از بین رفتن دائمی بینایی نمی شود. خون اغلب در طی چند هفته یا چند ماه از چشم پاک می شود. اگر شبکیه شما آسیب نبیند ، ممکن است بینایی شما به وضوح قبلی خود بازگردد.

جدا شدگی شبکیه . رگهای خونی غیر طبیعی مرتبط با رتینوپاتی دیابتی ، رشد بافت اسکار را تحریک می کند ، که می تواند شبکیه را از قسمت پشت چشم بکشد. این ممکن است باعث ایجاد لکه هایی در دید شما شود ، چشمک زدن یا افت شدید دید.

گلوکوم رگ های خونی جدید ممکن است در قسمت جلوی چشم شما رشد کرده و در جریان طبیعی مایعات از چشم تداخل ایجاد کنند ، و باعث ایجاد فشار در چشم می شوند (گلوکوم). این فشار می تواند به عصبی که تصاویر از چشم شما به مغز شما منتقل می شود (عصب بینایی) آسیب برساند.

کوری . سرانجام ، رتینوپاتی دیابتی ، گلوکوم یا هر دو می توانند منجر به از بین رفتن کامل بینایی شوند.

پیشگیری از رتینوپاتی دیابتی

شما همیشه نمی توانید از رتینوپاتی دیابتی جلوگیری کنید. اما ، معاینات منظم چشم ، کنترل مناسب قند و فشار خون و مداخله زود هنگام برای مشکلات بینایی می تواند به جلوگیری از کاهش شدید بینایی کمک کند.

اگر مبتلا به دیابت هستید با انجام موارد زیر خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی را کاهش دهید :

 1. دیابت خود را مدیریت کنید .
 2. تغذیه سالم و فعالیت بدنی را بخشی از کارهای روزمره خود قرار دهید. سعی کنید حداقل هر هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی متوسط ​​مانند پیاده روی داشته باشید. داروهای دیابت خوراکی یا انسولین را طبق دستورالعمل مصرف کنید.
 3. سطح قند خون خود را کنترل کنید .
 4. ممکن است لازم باشد سطح قند خون خود را چندین بار در روز بررسی کرده و ضبط کنید – در صورت بیماری یا تحت فشار بودن ممکن است اندازه گیری های مکرر انجام شود. از پزشک خود بپرسید که چند بار لازم است قند خون خود را آزمایش کنید.
 5. در مورد آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله شده از پزشک خود سؤال کنید. آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله شده یا آزمایش هموگلوبین A1C نشان دهنده میزان قند خون شما برای دوره دو تا سه ماه قبل از آزمایش است. برای اکثر افراد ، هدف A1C زیر ۷ درصد است.
 6. فشار خون و کلسترول خود را کنترل کنید .
 7. خوردن غذاهای سالم ، ورزش منظم و کاهش وزن اضافی می تواند کمک کند. گاهی اوقات به دارو نیز نیاز است.
 8. اگر سیگار می کشید و یا انواع دیگری از دخانیات را مصرف می کنید ، از پزشک خود بخواهید که در ترک شما کمک کند. سیگار کشیدن خطر ابتلا به عوارض مختلف دیابت از جمله رتینوپاتی دیابتی را افزایش می دهد.
 9. به تغییرات بینایی توجه کنید .
 10. در صورت مشاهده تغییرات ناگهانی در بینایی یا اینکه بینایی شما مبهم ، لکه دار یا غیر واضح است سریعاً با پزشک چشم خود تماس بگیرید.
 11. به یاد داشته باشید ، دیابت لزوماً منجر به از بین رفتن بینایی نمی شود. با ایفای نقش مؤثر در مدیریت دیابت می توان به پیشگیری از عوارض اقدام نمود.

 

گزینه های درمان رتینوپاتی 

درمان رتینوپاتی دیابتی بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله شدت و نوع رتینوپاتی دیابتی و اینکه چگونه فرد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی نسبت به درمانهای قبلی پاسخ داده است.

با وجود NPDR ، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد بدون اینکه مداخله کند ، چشم فرد را از نزدیک تحت نظر قرار دهد .

برای کنترل دیابت افراد لازم است با پزشک خود همکاری کنند. کنترل خوب قند خون می تواند پیشرفت رتینوپاتی دیابتی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

در بیشتر موارد PDR ، بیمار به عمل جراحی فوری نیاز خواهد داشت. گزینه های ذیل در دسترس هستند:

درمان با لیزر کانونی یا فوتوکوآگولاسیون

درمان رتینوپاتی دیابتی با لیزر : این عمل در مطب پزشک یا کلینیک چشم انجام می شود. سوختگی های لیزر هدفمند نشت از رگ های خونی غیر طبیعی را مهر و موم می کنند. فوتوواژولاسیون می تواند نشت خون و تجمع مایعات در چشم را متوقف یا کُند نماید.

معمولاً افراد ۲۴ ساعت پس از درمان با لیزر کانونی ، تاری دید را تجربه می کنند. لکه های کوچک ممکن است برای چند هفته بعد از عمل در قسمت بینایی ظاهر شوند.

درمان با لیزر پراکندگی ، یا فتوکواگولاسیون پان شبکیه

سوختگی های لیزر پراکنده در نواحی شبکیه دور از ماکولا ، بطور معمول طی دو یا سه جلسه اعمال می شوند. ماکولا ناحیه ای است که در مرکز شبکیه قرار دارد جایی که قوی ترین بخش بینایی است.

سوختگی لیزر باعث کوچک شدن و زخم شدن رگهای خونی غیر طبیعی می شود. برای بیشتر بیماران به دو یا سه جلسه برای بهترین نتیجه نیاز است.

افراد ممکن است ۲۴ ساعت بعد از انجام این عمل ، بینایی مبهم داشته باشند . ممکن است بینایی در شب یا دید محیطی وجود داشته باشد.

ویترکتومی یا زجاجیه برداری

این امر شامل از بین بردن مقداری از زجاجیه از درون چشم می شود. جراح ژل ابری شده را با مایع یا گاز روشن جایگزین می کند. بدن سرانجام گاز یا مایع را جذب می کند. این باعث ایجاد زجاجیه جدیدی می شود تا ژل ابری که برداشته شده را جایگزین کنید.

خون موجود در بافت زجاجیه و زخم که ممکن است روی شبکیه کشیده شود ، برداشته می شود. این روش در بیمارستانی تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام می شود.

شبکیه همچنین ممکن است تقویت شود و در حالت گیره های کوچک قرار گیرد.

پس از عمل ، ممکن است بیمار مجبور شود لکه چشم را بپوشد تا به تدریج دوباره از چشم خود استفاده کند ، که می تواند بعد از ویترکتومی خسته شود.

اگر از گاز برای جایگزینی ژل برداشته شده استفاده می شد ، بیمار تا زمانی که تمام گاز به بدن جذب نشود ، نباید با هواپیما سفر کند. جراح به بیمار می گوید این درمان چه مدت طول می کشد. بیشتر بیماران بعد از عمل چند هفته دچار تاری دید می شوند. بازگشت به حالت طبیعی می تواند چندین ماه طول بکشد.

جراحی درمانی برای رتینوپاتی دیابتی نیست. اما ممکن است پیشرفت علائم را متوقف یا کُند نماید. دیابت یک بیماری طولانی مدت است ، و در نتیجه آسیب شبکیه و از دست رفتن بینایی ممکن است با وجود درمان هنوز هم رخ دهد.

منبع : mayoclinic

    مقاله پیشنهادی : کپسیکوم

اشتراك گذاری نوشته


تخفیف ویژه کاندوم 3 تایی و 12 تایی (کد تخفیف festival98) / تخفیف ویژه ماسک سه لایه (کد تخفیف face98)