تزریق عضلانی

تزریق عضلانی

تزریق عضلانی چیست ؟ تزریق عضلانی  (Intramuscular Injections) تکنیکی است که برای رساندن یک دارو به عمق عضلات استفاده می شود. تزریق داخل عضلانی یک روش معمول در پزشکی مدرن است. از این نوع تزریق برای ارسال دارو و واکسن به بدن استفاده می گردد. تزریق داخل عضلانی می تواند به جای تزریق داخل وریدی به کار رود زیرا بعضی از داروها باعث تحریک رگ ها می شود یا به دلیل اینکه مکان ورید مناسب پیدا نمی شود. در این مقاله ما شما را با نحوه تزریق عضلانی و مطالب زیر آشنا می کنیم :

 • تزریق عضلانی چیست ؟

 • محل های تزریق عضلانی

 • نحوه تزریق عضلانی

 • مراحل تزریق عضلانی

 • نکاتی برای تزریق عضلانی  آسانتر

 • عوارض تزریق عضلانی چیست ؟

تزریق عضلانی چیست ؟

بررسی اجمالی

تزریق عضلانی چیست ؟ تزریق عضلانی تکنیکی است که برای رساندن یک دارو به عمق عضلات استفاده می شود. این تکنیک اجازه می دهد تا دارو به سرعت به جریان خون جذب شود. ممکن است شما آخرین تزریق تزریق عضلانی را یک مطب پزشکتان دریافت کرده باشید ، مانند آنفولانزا .

در برخی موارد، فرد ممکن است Intramuscular Injections را نیز خود انجام دهد. به عنوان مثال، داروهای خاصی که برای درمان بیماریهای متعدد مانند روماتیسم  مفصلی (آرتریت روماتوئید ) صورت می پذیرد.

تزریق عضلانی چیست؟

تزریق داخل عضلانی یک روش معمول در پزشکی مدرن است. از این نوع تزریق برای ارسال دارو و واکسن به بدن استفاده می گردد. چندین دارو و تقریبا همه واکسن های تزریقی به این روش تزریق می شوند .  

تزریق عضلانی زمانی استفاده می شود که سایر روش های تزریق توسط پزشک توصیه نمی شود. این شامل :

 • دهان (به داخل معده)

 • وریدی (تزریق داخل رگ)

 • زیر جلدی (تزریق داخل بافت چربی درست زیر لایه پوست)

تزریق داخل عضلانی می تواند به جای تزریق داخل وریدی به کار رود زیرا بعضی از داروها باعث تحریک رگ ها می شود یا به دلیل اینکه مکان ورید مناسب پیدا نمی شود. ممکن است به جای تزریق دهانی استفاده شود زیرا بعضی از داروها وقتی که دارو مصرف می شود، توسط دستگاه گوارش تخریب می شوند.

تزریق داخل عضلانی سریعتر از تزریق زیر جلدی جذب می شود. این به این دلیل است که بافت عضلانی خون بیشتری نسبت به بافت زیر پوست دارد. بافت عضله همچنین می تواند حجم بیشتری از داروها را نسبت به  بافت زیر جلدی نگه دارد.

محل های تزریق عضلانی

تزریق داخل عضله اغلب در زمینه های زیر صورت می پذیرد :

عضله دلتای بازو

محل تزریق عضلانی در عضله دلتای بازو

محل تزریق عضلانی در عضله دلتای بازو

عضله دلتوئیدی محلی است که به طور معمول برای واکسن مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، این قسمت برای خود تزریق معمول نیست، زیرا توده عضلانی کوچک آن حجم دارویی را که می توان تزریق کرد، محدود می کند – معمولا بیش از ۱ میلی لیتر نیست.

همچنین استفاده از این محل برای خود تزریق مشکل است. این تزریق بایستی توسط یک فرد آموزش دیده صورت پذیرد.

تعیین این قسمت برای تزریق ، بدین صورت است که استخوانی که در بالای بازو قرار دارد احساس کنید. منطقه درست برای تزریق ، منطقه بین دو انگشت است که در زیر استخوان بالای بازو قرار دارد. در پایین دو انگشت، یک مثلث رو به بالا است. تزریق را در مرکز مثلث انجام می دهند .

پهنای جانبی عضلات ران پا

محل تزریق عضلانی در عضلات ران پا

محل تزریق عضلانی در عضلات ران پا

ران ممکن است زمانی استفاده شود که سایر محل ها در دسترس نباشند یا اگر شما مجبور باشید تزریق دارو را به تنهایی انجام دهید.

بالای ران را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. وسط این سه بخش را تعیین کنید. تزریق باید به بخش بیرونی این قسمت برسد.

عضله Ventrogluteal ران

عضله ventrogluteal امن ترین محل برای بزرگسالان و کودکان بالای ۷ ماه است. این محل عمیق است و به رگ های خونی و اعصاب عمده نزدیک نیست. این مکان برای خود تزریق دشوار است و ممکن است نیاز به کمک یک دوست، اعضای خانواده یا مراقب بهداشتی باشد.

پاشنه دست خود را روی ران فردی که تزریق به وی انجام می گیرد قرار دهید، انگشتان دست خود را به سمت سر خود قرار دهید. انگشتان را روی انگشتان قرار دهید تا انگشت شست به سمت کشاله ران باشد.  زیر انگشت کوچک خود لگن را احساس می کنید. انگشتان میانی و اشاره به شکل V کوچک قرار دهید و سوزن را به وسط آن V تزریق کنید.

عضلات سرینی بزرگ

محل های تزریق عضلانی

محل های تزریق عضلانی

عضلات dorsogluteal باسن محل تزریقی است که  اغلب توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای سال ها انتخاب شده است. با این حال، با توجه به احتمال آسیب به عصب سیاتیک، عضله سرینی متوسط اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرد. این محل برای تزریق دشوار است و توصیه نمی شود.

شما نباید از یک محل تزریق که دارای شواهدی از عفونت یا آسیب باشد  ، استفاده کنید. اگر بیش از یک بار تزریق می کنید، اطمینان حاصل کنید که محل های تزریق را تغییر دهید تا از آسیب و یا ناراحتی عضلات جلوگیری شود.

نحوه تزریق عضلانی

نحوه تزریق عضلانی به چه صورت است ؟ هر فردی که تزریق عضلانی را مدیریت می کند باید آموزش کافی در مورد روش تزریق مناسب را دریافت کرده باشد.

اندازه سوزن و محل تزریق بستگی به عوامل بسیاری دارد. این شامل سن و اندازه فرد دریافت کننده دارو و حجم و نوع دارو است. پزشک یا داروساز شما دستورالعمل های خاصی در مورد اینکه سوزن و سرنگ مناسب برای تزریق شما مناسب است یا خیر ، به شما ارائه می دهد.

سوزن باید به اندازه کافی بلند باشد تا بتواند بدون نفوذ در اعصاب و رگ های خونی وارد عضله شود. به طور کلی، سوزن ها باید برای یک بزرگسال به اندازه ۱ اینچ تا ۱.۵ اینچ باشد و برای یک کودک کوچکتر باشد. گیج سر سوزن باید  ۲۲ تا ۲۵ باشد . توجه داشته باشد گیج سر سوزن  به عنوان مثال ۲۲G بر روی بسته بندی ذکر شده است.

مراحل تزریق عضلانی

این مراحل را برای تزریق عضلانی ایمن و نحوه تزریق عضلانی درست  انجام دهید :

۱) دست های خود را بشویید

دست ها را با صابون و آب گرم بشویید تا از آلودگی بالقوه جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که بین انگشتان دست، پشت دست و زیر ناخن ها کاملا پاک می شود.

۲) تمام تجهیزات پزشکی مورد نیاز را در کنار خود داشته باشید

تجهیزات پزشکی  زیر در تزریق عضلانی مورد نیاز هستند :

 1. سر سوزن و سرنگ با دارو

 2. پد الکلی

 3. گاز پانسمان

 4. سیفتی باکس برای از بین بردن سوزن های استفاده شده و سرنگ – به طور معمول یک ظرف پلاستکی زرد رنگ ، با درب قرمز است .

 5. باند

۳) محل تزریق را تعیین کنید

برای جدا کردن عضله و منطقه ای که می خواهید در آن منطقه تزریق کنید، پوست را در محل تزریق بین دو انگشت قرار دهید. فردی که تزریق می کند، باید در موقعیتی قرار گیرد که راحت باشد، دسترسی آسان به محل را فراهم می کند و عضلات را آرام نگه دارد.

۴) محل تزریق را تمیز کنید

محل تزریق را انتخاب کنید و قبل از تزریق با پد الکلی پاک کنید و اجازه دهید پوست خشک شود.

۵) سرنگ را با دارو آماده کنید

وارد کردن سرنگ در ویال

وارد کردن سرنگ در ویال

کلاهک سر سوزن را بردارید اگر نیاز به تزریق دوز مشخص از دارو است ، توجه داشته باشید پس از انتقال به سرنگ حتما دری پلاستیکی دارو را با پد الکل تمیز و سپس درب را بر روی دارو قرار دهید.

پس از اضافه کردن دوز مورد نیاز به محفظه سرنگ حتما بایستی هوای اضافی و حباب های درون محفظه سرنگ (هوای بین مایع تزریقی و سر سرنگ) را خالی کنید. دقت داشته باشید که سر سوزن را لمس نکنید و آنرا تمیز نگه دارید.

بعد از وارد کردن سر سوزن در ویال ، ویال را بر عکس کرده و به آرامی پمپ پیستون سرنگ را مطابق شکل به پایین بکشید . دقت کنید برای انجام این کار دقیقا مطابق شکل عمل کنید .

کشیدن دارو از ویال بوسیله سرنگ

کشیدن دارو از ویال بوسیله سرنگ

روی سرنگ ضربه بزنید تا حباب ها به سمت بالا بروند و پیستون را به آرامی فشار دهید تا حباب های هوا به سمت بیرون رانده شود.

حذف حباب از سرنگ

حذف حباب از سرنگ

۶) تزریق با سرنگ

سوزن را وارد کنید سوزن را مانند یک دارت نگه دارید و آن را در یک زاویه ۹۰ درجه قرار دهید. شما باید سوزن را در شیوه ای سریع، اما کنترل شده قرار دهید.

مراحل تزریق عضلانی

مراحل تزریق عضلانی

خون را چک کنید . با استفاده از یک دست برای نگه داشتن پوست در محل تزریق، و دست دیگر انگشت اشاره و انگشت شست خود را برای تثبیت سوزن انتخاب کنید. از دست غالب خود برای تزریق استفاده کنید . پیستون سرنگ را به اندازهای به عقب حرکت دهید، و به دنبال خون در سرنگ باشید.

مراحل تزریق عضلانی

مراحل تزریق عضلانی

اگر خون را درون سرنگ مشاهده کردید ، به این معنی است که نوک سوزن در رگ خونی قرار دارد. اگر این اتفاق می افتد، سوزن را بردارید و دوباره با یک سر سوزن جدید، از سرنگ استفاده کنید.

اگر خون به داخل سرنگ نیامد ، سوزن را در محل درست قرار داده و شما می توانید دارو را تزریق کنید.

۷) دارو را تزریق کنید

پیستون سرنگ  را به آرامی فشار دهید تا دارو  به عضله تزریق شود.

۸) سوزن را بردارید

به سرعت سوزن را بیرون بیاورید و آن را در یک سیفتی باکس قرار دهید. سر سوزن را با دست  باز نکنید.

سیفتی باکس ظرفی زرد با درب قرمز است که میتوانید در هر داروخانه خریداری کنید. این تجهیزات پزشکی برای جمع آوری زباله های پزشکی مانند سوزن و سرنگ استفاده می شود. شما نباید هیچ کدام از این مواد را در زباله های عادی قرار دهید، زیرا سوزن ها می توانند برای هر کسی که سطل زباله را حمل می کنند خطرناک باشد.

نکاتی برای تزریق عضلانی  آسانتر

برای به حداقل رساندن ناراحتی احتمالی قبل از تزریق به نکات زیر دقت نمایید :

 • قبل از تمیز کردن محل تزریق با پد الکلی ، یخ یا یک کرم بی حس کننده موضعی را می توانید در محل تزریق قرار دهید.
 • اجازه دهید الکل قبل از تزریق کاملاً خشک شود. در غیر این صورت ، ممکن است باعث سوزش شود.
 • قبل از کشیدن دارو به داخل سرنگ ، ویال دارو را با مالیدن آن بین دستان خود گرم کنید.

عوارض تزریق عضلانی چیست ؟

طبیعی است که بعد از تزریق عضلانی ، برخی از ناراحتی ها را تجربه کنیم. اما علائم خاص ممکن است نشانه یک عارضه جدی تر باشد. در صورت تجربه این نشانه ها فوراً با پزشک یا ارائه دهنده خدمات درمانی تماس بگیرید:

 • درد شدید در محل تزریق

 • سوزن سوزن شدن یا بی حسی

 • قرمزی ، تورم یا گرمی در محل تزریق

 • خونریزی طولانی مدت

 • علائم یک واکنش آلرژیک ، مانند مشکل در تنفس یا تورم صورت

همچنین طبیعی است که در مورد انجام یا دریافت تزریق ، به خصوص نحوه تزریق عضلانی تزریق عضلانی به دلیل بزرگ بودن سایز سر سوزن ، اضطراب داشته باشید. مراحل را چندین بار بخوانید تا زمانی که احساس راحتی با این روش را داشته باشید .

منبع : healthline

اشتراك گذاری نوشته


تخفیف ویژه کاندوم 3 تایی و 12 تایی (کد تخفیف festival98) / تخفیف ویژه ماسک سه لایه (کد تخفیف face98)