تاریخچه سوند فولی

اشتراك گذاری نوشته

تاریخچه سوند فولی

تاریخچه سوند فولی  و رشد و تکامل این ابزار پر مصرف تجهیزات پزشکی را در این مقاله مطالعه نمایید . کلمه  کاتتر “catheter”  واژه یونانی به معنای “اجازه دادن یا ارسال از کار افتاده” است. کاتترها در اوایل سال ۳۰۰۰ مورد استفاده قرار گرفتند. کاتترهای قابل انعطاف در قرن ۱۱ تولید شده است. در آن زمان، نقره به عنوان پایه کاتتر مورد استفاده قرار گرفت . کاتترهای سر کج در قرن های ۱۸ و ۱۹ به منظور تسهیل کاتتریزه کردن مردان توسعه یافت .

آنچه در این مقاله می خوانید :

  • ریشه واژه کاتتر

  • کاتترهای اولیه

  • توسعه کاتتر

  • مقیاس فرانسوی Charriere

  • تکنیک کاتتریزه متناوب تمیز

تاریخچه سوند فولی

ریشه واژه کاتتر

کلمه  کاتتر “catheter”  واژه یونانی به معنای “اجازه دادن یا ارسال از کار افتاده” است. کاتترها در اوایل سال ۳۰۰۰ مورد استفاده قرار گرفتند. این ابزار تجهیزات پزشکی برای رفع احتباس ادراری دردناک مورد استفاده قرار می گرفتند. در آن زمان، بسیاری از مواد برای شکل دادن  به کاتتر توخالی، از جمله کاه ، برگ نخل خرما ، سر توخالی پیاز، و همچنین طلا، نقره، مس، برنج و سرب مورد استفاده قرار می گرفت.

کاتترهای اولیه

کاتترهای قابل انعطاف در قرن ۱۱ تولید شده است. در آن زمان، نقره به عنوان پایه کاتتر مورد استفاده قرار گرفت زیرا می توانست به هر شکل دلخواهی خم شود و به نظر می رسید عملکرد آنتی سپتیک ( عفونی کننده ) داشته باشد.

بنجامین فرانکلین، مخترع و دولتمرد مستعمراتی ، کاتترهای نقره ای را برای استفاده توسط برادر بزرگترش جان استفاده کرد. جان از سنگ کلیوی رنج می برد و نیاز به انجام درمان روزانه به منظور گذاشتن یک کاتتر فلزی بزرگ به مثانه اش داشت. فرانکلین برای کاهش درد درمان روزانه برادرش ، با یک نقره کار محلی برای طراحی کاتتر انعطاف پذیر شروع به کار کرد. او برای جان نوشت : این ابزار به اندازه مورد نظر انعطاف پذیر است و تصور می کند که به راحتی و بدون چرخش می تواند از سوراخ های بدن عبور کند . سوراخ های دو طرف کاتتر به منظور تخلیه آسان ادرار طراحی شده بودند.

کاتتر

کاتتر

توسعه کاتتر

کاتترهای سر کج در قرن های ۱۸ و ۱۹ به منظور تسهیل کاتتریزه کردن مردان توسعه یافت . و در حال حاضر همچنان برای انجام این کار در پزشکی کاربرد دارند. کاتترهای ساخته شده از لاستیک در قرن هجدهم توسعه یافتند اما نسبت به دمای بدن ضعیف بودند و در مثانه تخریب می شدند. با ظهور جوشکاری لاستیکی، توسط Goodyear در سال ۱۸۴۴، مقاومت و دوام کاتتر بهبود یافت و اجازه تولید انبوه را داد. لاستیک لاتکس در دهه ۱۹۳۰ در دسترس قرار گرفت. دکتر فردریک E.B. فولی (متخصص اورولوژیست سنت پل) کاتتر بالون لاتکسی را در یک جلسه علمی اورولوژی در سال ۱۹۳۵ معرفی کرد. اگرچه او برای ثبت اختراع خود دردسرهایی داشت و در نهایت به نام شخص دیگری ثبت شد،اما این کاتتر به عنوان “فولی / Foley” شناخته شده است. اولین کاتترهای خود مراقبتی با سرهای شاخه ای  (Malecot نامیده می شود) یا شانه های انعطاف پذیر (Pezzer نامیده می شود) با گره خوردن به آلت تناسلی مردان یا به شکاف ناحیه تناسلی زنان مورد استفاده قرار گرفت.

مقیاس فرانسوی Charriere

مقیاس فرانسوی Charriere برای توصیف قطر خارجی کاتتر مورد استفاده قرار گرفت. بنابراین اصطلاح ” French (Fr)” واحد اندازه گیری کاتتر انتخاب شد. Joseph-Frederic-Benoit Charriere یک سازنده ابزار جراحی پاریسی در قرن ۱۹ بود. به عنوان مثال  ۱۲ French  تقریبا ۴ میلی متر در قطر خارجی (۰.۳۳ میلیمتر = ۱ French [Fr]) است. در کشورهای فرانسوی، کاتتر ممکن است به عنوان Charriere یا اختصار Ch شناخته شود. کاتتریزاسیون مثانه به دلیل اصول ضد عفونی لیستر (۱۸۶۷) کاملا بی خطر بود. اما بسیاری از پزشکان همچنان نگران عفونت های مرتبط با کاتتر بودند زیرا بیماران هنوز با وجود علایم آنتی سپتیک “تب کاتتر” (عفونت سیستمیک) در حال گسترش بودند.

تکنیک کاتتریزه متناوب تمیز در تاریخچه سوند فولی

پس از جنگ جهانی دوم، سر لودویگ گاتمن (Sir Ludwig Guttman) مفهوم کاتتریزاسیون متناوب استریل را در بیماران با آسیب نخاعی معرفی کرد. برای سالیان بسیار ، تکنیک استریل برای کاتتریزاسیون استفاده شد. در سال ۱۹۷۱ دکتر جک لاپیدس (Dr. Jack Lapides) از دانشگاه میشیگان در آن Ann Arbor تکنیک کاتتریزه متناوب تمیز را معرفی کرد. نظریه دکتر Lapides این بود که باکتری تنها علت عفونت نیست . وی معتقد بود که باقی مانده های ادرار و سایر موارد نیز می توانند علت این عفونت باشند. اما این واقعیت که  تکنیک کاتتریزه متناوب تمیز (CIC ) در شرایط کاملا استریلی انجام نمی شد ، دکتر لاپیدس هنوز احساس می کرد که کاتترهای ماندگار مفید تر است . در ابتدا، لاپیدس در جهان ارولوژی مورد استهزاء قرار گرفت. سه دهه پس از این بحث، کاتتریزاسیون متناوب تمیز باقی ماند و روش ترجیح داده شده برای درمان احتباس  مزمن ادرار و مثانه نوروژنیک (اختلال ادرار مثانه ) قرار گرفت. تغییرات نظارتی اخیر در برابر استفاده مجدد کاتتریزه متناوب تمیز به منظور تلاش برای کاهش خطر ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری مرتبط با کاتتر بیشتر توصیه شده است.

منبع : urotoday


تخفیف ویژه کاندوم 3 تایی و 12 تایی (کد تخفیف festival98) / تخفیف ویژه ماسک سه لایه (کد تخفیف face98)