تاریخچه دستکش لاتکس

تاریخچه دستکش لاتکس

تاریخچه دستکش لاتکس

اشتراك گذاری نوشته

تاریخچه دستکش لاتکس

علم-و-سلامتی-تاریخچه-پزشکی-دستکش-لاتکس

 

تاریخچه دستکش لاتکس

اکثر افراد از تاریخچه دستکش های لاتکس پزشکی بی اطلاع هستند. در واقع، آنها زمان اولین استفاده از این نوع دستکش را نمی دانند. این محصولات تغییرات بسیاری از زمان اولین استفاده طی یک قرن پیش تاکنون داشته اند.

این دستکش ها در ابتدا در سال ۱۸۸۹ میلادی مورد استفاده قرار گرفتند. در طول این مدت صنعت بهداشت و درمان شروع به استفاده از دستکش جراحی نمود. به منظور ساده نمودن در دست کردن این دستکش ها  روش های متفاوتی مانند خیس کردن و یا استفاده از پودرهای گرد مختلف بکار گرفته شد.

این پودرها شامل کربنات کلسیم، پودر تالک، تنوعی از محصولات نشاسته، و ترکیبی از تالک ، هاگ و پودر لیکا پدیم (Lycopodium)است. لیکاپدیم به عنوان اولین روان کننده برای دستکش های لاتکس پزشکی استفاده شد.

این ماده تقریباً به مدت چهار دهه مورد استفاده قرار گرفت، قبل از آن مشخص شده بود که این ماده اثرات مضرری برای کاربر دارد؛ لذا استفاده از این ماده کاهش و سپس متوقف شد. در عوض، تولیدکنندگان دستکش از پودر تالکم، که یک روان کننده ی غیرقابل جاذب بود، استفاده نمودند.

عوارض لاتکس

در دهه ی ۴۰ میلادی مشخص شده که این پودر دارای عوارضی است. این عوارض شامل تشکیل چسبندگی و گرانولوما (نشانه ی التهابی که در بسیاری از بیماریها به دنبال تحریک مزمن سیستم ایمنی یافت می شود.) بودند.

در سال ۱۹۷۴ میلادی نوعی پودر مبتنی بر آرد ذرت در صنعت بهداشت برای استفاده در این نوع دستکش ها بکار گرفته شد. این پودر غیرقابل تحریک و غیرقابل جذب بود. در اوایل دهه ی ۷۰ میلادی، استفاده از این پودر در دستکش های لاتکس پزشکی آغاز شد.

دستکش های مورد استفاده در جراحی اساساً از لاتکس طبیعی یا مصنوعی ساخته می شوند. استفاده از دستکش های لاتکس پزشکی قدمتی صد ساله دارد. دلایل بسیاری برای استفاده از این دستکش ها در معاینات و جراحی ها وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به انعطاف پذیری و استحکام این دستکش ها اشاره نمود، چرا که دست کاربر به راحتی داخل دستکش می شود و به وی اجازه می دهد همه چیز را به راحتی لمس نماید که باعث بهبود عملکرد متخصصان و جراحان پزشکی می شود.

 

منبع : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

 

 

    مقاله پیشنهادی : کاندوم بدون لاتکس