بیماری سلول داسی شکل

بیماری-سلول-داسی-شکل

اشتراك گذاری نوشته

بیماری سلول داسی شکل

بیماری-سلول-داسی-شکل

بیماری سلول داسی شکل

بیماری سلول داسی شکل چیست ؟

بیماری سلول داسی شکل از جمله اختلالات مربوط به سلولهای قرمز خون است. نام “سلول داسی شکل” از شکل هلالی سلول گرفته شده است.

این سلولهای قرمز خون به راحتی از طریق رگ های خونی حرکت می کنند، و اکسیژن هر قسمتی از بدن را می گیرند. این سلولها می توانند منجر به گرفتگی رگ ها شده و با گرفتن اکسیژن متوقف می شوند. این عمل می تواند باعث درد زیادی شود. همچنین می تواند به اندام ، عضلات ، و استخوان ها آسیب وارد سازد.

بیماری سلول داسی  به معنای نبرد طولانی شخص با درد ، عفونت ، کم خونی و حتی سکته مغزی است. اما بسیاری از افراد می توانند با بالا بردن کیفیت زندگی این بیماری را مدیریت کنند.

چه چیزی باعث بیماری سلول داسی  می گردد ؟

بیماری سلول داسی شکل یک بیماری ارثی می باشد یعنی از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود. کودک می تواند دو ژن یک سلول داسی  از هر والد به ارث بگیرد. البته داشتن این حالت به معنای دارا بودن بیماری نبوده و صرفاً حاکی از این مسئله است که شما حامل این ژن می باشید و می توانید آنرا به فرزند خود منتقل نماید.

علائم بیماری سلول داسی شکل

بحران این بیماری با رویدادهای دردناک همراه است و درد شایع ترین علامت بیماری داسی  است. این درد زمانی رخ می دهد که سلول های داسی  در رگ های خونی گیر کرده و باعث مسدود شدن جریان خون می گردند. این حالت باعث درد در دست ها ، پاها ، شکم ، پشت ، یا قفسه سینه می گردد.

کم خونی در بیماری داسی 

افراد مبتلا به بیماری سلول داسی  اغلب دچار کم خونی ناشی از کمبود گلبول های قرمز خون می شوند. این کم خونی باعث احساس ضعف و خستگی می شود. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است در نگاه اول رنگ پریده به نظر آیند. پوست و سفیدی چشم ایشان ممکن است مایل به رنگ زرد (مانند یرقان) مشاهده شود.

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

    مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی برای زنان باردار