بیماری ابولا چیست؟

بیماری ابولا چیست؟

تازه-های-سلامتی-بیماری-ابولا

اشتراك گذاری نوشته

بیماری ابولا چیست؟

تازه-های-سلامتی-بیماری-ابولا

بیماری ابولا چیست؟

ویروس ابولا یا ایبولا (Ebola Virus) از کشنده ترین ویروس هاست که باعث بیماری شدید در انسان و پستانداران می شود . ابولا به طور مرگباری در میان انسان ها و میمون ها در آفریقا شایع شد.

این ویروس نخستین بار در سال ۱۹۷۶ میلادی شناخته شد. در سال ۱۹۷۶ ابولا حدود ۳۰۰ نفر را مبتلا کرد و با شیوع آن از هر ۱۰ نفر مبتلا به آن ۹ نفر کشته شدند و در سال ۱۹۹۵ این ویروس جان ۸۰% از مبتلایان را گرفت . در سال ۲۰۱۴ نیز با انتشار مجدد این ویروس که از گینه شروع شد و به کشورهای سیرالئون و لبریا گسترش یافت و جان حدود ۷۰۰ نفر را گرفت .

نام این ویروس از یکی از رودخانه های کشور زئیر ، که امروزه جمهوری دموکراتیک کنگو نام دارد ، گرفته شده و اینکه این بیماری برای اولین بار در کشور کنگو دیده شد. این ویروس از طریق تماس با مایعات بدن از فرد آلوده منتقل می شود ، و می تواند تا ۲۱ روز بعد از عفونت علائم آن ظاهر گردد .

نشانه های این بیماری شامل تب ، ضعف عضلانی ، درد گلو ، و سپس استفراغ ، بثورات ( جوش زدن ) بر روی پوست و خونریزی می باشد.

اخیراً دانشمندان واکسنی ساخته اند که موش ها را در برابر  این ویروس مهلک محافظت می نمایند . پژوهشگران دانشگاه آریزونا واکسن جدیدی حاوی پروتئین ویروسی مصنوعی ساخته اند که سیستم ایمنی بدن را به تشخیص بهتر ویروس ابولا تحریک می کند و اثر بلند مدت آن از واکسن های مشابه قبلی بیشتر است ؛ چرا که مدت واکسن هایی که پیش از این ساخته می شدند قابلیت ذخیره سازی بلندمدت نداشته و در یک بازه ی طولانی مدت اثرات آن از بین می رفت .

منبع : گروه علم و سلامتی روبینا بازار