باورهای غلط در مورد سرطان سینه

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

اشتراك گذاری نوشته

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

باورهای غلط در مورد سرطان سینه موضوع این مقاله سلامت زنان از مجموعه مقالات کمپین آگاهی و سلامت شرکت روبینا بازار است .

فقط زنانی با پیشینه خانوادگی سرطان سینه ، در خطر هستند .

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

واقعیت : تشخیص سرطان سینه تقریبا در ۷۰ % از خانمها  قابل شناسایی نیست . اما این تاریخچه خانوادگی آنها را به خطر می اندازد : اگر یک نسل درجه یک ( پدر یا مادر – خواهر یا برادر یا بچه ) قبلا سرطان سینه داشته و یا دارد خطر پیشرفت بیماری در شما دو برابر میشود . داشتن دو نسل درجه یک با این بیماری خطر ابتلای شما را حتی بیشتر هم میکند .

پوشیدین لباس زیر خطر ابتلا به سرطان سینه را بالا میبرد

واقعیت : ادعای اینکه لباس زیر سیستم لنفاوی سینه را فشرده میکند و باعث تجمع سموم و سرطان سینه میشود به طور کلی غیر علمی شناخته شده است . در مجموع نه مدل لباس زیری که می پوشید نه تنگ بودن آن و دیگر لباسهای شما هیچ ارتباطی به خطر ابتلا به سرطان سینه ندارد .

بیشتر برآمدگیها سرطان زا است.

واقعیت : تقریبا ۸۰% از برآمدگیهای سینه خانمها ناشی از تغییرات خوش خیم تخمدانها و یا دیگر حالات میباشد که به هر حال پزشکان توصیه میکننند که خانمها هرگونه تغییر را اطلاع دهند ، چون فهمیدن زود هنگام ابتلا به سرطان سینه بسیار مفید است .

در معرض هوا قرار گرفتن تومور در طول عمل جراحی موجب گسترش سرطان میشود.

واقعیت : عمل جراحی باعث ابتلا به سرطان سینه و گسترش آن نیست تا آنجایی که دانشمندان میتوانند تا امروز از این تحقیق بگویند .

به هر حال پزشک شما در طول جراحی باید متوجه شود که سرطان شما گسترده تر از چیزی است که قبلا تصور کرده است . تعدادی مطالعات روی حیوانات نشان داده که بیرون آوردن تومور ابتدایی گاهی اوقات باعث رشد غدد سرطانی میشود ، اما فقط به طور موقت : این در انسانها نشان داده نشده .

جراحی زیبایی سینه میتواند خطر سرطان را بالا ببرد.

واقعیت : با توجه به تحقیقات ، خانمها با جراحی زیبایی سینه در معرض خطر سرطان سینه نسیتند . ماموگرافی معمولی همیشه روی این خانمها خوب جواب نمیدهد بنابراین گاهی اوقات اشعه X نیاز دارد به طور کامل بافت سینه را بیشتر مورد بررسی قرار دهد .

شانس ابتلا به سرطان سینه در همه خانمها یک در هشت است.

واقعیت : به همان اندازه که بزرگ میشوید، خطر هم افزایش میابد . در سن ۳۰ سالگی شانس تشخیص شروع سرطان سینه در یک خانم ۱ در ۲۳۳ است و وقتی به سن ۸۵ سالگی رسید این شانس به ۱ در ۸ افزایش میابد .

مصرف ضد تعریق ها خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش میدهد .

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

واقعیت : انجمن سرطان امریکا این شایعه را رد میکند اما اعلام نموده که به تحقیقات بیشتری نیاز است . یک مطالعه کوچک تاثیر پارابن ( پارابن ها نگهدارنده های شیمیایی در محصولات آرایشی هستند ) روی نمونه کوچکی از تومور سرطان سینه نشان داده است.

پارابن ها ، به عنوان نگهدارنده در بعضی ضد تعریق ها استفاده میشوند ، خواصی مثل استروژن ضعیف دارند ، اما مطالعه در این مورد هیچگونه علت و ارتباطی بین پارابن و سرطان سینه نشان نداده ، و قطعا هچ منبع پارابنی در تومور شناسایی نکرده است .

خانمهایی با سینه کوچک شانس کمتری برای ابتلا به سرطان سینه دارند .

واقعیت : هیچ ارتباطی بین سایز سینه شما و خطر ابتلا به سرطان سینه وجود ندارد . آزمایشات بالینی سینه حتی ماموگرافی و ام آر آی در سینه های خیلی بزرگ خیلی دشوارتر است . اما همه خانمها صرف نظر از سایز سینه  باید چک اپ و عکس برداری معمول را انجام دهند .

سرطان سینه همیشه از یک توده به وجود می آید .

واقعیت : یک توده نشان دهنده سرطان سینه است .( یا یکی از چندین مورد خوش خیم سینه ) اما خانمها باید گوش به زنگ نوع دیگری از تغییر که نشانه سرطان است باشند .این شامل تورم ، سوزش پوست یا تو رفتگی ، درد سینه و یا نوک سینه ، تو رفتگی نوک سینه ( برگشت به داخل ) ، قرمزی ، حالت فلسی داشتن ، ضخیم شدن پوست سینه یا نوک سینه یا تخلیه شیر غیر از شیر مادر .

قبل از اینکه تومور در سینه به اندازه ای رشد کند که قابل احساس کردن باشد ، در غدد لنفاوی زیر بغل گسترش پیدا میکند از طرف دیگر یک ماموگراف باید سرطان را جوری خارج کند که به هیچ عنوان علائم خارجی نداشته باشد .

شما نمیتوانید بعد از ماستکتومی (برداشتن قسمتی از سینه) دچار سرطان سینه شوید.

واقعیت : بعضی از خانمها بعد از برداشتن قسمتی از سینه ، در محل زخم، به سرطان سینه دچار میشوند .یا سرطان اصلی گسترش میابد .برای خانمهایی که در معرض خطر بالایی از سرطان سینه هستند و برای پیشگیری سینه شان را تخلیه میکنند هنوز یک شانس هر چند کوچک وجود دارد که به سرطان سینه دچار نمیشوند .

پیشینه سرطان سینه در خانواده پدری به اندازه خانواده مادری روی شما تاثیر نمیگذارد .

واقعیت : در فهمیدن خطر ابتلا به سرطان سینه پیشینه خانواده پدری همانقدر مهم که در خانواده مادری تان مهم است .

اما در فهمیدن خطر سکته مغزی از سمت خانواده پدری شما احتیاج دارید که ابتدا در خانمها جستجو کنید . حال آنکه مردها هم به سرطان سینه دچار میشوند ولی خانمها در برابر آن آسیب پذیر ترند . سرطانهای مرتبط با آقایان ( مثل پروستات زودرس یا سرطان روده ) هنگام بررسی در پیشینه پدری و مادری ، هر دو ، مهم هستند.

کافئین عامل سرطان سینه است.

واقعیت : هیچ ارتباطی بین نوشیدن کافئین و سرطان سینه پیدا نشده در حقیقت محققان میگویند که کافئین در واقع خطر را پایین می آورد . تا کنون هیچ نشانه ای از این که کافئین با سرطان سینه در ارتباط باشد ، کشف نشده است.

اگر شما در خطر ابتلا به سرطان سینه هستید ، کارهای کوچکی میتوانید انجام دهید اما مواظب نشانه ها باشید.

واقعیت : کارهای زیادی هست که خانمها میتوانند برای پایین آوردن خطر انجام دهند ، مثل کاهش وزن  در صورت چاق بودن ، تمرین های منظم ، کم کردن یا قطع کردن مصرف الکل ، چک کردن دقیق سینه ها ، داشتن تستهای بالینی و ماموگرافی های منظم و ترک سیگار .

بعضی از خانمهایی که  در معرض خطر بالایی هستند ترجیح میدهند با تخلیه سینه شان خطر را تقریبا ۹۰% پایین بیاورند .آنها میتوانند مراحل محافظتی مثل داشتن ام آر آی منظم ، بررسی شیمی درمانی با درمانهایی مثل تاموکسیفن ، و شرکت در جلسات بالینی  را انجام دهند .

خانمهایی با سینه های افتاده ( که با تغییرات فیبروکیستیک سینه هم از آن یاد می شود.  ) در معرض خطر بالایی از پیشرفت سرطان سینه هستند .

واقعیت : در گذشته ، خانمهایی با سینه های افتاده ، متراکم ، یا سینه کیست ساز باور داشتند که در خطر بالای ابتلا به سرطان سینه قرار دارند ، ظاهراً ارتباطی بین این دو قضیه وجود ندارد  . با این حال وقتی شما سینه افتاده دارید سخت میتوانید فرق بین بافت نرمال و بافت سرطان زا را متوجه شوید. پس شما باید این هشدار کاذب را تجربه کنید .

ماموگرافی سالانه شما را در معرض پرتوهای زیادی قرار میدهد که خطر ابتلا به سرطان را بالا میبرد .

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

واقعیت : در حالی که این واقعیت وجود دارد که در ماموگرافی تشعشع وجود دارد، اما میزان آن آنقدر ناچیز است که در برابر نتایج مهمی که نشان می دهد، خطر تشعشع را در حاشیه قرار می دهد. ماموگرافی ها می توانند توده ها را قبل از اینکه شما احساس کنید، شناسایی نمایند و لذا شانس شما را در درمان بالاتر می برند. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که زنان ۴۰ سال به بالا سالانه یا هر دو سال یکبار ماموگرافی را انجام دهند.

بای پس سوزنی میتواند سلول های سرطانی را تحریک کند و باعث شود که  در قسمتهای دیگر بدن منتشر شود.

واقعیت : شواهد قطعی برای این ادعا وجود ندارد . با وجود نگرانی های قبلی مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۴ ، هیچ رابطه ای میان انتشار سریع سرطان میان بیمارانی که در حال انجام بای پس سوزنی بودند و انهایی که این روش را انجام نداده اند، نشان نداد .

بعد از بیماری های قلبی ، سرطان سینه قاتل اصلی خانمهاست.

واقعیت : سرطان سینه در سال تقریبا ۴۰۰۰۰ زن را در آمریکا میکشد اما سکته مغزی ( ۹۶۰۰۰ نفر ) ، سرطان ریه ( ۷۱۰۰۰ نفر) و بیماریهای مزمن تنفسی ( ۶۷۰۰۰ نفر) هر کدام عامل مرگ بسیاری هستند.

اگر جواب ماموگرافی شما منفی است ، هیچ چیز دیگری نیست که نگران آن باشید.

واقعیت : با وجود اهمیت غربالگری و تشخیص سرطان سینه ، ماموگرام ها در حدود ۱۰ تا۲۰ درصد قادر به تشخیص سرطان سینه نیستند . به همین خاطر تست غربالگری سینه و تست فیزیکی معاینه سینه توسط خود شخص تا حد بسیاری مهم است .

صاف کننده های  مو در افریقا و امریکا علت سرطان سینه در زنان است.

واقعیت : یک مطالعه بزرگ در سال ۲۰۰۷ در موسسه ملی سرطان بالا رفتن خطر ابتلا به سرطان سینه ناشی از استفاده از صاف کننده های مو یا آرام بخشها را پیدا نکرد .شرکت کنندگان در مطالعه شامل خانمهای امریکایی و افریقایی بودند که از صاف کننده های مو ۷ بار یا بیشتر در طول ۲۰ سال استفاده کردند بودند .

برداشتن همه سینه یک شانس بهتر برای نجات پیدا کردن از سرطان و پرتو درمانی به شما میدهد.

واقعیت : نرخ زنده ماندن در خانمهایی که جراحی سینه داشته اند  و خانمهایی که برای پیشگیری قسمتی از سینه شان را تخلیه و پرتو درمانی را دنبال میکنند یکسان است . به هر حال چند مورد مثل بیماری DCIS پیشرفته ، جهش ژنی BRCA ، یا تومورهای خاص بزرگ وجود دارند که تخلیه سینه و پرتو درمانی نمیتواند گزینه مناسبی برای درمانشان باشند .

خطر ابتلا به سرطان سینه در خانمهای سنگین وزن مانند دیگر خانمها است.

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

واقعیت : چاق بودن و یا سنگین وزن بودن خطر ابتلا به سرطان سینه را بالا نمیبرد ، مخصوصا اگر شما یائسه باشید و یا در طول زندگی اضافه وزن پیدا کردید .

درمانهای باروری خطر ابتلا به سرطان سینه را بالا میبرد .

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

واقعیت : با توجه به ارتباط استروژن با سرطان سینه ، درمانهای باروری مورد شک هستند . اما در چندین مطالعه متوجه شدند که در مادران آینده نگر خطر بالای ابتلا به سرطان سینه وجود ندارد . در حال حاضر ، مطالعات بلند مدت تصادفی اندکی این نگرانی را رد کرده اند. برای یافتن جواب قطعی ، پژوهش های بیشتری لازم است.

زندگی در مجاورت کابل های فشار قوی برق باعث سرطان سینه میشود.

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

باورهای غلط در مورد سرطان سینه

واقعیت : مطالعات سال ۲۰۰۳ نیویورک ، با هدف توضیح اینکه  چه چیزی باعث بروز سرطان سینه در مناطق خاصی در لانگ آیلند نیویورک میشود ، هیچ ارتباطی بین این بیماری و میدان مغناطیسی که توسط کابلهای برق ایجاد میشوند پبدا نکرد .تحقیق در مورد خطر عوامل زیست محیطی در حال انجام است .

داشتن سقط جنین خطر ابتلا به سرطان سینه را بالا میبرد.

واقعیت : به دلیل اینکه سقط جنین در طول دوران بارداری باعث آسیب به چرخه هورمونها میشود ، تعداد زیادی مطالعه در این زمینه مورد بررسی قرار گرفت ، اما هیچ نتیجه قطعی برای آن پیدا نشد .

سرطان سینه قابل پیشگیری است.

واقعیت : افسوس نخورید ، با اینکه شناسایی عوامل خطر ( مثل پیشینه خانوادگی ، موروثی بودن و جهش ژنتیکی ) و تغییر سبک زندگی ( کاهش و یا ترک الکل ، کم کردن وزن ، داشتن تمرینات منظم ، غربالگری و ترک سیگار ) میتواند خطر را پایین بیاورد ، تقریبا در ۷۰ درصد از خانمهایی که سرطان سینه در آنها تشخیص داده شده فاکتوری برای تشخیص میزان خطر نیست ، یعنی این بیماری با عامل غیر قابل توضیحی ارتباط دارد .

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار