باند زخم بندی و انواع آن

باند زخم بندی و انواع آن

اشتراك گذاری نوشته

باند زخم بندی و انواع آن

باند-زخم-بندی-و-انواع-آن

باند زخم بندی و انواع آن

باند زخم بندی یا باند پانسمان یک قطعه اساسی مورد استفاده در نگه داری ابزار و تجهیزات پزشکی، مانند پانسمان یا آتل، بکار می رود؛ این باندها همچنین برای نگه داری قسمتی از بدن مورد استفاده قرار می گیرد. در طی خون ریزی های شدید یا نیش سمی مار به منظور کند نمودن جریان خون از باند زخم بندی استفاده می شود.

باند زخم بندی در طیف وسیعی از انواع مختلف، از نوار پارچه  تا باندهای تخصصیِ طراحی شدهِ برای یک عضو خاص  یا قسمتی از بدن تولید می گردد، اگرچه باند زخم بندی اغلب در بعضی جراحات به عنوان یک محافظ، و در مواردی به صورت یک روکش  به کار می رود.

در محاورات آمریکایی، کلمه “باند زخم بندی/ پانسمان” اغلب به معنای زخم بندی استفاده می شود، که به طور مستقیم برای جراحات استفاده می شود، در حالی که باند زخم بندی به صورت فنی تنها به منظور حفاظت از مرهم زخم بندی-  به طور مستقیم برای زخم بکار نمی رود- استفاده می شود.

گاز پانسمان (گاز پانسمان غلتکی)

یک نوع گاز دارای خاصیت جذب کنندگی است. این نوع گاز در عرض ها و طولهای مختلف تولید می شود. رایج ترین انواع باند زخم بندی، گاز پانسمان است. یک نوار بافته شده از یک دیواره جاذب از تِلفا (Telfa) برای ممانعت از بهم چسبیدن جراحات، که می تواند در هر طول و عرضی وجود داشته باشد. یک گاز پانسمان می تواند برای هر کاربرد زخم بندی از جمله قرار گرفتن در محل زخم بندی استفاده می شود.

پانسمان فشاری

واژه “پانسمان فشاری” طیف گسترده ای از باندهای پانسمان را با کاربردهای مختلف توصیف می کند. باند فشاری با کشش پائین برای حفاظت از زخم دست، به خصوص برای انگشتان بکار می رود. این نوع از باندها معمولاً برای یک عضو بدن (عموماً برای درمان  زخم وریدی) استفاده می شود.  این باند قادر به کوتاه شدن در اطراف عضو جراحت دیده می باشد و لذا در هنگام فعالیت به آن عضو فشاری وارد نمی شود. این نیروی درونی ،که فشار در حال استراحت نامیده می شود، برای راحتی و حفاظت در درمانهای طولانی مدت به کار می رود.

باند زخم بندی مثلثی

این باند که به عنوان باند کرواتی نیز شناخته می شود، یک باند مثلثی است که از یک پارچه سه گوشه زاویه دار تشکیل شده است، و اغلب بوسیله گیره های ایمن برای محکم نگه داشتن در محل استفاده می شود. این باند می تواند به صورت کاملاً باز مثل یک قلاب، چندلا مانند یک باند معمولی، و یا برای کاربردهای ویژه، مثلاً برای سر، به کار می رود.

باند زخم بندی لوله ای

این نوع باند به صورت یک دایره بهم پیوسته بافته شده است. از این باند به عنوان یک مرهم زخم بندی یا وسایل شکسته بندی برای اعضاء بدن، یا برای حفاظت از اندام رگ به رگ شده، یا توقف خونریزی استفاده می شود.

منبع : گروه علم و سلامتی روبینا بازار