انتخاب ماسک تنفسی مناسب در آلودگی هوا

انتخاب ماسک تنفسی مناسب در آلودگی هوا

ماسک تنفسی

اشتراك گذاری نوشته

انتخاب ماسک تنفسی مناسب در آلودگی هوا

ماسک تنفسی

انتخاب ماسک تنفسی مناسب در آلودگی هوا

ماسک های هوا یا ماسک تنفسی یک راه موثر برای افرادی است که می خواهند در معرض حداقل آلاینده ها باشند. اما انتخاب ماسک مناسب در آلودگی هوا چگونه است ؟

آلودگی هوا یکی از بدترین فاجعه های زندگی شهری است.  روزنامه ها و رسانه های اجتماعی پر از مطالبی در مورد خطرات آلودگی هوا و نحوه مقابله با آن هستند. علیرغم اقدامات شدیدی بسیاری از دولت ها همچنان شهرهای بزرگ با این بحران رو به رو هستند.

اعتقاد بر این است که ذرات ریز معلق در هوا با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون برای سلامت انسان مضر است . علت این خطر این است که افراد از طریق بینی و موی بینی به زور طبیعی قادر به فیلتر کردن این ذرات نمی باشند.

در شرایطی که وضعیت از این مورد هم بدتر می گردد هرگز نمی توان بدون ماسک در این هوا قرار گرفت . انتخاب مناسب ماسک های تنفسی از شما در برابر این آلودگی ها محافظت می نماید.

 

انتخاب ماسک تنفسی مناسب در آلودگی هوا

انتخاب ماسک تنفسی مناسب در آلودگی هوا

 • اجتناب از ماسک های جراحی

ماسک های جراحی شایع ترین نوع ماسک های موجود در بازار هستند. ماسک های جراحی به راحتی در بازار قابل دسترس و تهیه هستند. اما پزشکان معتقدند این نوع ماسک ها ناکارآمد بوده و نباید در مواقع آلودگی هوا استفاده شوند.   

 

 • ورودی هوا در ماسک های فیلتردار

متخصصین مراقبت های تنفسی و مراقبت های ویژه می گویند بسته به نوع محیطی که در آن قرار می گیرید بایستی ماسک مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال افرادی که فعالیت ورزشی می کنند باید ماسک فیلتردار با دو دریچه انتخاب نمایند و افرادی که عادت به پیاده روی دارند ماسک فیلتردار مانند ماسک N95 با یک دریچه را انتخاب کنند.

 

 • ماسک با فیلترهای ریز میکرون

ماسک های فیلتردار برای جلوگیری از ورود ذرات معلق بسیار ریز طراحی شده اند. هر چقدر ماسک فیلتردار داری فیلترهای ریز میکرون قوی تری باشد به همان نسبت قیمت آن ماسک هم در بازار بالاتر است.

 

 • راحتی در استفاده از ماسک

کارشناسان خاطر نشان می کنند که یک ماسک تنفسی زمانی موثر است که در عین حال که ویژگی های مربوطه را دارد . در استفاده هم راحت باشد. همچنان که هر گونه راه ورودی نامناسب در ماسک بر اثربخشی آن تاثیر گذار است در عین حال نیز زمانی که استفاده از ماسک آلودگی هوا راحت نباشد می تواند در موثر بودن ماسک تنفسی تاثیر گذار باشد. ماسکی که فضای کافی برای تنفس را فراهم نکند قطعاً ماسک مناسبی نخواهد بود.

 

 • انتخاب ماسک مناسب

فیلتر نوع N با رتبه بندی کارآیی ۹۹ گزینه ای مناسب برای تعادل در انتخاب ماسک چه در هزینه و چه در کارآیی است. شرکت های بسیاری ماسک های تنفسی تولید می کنند و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. برای مثال برخی ماسک های تنفسی دارای فیلتری با طول عمر بالاتر و برخی ماسک های تنفسی نیز دارای مزیت استفاده راحت تر هستند.

 

 • هزینه خرید ماسک تنفسی

قطعا بر اساس نوع و کارآیی ماسک تنفسی که انتخاب می کنید هزینه خرید ماسک نیز متفاوت است. ارزان ترین نوع ماسک ، ماسک سه لایه کشدار است و ماسک فیلتردار بر اساس نوع فیلتر آن متفاوت است. هر چقدر قدرت جذب ذرات معلق بالاتر رود قیمت فروش ماسک فیلتردار نیز بالاتر می رود.

 

 • بررسی قابلیت استفاده مجدد ماسک های تنفسی

بسته به کیفیت هوا میزان استفاده از ماسک تنفسی در کارآیی آن تاثیر گذار است. در کیفیت هوای بسیار بد استفاده از ماسک های فیلتردار بیشتر از یک روز توصیه نمی گردد. هنگامی که کیفیت هوا بسیار بد اعلام می گردد شما نمی توانید از ماسک های سه لایه کشدار استفاده کنید. ماسک سه لایه کشدار بیشتر در هوای با آلودگی متوسط رو به کم استفاده می گردد. مثلا در هنگامی که وارونگی هوا رخ می دهد استفاده از ماسک سه لایه کشدار توصیه نمی شود.

دقت داشته باشید که از ماسک های سه لایه کشدار تنها در زمانی محدود و معین استفاده نمایید. به هیچ عنوان نبایستی از یک ماسک سه لایه کشدار در یک روز کامل استفاده نمایید. کارآیی ماسک سه لایه کشدار به اندازه مدت زمان معین است.

 

 • از چه ماسک تنفسی در چه زمانی استفاده کنیم ؟

دقت داشته باشید شما نمی توانید از هر ماسک تنفسی در هر محیطی و برای هر کاربردی استفاده کنید. مثلا در هنگام سرماخوردگی و زمانی که آلودگی هوا در حد معمول است شما بایستی از ماسک سه لایه کشدار استفاده کنید. هنگامی که دارای ناراحتی تنفسی هستید نبایستی از ماسک فیلتردار استفاده نمایید چرا که فیلتر این ماسک ها جلوی تنفس راحت شما را می گیرند.

کودکان و افراد مسن نبایستی از ماسک های فیلتردار استفاده کنند. بهترین راه حل برای این افراد قرار نگرفتن در معرض آلودگی هوا است.

 

 • بخارات آلاینده

ماسک های فیلتردار در سه نوع فیلتر طبقه بندی می شوند R ، N و P .

ماسک فیلتردار رده ی N برای جلوگیری از استنشاق ذرات جامد طراحی شده است. ماسک فیلتردار رده N برای از بین بردن ذرات گرد و غبار مناسب است.

ماسک فیلتردار نوع R برای ذرات عادی طراحی شده و تا ۸ ساعت کارکرد دارد.

ماسک فیلتردار نوع P نسبت به سایر ماسک ها تطبیق پذیر تر هستند ، این ماسک ها در انواع آلودگی های هوا ایمن و موثر هستند. عمر مفید این ماسک های فیلتردار تا ۴ ساعت و یا ۳۰ روز استفاده می باشد.

 

 • بازدهی فیلتر ماسک های تنفسی

هر یک از فیلترها دارای کارآیی در سطح ۹۵ ، ۹۹ و ۱۰۰ هستند.  رتبه بندی ۹۹ بدین معنا است که این ماسک ها قادرند ۹۹ درصد آلاینده های هوا را به دام بیندازند. فیلتر های با رتبه بندی ۱۰۰ بهترین محافظت را در برابر آلودگی ارائه می دهد.

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

ماسک سه لایه کشدار و ماسک N95

 • ماسک سه لایه کشدار پیکولماسک سه لایه کشدار پیکول
  ۰ out of 5

  ماسک سه لایه کشدار پیکول

  ماسک سه لایه کشدار پیکول مناسب جهت جلوگیری از نفوذ آلودگی های کربنی به مجاری تنفسی، جلوگیری از انتشار بیماری های ویروسی در محیط، آلرژی سرماخوردگی، پزشکی و دندانپزشکی، برای تنفس آسان در گرد و غبار ،دود ،بو و باکتری

  این ماسک در بسته بندی های ۵۰ تایی و ۳ تایی به فروش می رسد.

  [caption id="attachment_9123" align="aligncenter" width="450"]ماسک سه لایه کشدار ماسک سه لایه کشدار[/caption]   [caption id="attachment_9122" align="aligncenter" width="1000"]ماسک سه لایه کشدار پیکول ماسک سه لایه کشدار پیکول[/caption] [caption id="attachment_9101" align="aligncenter" width="200"]تجهیزات پزشکی تجهیزات پزشکی[/caption]
  ۲,۳۷۷ ۱۰,۰۷۵ 
 • ماسک فیلتردار
  ۰ out of 5

  ماسک فیلتردار

  ماسک فیلتردار موارد برای مواقع آلودگی هوا ، نجاری، ساختمانی و رنگرزی، جلوگیری از انتشار بیماری های ویروسی در محیط، آلرژی سرماخوردگی، برای تنفس آسان در گرد و غبار ،دود ،بو و باکتری [caption id="attachment_9101" align="aligncenter" width="200"]تجهیزات پزشکی تجهیزات پزشکی[/caption]
  ۲۲,۰۷۵