انتخاب سرنگ ها و سرسوزن ها

انتخاب سرنگ ها و سرسوزن ها

انتخاب سرنگ

اشتراك گذاری نوشته

انتخاب سرنگ ها و سرسوزن ها

انتخاب سرنگ

انتخاب سرنگ ها و سرسوزن ها

انتخاب سرنگ ها و سر سوزن ها ، انواع سرنگ و سرسوزن و راهنمای خرید سرنگ از جمله موضوعات مهم این مقاله علمی در حوزه تجهیزات پزشکی است.

آنچه در این مقاله می خوانید :

 • انواع سرنگ ها و سرسوزن ها
 • آناتومی یک سرنگ
 • نحوه انتخاب سرنگ
 • انواع رایج سر سرنگ یا نوک سرنگ
 • انواع سرنگ و سرسوزن
 • ضخامت و طول سرسوزن
 • انتخاب سرنگ : راهنمای انتخاب سر سوزن
 • راهنمای خرید سرنگ و سرسوزن

 

انواع سرنگ ها و سر سوزن ها

بشتر ما می توانیم یک سرنگ با بدنه پلاستیکی و سر سوزن آن را تشخیص دهیم. برای بسیاری سرنگ وحشت دوران کودکی است و هرگز آن را فراموش نمی کنند! اما آنچه می تواند وحشت و ترس حاصل از این ابزار پزشکی را بر طرف کند، آگاهی از نوع و نحوه ی انتخاب سرنگ و سر سوزن آن است. به یاد داشته باشید همه ی سرنگ ها یکسان نیستند و برای اهداف مختلف به کار می روند.

در شکل زیر اناتومی یک سرنگ را می توانید مشاهده نمایید:

انتخاب سرنگ

انتخاب سرنگ

انواع سرنگ و سر سوزن

سرنگ ها در طرح ها و انواع مختلف در دسترس هستند. اکثر سرنگ ها یکبار مصرف بوده و بسیاری از آنها حاوی سر سرنگ هستند. تعدادی از سرنگ ها نیز بدون سر سوزن عرضه می گردند. شما می توانید سرنگ را با توجه به حجم داروی تزریقی و یا نوع استفاده ای که دارید، انتخاب کنید.

معیار انتخاب سر سوزن اندازه سر سوزن یا گیج سر سوزن است. ضخامت و اندازه سر سوزن به نوع و محل تزریق بستگی دارد. نوع بسیار شایع سرنگ ، سرنگ انسولین U-100 است و سر سوزن مورد استفاده در آن برای بیماران دیابتی کاربرد دارد.

سر سوزن

سر سوزن

نحوه انتخاب سرنگ

انتخاب سرنگ عمدتاً بر اساس حجم دارو و فشار جریان دلخواه صورت می پذیرد. حجم سرنگ ها معمولاً بر اساس سی سی یا میلی لیتر اندازه گرفته می شود. هر دو نوع اندازه گیری در حجم معادل یکدیگر هستند. مثلاً سرنگ یک سی سی همان سرنگ یک میلی لیتر است. حجم بالای تزریق دارو و یا جریان با فشار کم نیاز به سرنگ با اندازه بزرگتر دارد.

در شکل زیر می توانید اطلاعاتی که نشان دهنده اندازه سرنگ و نوع سرنگ مورد استفاده را مشاهده نمایید.

انتخاب سرنگ

انتخاب سرنگ

انواع رایج سر سرنگ یا نوک سرنگ

برخی از شایع ترین شکل های سر سرنگ عبارتند از : نوک غیر پیچی ، نوک غیر مرکزی، نوک پیچی ، و نوک مخصوص کاتتر

انتخاب سرنگ

انتخاب سرنگ

سرنگ Luer Lock / سرنگ ساده یا سرنگ غیر پیچی در میان سایر سرنگ ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. علت عمومیت بیشتر استفاده سرنگ ساده یا سرنگ غیر پیچی جا انداختن و درآوردن راحت تر سر سوزن در این سرنگ است.

سرنگ Luer Slip یا سرنگ پیچی نیز بسیار زیاد استفاده می گردد و با فشار هاب سر سوزن در سرنگ قفل می گردد. سرنگ با نوک مخصوص کاتتر بیشتر برای لوله های پزشکی مانند کاتتر یا لوله های تغذیه ای کاربرد دارد.

ضخامت و طول سرسوزن

سرسوزن ها در ضخامت ها و طول های متفاوت است.  سوزن های کوتاه برای تزریق زیر پوستی بکار می روند، در حالی که سوزن های بزرگ تر برای تزریق عضلانی کار برد دارند.

همچنین، سر سوزن خوب به کاهش درد بیمار کمک شایانی می نماید، و سرسوزن های ضخیم تر و بزرگتر برای افرادی با ضخامت پوستی بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

سر سوزن

سر سوزن

انتخاب سرنگ : راهنمای انتخاب سر سوزن

انتخاب سرنگ

انتخاب سرنگ

انتخاب سرنگ : تزریقات عضلانی با زاویه ۹۰ درجه

 • بزرگسالان : عضلات دلتا (سه گوش شکل) بازو، ماهیچه چهار سر ران
 • کودکان ۱۸ ماهه ( که قادر به راه رفتن هستند) تا ۱۸ ساله : عضلات بازو ، ماهیچه سفت چهار سر ران ، یا عضله سرینی
 • نوزادان کمتر از۱۸ ماه : ماهیچه سفت چهار سر ران

تزریق زیر پوستی با زاویه ۴۵ تا ۹۰ درجه

محل توصیه شده برای این نوع تزریق در بزرگسالان تا نوزادان شامل عضلات سفت ران ، عضله سه سر بازویی فوقانی ، عضله بالای باسن ، یا بالای شکم ( به شعاع ۲ اینچ از ناف )

تزریق داخل پوست بیرونی با زاویه ۱۰ تا ۱۵ درجه

محل توصیه شده برای این تزریق در بزرگسالان تا نوزادان عبارت است از عضله کناری قدامی ساعد ، قسمت بالای قفسه سینه ، عضله قسمت پشت ، قسمت پشت بالای بازو

راهنمای خرید سرنگ و سر سوزن

هنگام خرید سرنگ و انتخاب سرنگ ، توجه به نوع تزریق و نیاز بسیار مهم است. اینکه آیا از این سرنگ برای تزریق در پوست بیرونی ، یا غشاء میانی پوست ، بافت زیر پوست و یا تزریق در عضله استفاده می گردد؟

گیج سر سوزن و طول سرسوزن در نوع تزریق نیز بایستی مورد نظر قرار گیرد. به تمام راهنمایی های ارائه شده در این مقاله آموزشی دقت نمایید تا بهترین انتخاب را در خرید سرنگ داشته باشید.

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار