دستکش های یکبار مصرف

مهارت ها و اصول استفاده مناسب از دستکش های یکبار مصرف

مهارت ها و اصول استفاده مناسب از دستکش های یکبار مصرف

قانون بهداشت و ایمنی در محل کار  چهار چوب قانونی است که بر پایه استفاده از دستکش در مراقبت های بهداشتی میباشد . این قانون مسئولیت قانونی کار فرمایان را تا آنجایی که ممکن است فراهم میکند که به  همه کارکنان ، محیط کار امن و سیستم و تجهیزات ایمن ارائه شود . با توجه به اینکه کارکنان مراقبت های بهداشتی به طور مرتب با خون و مایعات بدن مواجه میشوند و همه آنها به عنوان عامل انتقال بیماری های عفونی شناخته میشوند ، کارفرمایان وظیفه دارند که دستکش های یکبار مصرف را به عنوان وسیله ای  برای ایجاد محیط کار ایمن ارائه دهند .

در کنار این چهارچوب قانونی ، راهنمایی های بر اساس شواهد ملی برای جلوگیری از عفونت های مرتبط با مراقبت های بهداشتی دو نشانه اصلی برای استفاده از دستکش را مشخص میکند :

  • برای حفاظت دستان کارکنان مراقبت های بهداشتی از آلودگی با مواد آلی ، مانند مدفوع و استفراغ ، و همچنین آلودگی های میکروبی .

  • برای کاهش خطر انتقال میکرو ارگانیسم ها هم برای بیمار و هم برای کارکنان .

همچنین انجمن عفونت بیمارستان ، نوعی از دستکش را برای محافظت  پوست در برابر مواد پر خطر مانند ، مواد شیمیایی خاص مشخص کرده است .

تصمیم به استفاده از دستکش باید بر اساس ارزیابی خطر مرتبط با فعالیت مراقبتی که انجام میشود ، احتمال آلودگی با مایعات بدن ، میکرو ارگانیسم ها و مواد شیمیایی پر خطر باشد .

دستکش ها به صورت یکبار مصرف تولید میشوند ، و تمیز کردن آنها با شست و شو بر خلاف دستورالعمل تولیدکنندگان است .

در صورت استفاده از دستکش یکبار مصرف باز هم بایستی پس از فعالیت دستها ضد عفونی شوند.

 

اصول پوشیدن دستکش

مهارت ها و اصول استفاده مناسب از دستکش های یکبار مصرف

مهارت ها و اصول استفاده مناسب از دستکش های یکبار مصرف

دستکش ها باید بلافاصله قبل از انجام یک کار پوشیده و بلافاصله بعد از انجام آن برداشته شوند . اگر آنها قبل از جمع آوری تجهیزات پوشیده شوند ، آلوده خواهند شد . به همین خاطر تجهیزات باید اول جمع آوری و برای استفاده در بستر بیمار قرار گیرند . دست پرستاران باید از قبل شسته شود و دستکش قبل از جمع آوری تجهیزات فورا پوشیده شود . دستکش های یکبار مصرف باید پس از اتمام کار برای جلوگیری از آلودگی زیست محیطی در ابزار خاص این کار دور انداخته شوند .

این اصول میتواند زمانی که چند فعالیت برای یک بیمار انجام میشود نیز کاربرد داشته باشد . برای مثال ، دستکش های یکبار مصرفی که برای تمیز کردن مدفوع بیمار استفاده میشوند ، باید قبل از تخلیه کیسه ادرار همان بیمار تعویض شوند . عدم انجام این کار میتواند باعث ایجاد حرکت میکرو ارگانیسم ها از روده به دستگاه ادراری بشود ، جایی که آنها باعث به وجود آمدن عفونت میشوند. دستکش های یکبار مصرف باید برای هر بیمار تعویض شوند چرا که می توانند عامل ابتلا به یک عفونت باشند.

 

خرید دستکش یکبار مصرف

انواع مواد ، هم طبیعی و هم مصنوعی ، برای تولید دستکش های یکبار مصرف استفاده میشوند. صرف نظر از ماده ای که هر دستکش یکبار مصرف از آن ساخته شده است ، حداقل باید با استاندارد های مطرح شده مطابقت داشته باشند .

برای خرید دستکش یکبار مصرف را انتخاب میکنید ، باید به مسائل مختلف توجه نمایید :

برای مثال ، فعالیتهایی که باید انجام شود  ،

 سطح ابتلا به عفونت در این فعالیت ،

کارکنان و حساسیت بیمار به موادی که دستکش از آن ساخته شده است .

مخصوصا دستکش لاتکس با حساسیت در ارتباط است  و توصیه میشود که جایگزین دستکش های لاتکس برای کارکنان یا بیماران حساس به لاتکس موجود باشد .

 

انواع دستکش های یکبار مصرف

دستکش های یکبار مصرف بسته به نوع فعالیت مورد انتظار انتخاب می شوند. این دستکش ها به طور کلی شامل موارد زیر هستند

سه مورد اول یعنی دستکش یکبار مصرف نایلونی ، دستکش وینیل و دستکش لاتکس در صنایع غذایی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند.

دستکش لاتکس و دستکش وینیل برای انجام فعالیت هایی که نیاز به دقت بالا هست بکار می رود. عموما به دلیل ایجاد حساسیت توسط دستکش لاتکس از دستکش وینیل استفاده می گردد . همچنین در مواردی که فعالیت مربوطه نیاز به دستکش با مقاومت بالا دارد نیز از دستکش وینیل استفاده می گردد.

در صنایع شیمیایی نیز دستکش نیتریل بیشترین تقاضا و کاربرد را دارد. همچنین در فعالیت های مرتبط با عمل های جراحی در طیف های مختلف از دستکش جراحی که استریل نیز می باشد، استفاده می گردد.

 

نگهداری دستکش یکبار مصرف

دستکش های یکبار مصرف باید در بسته بندی اصلی خودشان نگهداری شوند ، و زمانی که به آن نیاز دارید از بسته بندی خارج شوند . دستکش یکبار مصرف نباید در بسته های در باز و در جیب لباس های فرم قرار بگیرند . قفسه های دیواری برای دسترسی آسان طراحی شده است . جعبه های دستکش نباید در آستانه پنجره و بالای سطل زباله قرار بگیرند .

دستکش های یکبار مصرف محافظت در برابر خون و مایعات بدن را انجام میدهد ، اما استفاده نادرست از آن خطر ابتلا به آلودگی را افزایش و همچنین رعایت بهداشت دست را کاهش میدهد .

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

اشتراك گذاری نوشته