آناتومی اجزاء سرنگ

آناتومی سرنگ

اشتراك گذاری نوشته

آناتومی اجزاء سرنگ

آناتومی اجزاء سرنگ

آناتومی سرنگ

آناتومی سرنگ

آناتومی سرنگ

آناتومی سرنگ

آناتومی سرنگ مبحثی حیاتی برای شناخت بهتر سرنگ و اجزاء آن است. برای استفاده بهتر از این ابزار تجهیزات پزشکی و آشنایی کامل با آن پیشنهاد می کنیم مقاله آناتومی سرنگ را مطالعه نمایید.

سرنگ بدون پیچ ، سرنگی است که در آن سرسوزن با فشار بر روی بدنه قرار می گیرد.

لبه سیلندر

برای پر کردن محفظه پیستون و فشار سیلندر به داخل محفظه پیستون جهت تزریق از لبه سیلندر استفاده می گردد.

سیلندر

قطعه ای از سرنگ برای سهولت و تسریع در استفاده از آن ، این قسمت از سرنگ به قسمت لاستیکی یعنی گسکت متصل است.

لبه محفظه پیستون

این لبه به منظور کنترل فشار در هنگام تزریق به کار می رود.

محفظه پیستون

مخزن سرنگ با عنوان محفظه پیستون شناخته می شود که به چند کار در هنگام تزریق کمک می کند:

اول اینکه این محفظه در سرنگ ها به صورت مدرج بوده و برای تنظیم میزان ورود مایع تزریقی در سرنگ استفاده می گردد.

خاصیت دوم آن جلوگیری از خطا در هنگام تزریق است، محفظه شفاف توسط تزریق کننده کاملاً مشخص است و شخص را از وجود حباب هوا که عاملی خطرناک در تزریق است، آگاه می سازد.

گسکت سرنگ

این قسمت از سرنگ در تمام سرنگ ها وجود ندارد. سرنگ های حاوی گسکت با عنوان سرنگ سه قطعه ای یا سرنگ پیستون دار شناخته می شوند. گسکت علاوه بر کنترل فشار وارده از سمت سیلندر ، مانع نشت مایع تزریق به قسمت محفظه ما بین پیستون و سیلندر می گردد.

اتصال سرسوزن Leur Lock

در سرنگ های با سر سوزن Leur Lock اتصال بین سرسوزن و بدنه سرنگ با فشار ایجاد می شود و با اصطکاکی که ایجاد می شود سرسوزن به بدنه گیر می کند. در مقابل سرنگ های Luer Slip یا Leur Taper قرار دارد. در این سرنگ ها اتصال بین سر سوزن سرنگ و بدنه سرنگ به صورت پیچی بود و در این حالت سرسوزن در بدنه سرنگ قفل می گردد. سرنگ های Luer Slip بیشتر در موارد خاص آزمایشگاهی، دندان پزشکی و چشم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. علت استفاده از سرنگ های Luer Slip اطمینان از محکم قرار گرفتن سرسوزن در داخل بدنه سرنگ است.

سرسوزن

سرسوزن یا نیدل سرنگ یکی از اجزای مهم در سرنگ است. سرسوزن ها در اندازه های متفاوت و به منظورهای مختلف استفاده می گردد. برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله انتخاب سرنگ ها و سرسوزن ها را مطالعه نمایید.

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار